piątek, 24 grudnia 2021

Jovita Vysniauskiene, Lena Sokolovska, Migle Tylaite "Kosmetyki naturalne DIY"

Autor:Jovita Vysniauskiene, Lena Sokolovska, Migle Tylaite
Wydawnictwo: Kobiece


Po latach zachwytu nad chemicznymi kosmetykami, pełnymi sztucznych składników uczulających, niszczących naturalną warstwę ochronną skóry czy potęgujących nasze problemy, nastąpił gwałtowny zwrot ku naturze. Coraz więcej osób odkrywa to, o czym wiedziały już nasze prababcie czy babcie, coraz więcej osób zmienia zupełnie swoje podejście do codziennej pielęgnacji. Okazuje się bowiem, że takie naturalne kosmetyki nie tylko wspaniale działają, ale doskonale wpisują się w nurt ekologii, poza tym pięknie pachną, zaś satysfakcja płynąca z tego, że wykonaliśmy je własnoręcznie, jest ogromna.

Jak wykonać takie kosmetyki? Jak zachować właściwości roślin zatopionych w pachnących mydłach czy będących składnikiem kremów? Przekonamy się o tym z niezwykłej książki pt. „Kosmetyki naturalne DIY”. W opublikowanej nakładem Wydawnictwa Kobiecego pozycji znajdziemy mnóstwo prostych przepisów na kremy, balsamy, peelingi czy produkty do kąpieli, a wszystkie one są podparte doświadczeniem założycielek firmy kosmetycznej Uoga Uoga, kojarzonej z wysoką jakością produktów i naturalnymi kosmetykami. Ten poradnik jest nie tylko naszym przewodnikiem po świecie kosmetyków, ale i roślin, dzięki czemu rozumiemy, w jaki sposób dany produkt działa i jaki jest jego wpływ na naszą skórę.

Książka składa się z ośmiu części, zawierających wiedzę, pozwalającą nam zadbać o siebie kompleksowo, za pomocą własnoręcznie wykonanych kosmetyków. Pierwsza część przybliża nam składniki produktów kosmetycznych, a także ich zastosowanie i działanie. Znajdziemy tu m.in. opis glinek kosmetycznych, tłuszczy stałych i maseł, a także olejków eterycznych, ziół i owoców. Druga część stanowi omówienie akcesoriów niezbędnych do produkcji domowych kosmetyków – przy czym warto zauważyć, że są to w większości rzeczy będące na wyposażeniu każdej kuchni. W kolejnej części poznamy natomiast metody, dzięki którym powstanie tych cudownych kosmetyków będzie możliwe. Dowiemy się, że wyrób domowych kosmetyków może wymagać podgrzewania różnych składników, m.in. „gorącej kąpieli”, poznamy również główne etapy wyrobu balsamów do ciała i do ust, a także tajniki wyrobu kremów.

Czwarta część dotyczy pielęgnacji cery – autorki piszą tu, w jaki sposób ją oczyszczać, m.in. delikatną ziołową białą glinką czy glinką Rhassoul. Zachwycimy się też zapachem (i działaniem) truskawkowego peelingu do twarzy z brązowego cukru czy jabłkowo-miodowym peelingiem do twarzy. Piąta część koncentruje się na pielęgnacji skóry, metodach oczyszczania i nawilżania ciała, a także pielęgnacji skóry dłoni i stóp. Nie ma chyba osoby, która nie zachwyci się mieszanką oleju kokosowego i waniliowego czy kakaowym balsamem do ciała w kostce. Do pielęgnacji włosów autorki polecają natomiast szampony, maski i płukanki własnej produkcji, dostosowane zarówno do koloru, jak i kondycji włosów, m.in. szampon z sody oczyszczonej i kory dębu do ciemnych włosów czy wzmacniającą maskę z oleju migdałowego do włosów jasnych.

Przedostatnia, niezwykle relaksująca część to specyfiki do kąpieli, dzięki którym nie tylko zregenerujemy siły, ale i zyskamy promienny wygląd. Znajdziemy tu receptury dzięki którym przygotujemy kule do kąpieli, saszetki oraz sole (moim faworytem jest pobudzająca sól do kąpieli z kardamonem i goździkami). Ostatnia część poświęcona jest kosmetykom dla dzieci – autorki polecają m.in. lekki macerat z nagietka i rumianku do skutecznej pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt czy nawilżający krem z nagietka, który może być stosowany również do pielęgnacji twarzy dzieci.

To wszystko składa się na wspaniały, pełen pięknych ilustracji poradnik, zawierający – co niezwykle ważne – recepty na bardzo proste kosmetyki. Bez problemu zrobimy je w domowym zaciszu, a dzięki dokładnym wskazówkom dotyczącym sposobu pielęgnacji czy częstotliwości stosowania ich działanie będzie optymalne!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz