środa, 9 lutego 2022

Bartosz Szczygielski "Nie chcesz wiedzieć"

Tytuł: Nie chcesz wiedzieć
Autor: Bartosz Szczygielski
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Tarot, niezależnie od tego, czy wierzymy czy też nie, to jedno z najpotężniejszych narzędzi wróżbiarskich, a przy tym niezwykle skomplikowana nauka, której początki sięgają przełomu epoki średniowiecza oraz renesansu. O trafności wróżba z wykorzystaniem kart przekonały się najpotężniejsze umysły tego świata, wielokrotnie korzystając z usług wróżek na przestrzeni wieków, szczególnie w chwilach niepewności, przed podjęciem decyzji o strategicznym charakterze.

Dziś również, przy całym naszym sceptycyzmie, korzystamy z usług wróżek, a badania dowodzą, że wydajemy na nie więcej pieniędzy, niż na usługi stomatologiczne. Chcemy nie tylko znać przyszłość, ale i zrzucić z siebie część odpowiedzialności za podejmowane decyzje i ich skutki. Niestety na rynku pojawia się coraz więcej pseudo-wróżek, które dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu wykorzystują ludzką naiwność, ale i sprawiają, że tracimy wiarę w skuteczność tych osób, które faktycznie zgłębiają tarota i potrafią wykorzystać go do spoglądania w przyszłość, które widzą w kartach naszą drogę.

Wróżka, która rzeczywiście chce pracować z klientem dla jego dobra, która od dzieciństwa zajmowała się kartami i zgłębiała wiedzę, nie ma łatwo. Szczególnie, kiedy jest do tego stopnia uczciwa, że nie pozwala sobie na świadczenie dodatkowych usług, na szpiegowanie dzięki kartom byłych partnerów czy równie dziwne aktywności. W konsekwencji jednak trudno jej się utrzymać, trudno związać koniec z końcem, a jakakolwiek forma negatywnej reklamy może oznaczać kres jej działalności. W takiej sytuacji jest właśnie Madame Agat, czyli Agata Nowak, zbliżająca się do czterdziestki tarocistka, której świat zamyka się w jej małym domku z ogrodem, w otoczeniu coraz bardziej kurczącego się lasu. Domek ten odziedziczyła po mamie, zajęcie zresztą też, a od jej śmierci stara się utrzymywać tylko z wróżenia. Nic zatem dziwnego, że kiedy jeden z jej klientów, niejaki Michał Brolik, popełnia w trakcie seansu samobójstwo, podcinając sobie na jej oczach gardło, a okolica wypełnia się policją i dziennikarzami, Agata myśli o tym, jak ta sytuacja wpłynie na jej biznes.

Tak naprawdę jednak okazuje się, że to nurtujące ją pytanie szybko schodzi na dalszy plan. Popełniając samobójstwo w jej domu mężczyzna wpędził ją bowiem w niemałe kłopoty, a przy tym dał jej do rozwiązania zagadkę sięgającą przeszłości. Przed śmiercią Brolik rzucił na stół Agaty zdjęcie, na którym widnieje grupa nastolatków. Zostały zaznaczone na nim dwie osoby, a jedną z nich jest … ojciec wróżki, nieobecny zresztą w jej życiu. Jakie tajemnice kryje przeszłość kobiety i to zdjęcie? Okazuje się, że nie tylko ona chce to wiedzieć, a nieznajomy, który zjawia się w jej domu szuka najwyraźniej tego zdjęcia. Co więcej, nie waha się użyć broni, całe szczęście jednak, że Agata zdołała uciec, a to dzięki pomocy Wiktorii Mazur, dziennikarki czatującej na wywiad na wyłączność. Mężczyzna, który popełnił samobójstwo okazuje się być bowiem znanym biznesmenem działającym w branży technologicznej, a przy tym dzieckiem o nieznanej przeszłości. Czy zatem może mieć on coś wspólnego z Agatą i jej ojcem?

Tego Agata będzie się musiała właśnie dowiedzieć, choć wybitnie utrudniać jej to będzie policja, a także fakt, że tak naprawdę nikomu nie może zaufać. Jak zakończy się ta historia? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Nie chcesz wiedzieć”, autorstwa Bartosza Szczygielskiego. Opublikowana nakładem Wydawnictwa W.W.B świetna powieść, to kryminał o nieco ezoterycznej wymowie, w którym źródło zagadki kryje się w przeszłości. Książka wciąga od pierwszych stron i to nawet twardo stąpających po ziemi czytelników, którzy traktują wróżby „z przymrużeniem oka”. Niebezpieczeństwa, które grozi Agacie na pewno tak traktować nie można, co czyni publikacje niezwykle wciągającą. Szczególnie, że wartkiej akcji towarzyszą plastyczne opisy, dzięki którym wyczuwamy niemal klimat niezwykłego domu Madame Agat czy otaczającą ją aurę niebezpieczeństwa!

1 komentarz: