poniedziałek, 7 lutego 2022

Sarah Hogle "Miłosny układ"

Tytuł: Miłosny układ
Autor: Sarah Hogle
Wydawnictwo MUZA SA


Czy znasz to uczucie, kiedy w jakimś towarzystwie nie możesz być sobą, kiedy musisz zakładać maskę i wciąż udawać? Zwykle każdy z nas przynajmniej kilka razy znalazł się w takim otoczeniu, które wymuszało pewne postawy, które sprawiało, że nie mogliśmy być – z różnych względów – cały czas sobą. To straszne uczucie, niezwykle wyczerpujące energetycznie, wszak człowiek nie jest stworzony do tego, by wciąż udawać, sztucznie się uśmiechać, wymaga to niesamowitego wysiłku i stawia organizm w stan podwyższonej gotowości.

Wyobraź sobie teraz sytuację, kiedy to takie udawanie miałoby być twoją drugą naturą. Kiedy musiałabyś przy drugiej osobie przez cały dzień, tydzień po tygodniu, udawać kogoś, kogo nie jesteś. Kiedy druga osoba tak bardzo zabierałaby ci przestrzeń do życia, radość z niego, że pozostawałoby ci tylko włożenie maski albo… ucieczka. Ta jednak groziłaby strasznymi konsekwencjami, dlatego nie pozostawałoby ci nic innego, jak tylko brnąć w tę relacje.

W takiej właśnie sytuacji jest Naomi, dwudziestoośmioletnia pracownica Graciarni, upadającego sklepu ze starociami. Kiedy niespełna dwa lata temu poznała Nicholasa wydawało jej się, że wygrała los na loterii. Dobrze sytuowany, rozsądny mężczyzna, utrzymujący bliskie relacje z matką i uważający, że Naomi jest urocza wydaje się nie tylko wspaniałym kandydatem na chłopaka, ale i … na narzeczonego, a nawet na męża. Niestety z chwilą, kiedy tylko wkłada pierścionek zaręczynowy na palec Naomi, zmienia się diametralnie (a może tylko Naomi tak sądzi).

Chwila, która miała być jedną z najpiękniejszych w jej życiu zapoczątkowała koszmar, w którym kobieta tkwi każdego dnia, coraz bardziej odczuwając konsekwencje swojej decyzji. Na dodatek zbliża się ich ślub, który swoją wystawnością już wpędził ją w długi i który w żadnym aspekcie nie przypomina tego wymarzonego. Jego urządzaniem zajęła się bowiem matka Nicholasa, który zamienia wspaniałe przyjęcie w najbardziej kiczowatą (i najdroższą) ceremonię na świecie, odgrażając się przy tym, że gdyby do ślubu nie doszło, zamieni życie Naomi w piekło procesami sądowymi.

Kiedy trzy miesiące przed ślubem dochodzisz do wniosku, że twój egocentryczny i nudny przyszły mąż jest najgorszym, co mogło cię w życiu spotkać, a ty nie masz możliwości zerwania zaręczyn, możesz zrobić tylko jedno – doprowadzić do tego, żeby to on zerwał. W ten sposób rozpoczyna się prawdziwa wojna podjazdowa, w której nie bierze się zakładników, a wygrany może być tylko jeden. Kiedy jednak Naomi rozpoczyna walkę drobnymi przytykami i złośliwościami zdaje sobie sprawę, że Nicholas wobec niej już od jakiegoś czasu stosuje tę samą taktykę. Kto zatem zwycięży? Komu starczy cierpliwości? Przekonamy się o tym dzięki porywającej powieści pt. „Miłosny układ”, pełnej czarnego humoru i ironii. Słodko-gorzka opowieść Sarah Hogle, opublikowana nakładem Wydawnictwa Muza SA jest niczym lustro, w którym może przejrzeć się wiele związków, jest też doskonałym znakiem naszych czasów, kiedy brak dojrzałości niszczy relacje, kiedy ważniejsze od prawdy jest to, jak wspaniale wygląda coś na zdjęciach w mediach społecznościowych.

Naomi robi bowiem jednocześnie wszystko, by otoczenie było przekonane o tym, jak wspaniały jest ich związek. Mimo iż jej przyjaciele nie akceptują Nicholasa, zresztą z wzajemnością, Instagram jest pełen sielskich zdjęć jej z narzeczonym. Jednocześnie, dzięki walce, każdy dzień zaczyna być ekscytującym, a ona sama stopniowo zaczyna inaczej patrzeć na swojego wroga. Jak zakończą się poszczególne bitwy? A jak cała wojna? Pomiędzy salwami śmiechu warto dostrzec w książce coś więcej, niż tylko docinki czy szalone pomysły na uprzykrzenie komuś życia. Warto zobaczyć w niej konsekwencje braku szczerej rozmowy i zakładania masek …

7 komentarzy:

 1. To mi wygląda na fajną lekturę po ciężkim dniu w pracy. Zdecydowanie poszukam na legimi:D
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dokładnie, można się pośmiać, ale lektura daleka od banału, skłaniająca do myślenia.

   Usuń
 2. Taka książka potrafi nas w sobie rozkochać. Rewelacyjna, ciekawa i bardzo pomysłowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oo.. lekka i zabawna, no zachęciłaś mnie, chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie coś dla mnie!

  OdpowiedzUsuń