sobota, 25 grudnia 2021

6 sposobów na świąteczne dekoracje domu

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z niezwykłą atmosferą. Na tę magię świąt składają się różne czynniki, a wśród nich są zapachy i kolory, a także świąteczne dekoracje. W jaki sposób udekorować dom, by wypełnić go pięknymi przedmiotami, które wnoszą ciepło i budują atmosferę?

W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji związanych z Bożym Narodzeniem. Możesz oczywiście kupić gotowe ozdoby, bowiem na rynku jest ich ogromny wybór. Jeśli jednak cenisz sobie idee minimalizmu oraz modne zero waste home, możesz postawić na ozdoby przygotowane własnoręcznie w domu – dzięki temu dasz niektórym przedmiotom drugie życie i zaoszczędzisz parę groszy.

Sposób 1: Kolory


W moim poprzednim mieszkaniu królowała biel oraz szarość i drewniane elementy, dlatego też większość elementów dekoracyjnych mam utrzymanych właśnie w tych tonacjach. W obecnym mieszkaniu, które jeszcze jest przed remontem, kolorystyka ta pasuje wyłącznie do sypialni i kuchni, dlatego też na wigilijnym stole królować będą szarości i czerwienie.

Mikołaj z szyszki
Warto zmieniać odcienie wystroju w każdym roku, nawet wykorzystując te same dekoracje, tylko dodając do nich drobne elementy. Ja na przykład wykorzystałam szarą świecę ozdobioną jutą z kilkoma czerwonymi elementami, łącząc to z czerwonymi serwetkami świątecznymi.

Wybierz takie kolory, jakie chcesz mieć na przykład na choince i konsekwentnie trzymaj się tej tonacji, albo … przełam ją diametralnie odmienną kolorystyką. Po latach monochromatycznych choinek znów modne są bowiem wielobarwne drzewka (choć ja wciąż jestem zwolenniczką ograniczonej palety barw w wystroju). Na kolor, który wybierzesz, możesz na przykład pomalować jemiołę lub szyszki, które – ułożone na ozdobnej tacy z orzechami i świątecznymi dekoracjami stanowić będą wspaniałą kompozycję. Możesz też wykonać ozdoby z pasy solnej czy masy porcelanowej, malując je na wybrany kolor, a nawet … udekorować pierniczki stosując daną kolorystykę.

Sposób 2: Choinka


Choinki możesz zrobić nawet z szyszek
Masz małe mieszkanie? Wykorzystaj małą stojącą choinkę (ta eko wędruje ze mną już od lat, od czasów kawalerki, choć dojrzałam do tego, by w przyszłym roku z niej zrezygnować) lub powieś choinkę na ścianie – wykorzystaj do tego patyki, iglaste gałązki czy nawet filc i koraliki.

Możesz również wykorzystać kosztujące kilka złoty styropianowe stożki, oklejając je np. szyszkami i żołędziami lub ozdabiając cekinami. Kolejny pomysł to wykonanie choinki z brystolu: wytnij koło i sklej je w stożek, a następnie przyklej do niego kolorowe kółka wycięte z papieru, kreatywne pompony lub koraliki. Takie stożki możesz owinąć też sizalem lub jutowym sznurkiem.

Sposób 3: Łańcuchy


Choć łańcuchy coraz rzadziej pojawiają się nawet na choince, to warto się z nimi przeprosić. Wprowadzają one bowiem niezwykłą atmosferę i wcale nie muszą kojarzyć się z jarmarcznymi dekoracjami. Możesz wykonać je na przykład z pierniczków połączonych złotą nitką, z szyszek czy nawet cukierków. Stół natomiast możesz udekorować paskami organzy lub połączonymi ze sobą złotą nitką gałązkami jemioły.

Sposób 4.: Bombki


Zamiast bombek możesz
samodzielnie wykonać ozdoby
Niekoniecznie musisz wieszać je na choince. U mnie na przykład wisi w oknie bombka na tasiemce, pięknie wkomponowująca się w śnieżny krajobraz. Miała stanowić początek tradycji kupowania bombki na każdy rok życia pierwszego dziecka, teraz wyłącznie przypomina mi o utraconej córce/synu, ale patrzę na nią z pewną zadumą.

Spłowiałe, podniszczone bombki możesz na nowo ozdobić brokatem czy piórkami, a nawet skleić je ze sobą tworząc świąteczny wieniec (uważaj przy klejeniu, mogą się rozprysnąć). Możesz je także pokryć lakierem z mieniącymi się drobinkami.


Sposób 5. Wieniec


Podstawą wieńca może być złączony drut, a nawet opaska do włosów, której już nie używasz. Ja bardzo często wykorzystuje też owinięty sznurkiem karton lub steropianowe obręcze. Możesz owinąć podstawę szeroką wstążką, ozdobić gałązkami iglaków, albo – jak wspominałam – nakleić na podstawę bombki, o różnej wielkości, jedną koło drugiej. Taki wieniec można powiesić na ścianie, drzwiach wejściowych czy położyć na stole.

Sposób 6: Świece


Dla mnie to absolutny must have świąt. Możesz wykorzystać nawet zwykłe tealighty – kiedy wstawisz je do słoiczków czy kieliszków, wsypiesz wokół nich odrobinę sztucznego śniegu, ozdobisz słoiczek czy kieliszek kawałkiem sznurka czy plasterkiem suszonej pomarańczy i goździkami, świecę staną się prawdziwie świąteczną dekoracją. Kieliszki możesz wypełnić również wodą, zatapiając w nich zielone listki jemioły, a na wierzchu umieszczając małe pływające świeczki.

1 komentarz: