niedziela, 6 lutego 2022

Helen Thomson "Ta książka naprawi Twoje życie"

Tytuł: Ta książka naprawi Twoje życie
Autor: Helen Thomson
Wydawnictwo: MUZA SA


Twoje życie nie jest takie, jakbyś chciał, żeby było? Masz problemy zdrowotne lub zawodowe? Twoja produktywność z każdym rokiem spada zaś nawyki obniżają jakość twojego życia? Odżywiasz się w sposób zatrważający, rujnując swoje zdrowie? Masz problemy ze snem lub twój perfekcjonizm sprawia, że czujesz się złapany w pułapkę?

Jeśli chciałbyś rozwiązać problemy w twoim życiu, zapewne w księgarni znajdziesz mnóstwo poradników mówiących o tym, jak w 5 minut stać się bardziej produktywnym lub szczęśliwym. Problem z tymi poradnikami jest jednak taki, że zwykle dają tylko złudzenie poprawy, nie zachęcają do wejścia w proces i obiecują rzeczy niemożliwe. Poradnik pt. „Ta książka naprawi Twoje życie”, autorstwa Helen Thomson, nie jest jedną z takich pozycji i nie ma mocy sprawczej, zatem nawet nie obiecuje, że bez żadnego wysiłku ze strony czytelnika odmieni jego świat. Publikacja Wydawnictwa Muza SA ma natomiast tę przewagę, że prezentuje aktualne wyniki badań dotyczące określonych sposobów postępowania, dając nam pewien szablon zachowań, który możemy wdrożyć i w naszym życiu. Tym samym książka przyda się tak naprawdę każdemu, zarówno tym osobom, które sceptycznie podchodzą do poradników, jak i tym, którzy chętnie po nie sięgają. Tym, którzy odczuwają deficyty w różnych sferach życia i tym, którzy zainteresowani są rozwojem i czują, że ich życie może nabrać nowej jakości.

Książka składa się z dwunastu części, a każda zajmuje się innym tematem, inną problematyczną sferą naszego życia. Dzięki temu dowiemy się, jak się nie martwić, jak być szczęśliwym, jak nabrać pewności siebie, jak zdobywać przyjaciół, jak znaleźć miłość, jak zachować zdrowie na dłużej, jak się wysypiać, jak wyrabiać nawyki i się ich pozbywać, jak być inteligentniejszym, mądrzejszym, jak wybić się w życiu i jak uniknąć przesadnej doskonałości. Każda z tych części zawiera szczegółowe informacje na temat elementów, które budują daną sferę. I tak, przy temacie związanym ze zmartwieniami dowiemy się, czym jest stres i dlaczego najgorsza jest niepewność, dowiemy się, jak – z naukowego punktu widzenia – budować odporność i jak leczyć chroniczny lęk.

Część poświęcona szczęściu pozwoli nam zrozumieć, czym to szczęście tak naprawdę jest, pokazuje, jak być uważnym i żyć chwilą, a także jak zmienić myślenie na pozytywne. Dowiemy się również, jak znaleźć swoje „szczęśliwe miejsce”, a nawet … w jaki sposób na szczęście wpływa jedzenie. Część poświęcona pewności siebie mówi o tym, jak tę pewność siebie zrozumieć i jak tworzyć sprzyjającą pewności siebie atmosferę. Dowiemy się również, jaki wpływ na nią ma język ciała i jak zaakceptować swojego wewnętrznego introwertyka.

Z książki dowiemy się ponadto, jak zdobyć przyjaciół, a tak naprawdę jak doskonale odnaleźć się w towarzystwie – jak prowadzić rozmowy, jak wykorzystać technologię do podtrzymywania kontaktów oraz jak radzić sobie z samotnością. Część poświęcona miłości podpowiada, jak zrozumieć miłość, jak uwieść partner i jak (i czy to możliwe) rozpoznać tego jedynego. Przekonamy się ponadto, w kolejnej części, że możliwe jest zachowanie na dłużej zdrowia, wybierając najlepszy trening dla ciała i mózgu, ucząc się zdrowego odżywiania czy wykorzystując działanie placebo.

Nauczymy się również dbać o zdrowy sen i wystarczającą jego ilość, a także o nawyki – w tej części dowiemy się nie tylko, jak wyrabiać w sobie nowe nawyki, ale również jak pozbywać się starych. Zajmiemy się ponadto tematem inteligencji i mądrości. Dowiemy się, jak rozumieć inteligencję i mądrość, jak podwyższyć swoje IQ, jak zostać mistrzem zapamiętywania, jak myśleć szybko i wolno oraz w jaki sposób zadbać o inteligencję emocjonalną.

Dwie ostatnie części poświęcone zostały kwestii wybicia się w życiu oraz unikania przesadnej doskonałości – przekonamy się, gdzie kryje się tajemnica sukcesu, dowiemy się, jak zabłysnąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak być bardziej produktywnym i kreatywnym. Istotnym tematem jest również ten poświęcony doskonałości, a właściwie przesadnej doskonałości, utrudniającej nam funkcjonowanie.

Wszystkie, poza ostatnią, części zawierają ponadto swego rodzaju podsumowanie, czyli najważniejsze wskazówki, które pozwolą nam przypomnieć sobie istotne zasady i warunki, nawet długo po odłożeniu lektury. Książka otwiera nasze umysły na to, jak funkcjonujemy, zaś wszystkie te schematy poparte są naukowymi badaniami. Lektura jest naprawdę odkrywczą, pozwala dostrzec sztywne ramy, w których działamy oraz błędy poznawcze, których jesteśmy ofiarami. A zyskując tę świadomość, mamy szanse w realny sposób wpłynąć na jakość swojego życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz