środa, 25 maja 2022

Rachel Ignotofsky "Co się kryje w kwiatku?"

Tytuł: Co się kryje w kwiatku?
Autor: Rachel Ignotofsky
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia


Kwiaty, z całą swoja złożonością, są niezwykle fascynujące. Mają nie tylko swój język, ale i skomplikowaną konstrukcję, w której wszystko jest – niczym w organizmie człowieka – od siebie zależne. Samo ich istnienie jest również częścią niezwykle fascynującego procesu, nie tylko związanego z ich wzrostem, ale również rolą, jaką odgrywają w przyrodzie.

Sekrety kwiatów możemy poznać dzięki pięknej książce o walorach edukacyjnych, pt. „Co się kryje w kwiatku?”, autorstwa Rachel Ignotofsky. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia pozycja, to prawdziwa gratka dla małych tropicieli ciekawostek przyrodniczych, a także dla ich rodziców, którzy mogą odkrywać przed dziećmi fascynujący świat przyrody, To także pomoc edukacyjna dla nauczycieli biologii, którzy dzięki książce mają możliwość zaciekawienia uczniów otaczającym ich światem.

Książka w sposób nieszablonowy przekazuje wiedzę, zaś wspaniałe ilustracje zapadają w pamięć, umożliwiając efektywną naukę. Świat kwiatów został tu przedstawiony w fascynujący sposób, z szerszej perspektywy, dzięki czemu jesteśmy świadomi, w jaki sposób kwiaty wpływają pośrednio również na nas i jakość naszego życia. Bo przecież kwiaty są wszędzie, zarówno w miastach, jak i na pustyni, a nawet na szczytach gór, choć miejsca ich występowania są związane z konkretnymi gatunkami. Mają różne kolory, różne kształty i rozmiary, ale każdy z nich jest zbudowany w określony sposób.

Autorka dokładnie tłumaczy na kolejnych stronach książki, jak kwiaty powstają („wszystko zaczyna się od nasiona”), my zaś mamy możliwość zajrzenia pod ziemię, żeby przekonać się, w jaki sposób nasiono przemienia się w kwiat i ile owadów, bakterii i grzybów pracuje na to, by ziemia była żyzna i stanowiła doskonałe środowisko dla rośliny.

Dowiemy się również czym jest zjawisko fotosyntezy i … że dzięki roślinom i my mamy czym oddychać. Poznamy potrzeby roślin, a także budowę ich kwiatów, zajrzymy też do wnętrza kwiatu by zobaczyć, gdzie powstają nasiona. Przekonamy się również, kim są zapylacze i w jaki sposób są wabione, a także, w jaki sposób nasiona opuszczają roślinę.

Te wszystkie informacje sprawiają, że zupełnie inaczej zaczynamy postrzegać kwiaty, a jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to nabierzemy do nich szacunku. I być może posadzimy nawet kilka kwiatów na balkonie, by cieszyły nasze oczy, ale też by stały się częścią ekosystemu. Przyjemnością będzie również wąchanie kwiatów, podobnie zresztą, jak z przyjemnością oglądamy książkę im poświęconą. Jej twarda oprawa zapewnia trwałość, nadaje książce niepowtarzalnego charakteru, podobnie zresztą jak bogate w szczegóły ilustracje. Tym sposobem to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego badacza otaczającego go świata.

1 komentarz:

  1. Witam serdecznie ♡
    Fantastyczna recenzja. Tytułu niestety nie znam, chętnie poznałabym go bliżej. Urodziłam się, wychowałam i mieszkam na wsi, jestem bardzo złączona z naturą bo i zwierzęta i ogród i sad... wszystko to pod nosem i trzeba się tym zająć :) Książkę na pewno pochłonę ^^
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń