niedziela, 6 lutego 2022

Seni Glaister "Pan Doubler zaczyna od nowa"

Tytuł: Pan Doubler zaczyna od nowa
Autor: Seni Glaister
Wydawnictwo: HarperCollins


Chyba każde miasto czy miasteczko ma swojego dziwaka – osobę kojarzoną z nieszablonowymi zachowaniami. W zależności od rodzaju tych zachowań, a także wielu innych czynników osoba taka budzić może rozczulenie albo niechęć i być ofiarą społecznego ostracyzmu. Bardzo trudno jest zmienić stosunek otoczenia do takiej osoby, kiedy przypisze się jej już określone cechy. Szczególnie, jeśli ta osoba nie robi nic w kierunku upodobnienia się do pozostałych mieszkańców.

Pan Doubler zupełnie nie interesuje się tym, co ludzie o nim mówią i faktem, że uchodzi za lokalnego dziwaka i odludka. Istotne jest dla niego natomiast to, jakiej jakości będą jego ziemniaki, z którymi ma zresztą lepszy kontakt niż ze swoimi dziećmi. Zresztą, jeśli o nie chodzi, dystans wydaje się być wzajemny, pomijając telefony syna służące wyciągnięciu od ojca co cenniejszych przedmiotów, takich jak ukochany samochód. Świat pana Doublera ogranicza się wyłącznie do jego farmy, po odejściu dzieci podjął świadomą decyzję, że nigdy nie opuści swojego gospodarstwa. Ma w nim zresztą mnóstwo pracy, bowiem jest on drugim największym producentem ziemniaków w hrabstwie, a to zobowiązuje.

Jedyną osobą, z którą pan Doubler ma bliższy kontakt, jest pani Millwood, gospodyni, która pomaga mu prowadzić dom. Mimo iż ich relacja jest specyficzna, a dominuje w niej narzekanie mężczyzny na każdy aspekt jej aktywności, to widoczna jest pomiędzy nimi sympatia, a nawet pewien rodzaj przywiązania. Poważna choroba gospodyni, zmuszająca ją do hospitalizacji, burzy uporządkowany świat farmera. Codzienne rozmowy podtrzymują ich wzajemnie na duchu, ale mimo wszystko w życie pana Doublera wkrada się wiatr zmian.

Kobieta jest głęboko przekonana, że sytuacja jest przejściowa, a ona wkrótce wróci do normalnego życia. To przekonanie podziela zresztą pan Doubler, mimo iż córka gospodyni Midge sugeruje delikatnie, że pobyt w szpitalu różnie może się skończyć. Tak naprawdę pani Millwood czuje podświadomie, że jej historia różnie może się skończyć, bowiem to ona delikatnie kieruje farmera w kierunku nowego etapu w życiu, począwszy od prośby, by zajął jej miejsce wolontariusza w schronisku dla zwierząt…

Czy pan Doubler podejmie wyzwanie, jakie stawia przed nim życie? Czy wyjdzie ze swoich bezpiecznych ram i zacznie życie niejako od nowa? Przekonamy się o tym dzięki pięknej i wzruszającej powieści obyczajowej pt. „Pan Doubler zaczyna od nowa”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa HarperCollins książka autorstwa Seni Glaister zachwyci swoim klimatem wielbicieli książki „ Smażone zielone pomidory” i wszystkich, którzy cenią sobie książki obyczajowe, w których siła ciężkości położona jest nie na akcje, ale na relacje międzyludzkie.

Powieść niesie w sobie głębokie przesłanie, a jej wielopłaszczyznowość pozwala na zanurzenie się nie tylko w świecie bohaterów, ale i w swoim własnym. Doskonała kreacja postaci, głęboka analiza psychologiczna ich zachowań i reakcji, której mimowolnie dokonujemy wciąga nas bez reszty sprawiając, że ich świat staje się naszym. Bogaty język, plastyczne opisy, mistrzowska konstrukcja książki pozwalają nam tkwić w zachwycie jeszcze długo po jej odłożeniu, pozostają w nas też wartości, które ze sobą niesie, oparte na przyjaźni, dobroci, pomocy bliźniemu, a także na wewnętrznej odwadze, by zacząć wszystko od nowa!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz