poniedziałek, 3 października 2022

Naomi Klein, Rebecca Stefoff "Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie"

Tytuł: Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie
Autor: Naomi Klein, Rebecca Stefoff
Wydawnictwo: MUZA SA


Zmiana klimatu to temat niezwykle wrażliwy, który wywołuje żywiołowe dyskusje na całym świecie. Częste są również protesty tych, którzy starają się doprowadzić do działań mogących – w dłuższej perspektywie czasu – zniszczyć ludzkość. Najważniejsze jest to, że każdy z nas może przyczynić się do zmiany tego stanu rzeczy, wnieść swój wkład w ratowanie Ziemi. Zauważalne już przez każdego zmiany temperatury atmosferycznej naszej planety przejawiają się m.in. topniejącym lodem i wznoszącymi się morzami, pojawiającymi się dużymi amplitudami temperatury, zmiennymi wzorcami opadów, wzrostem temperatury oceanów, a co za tym idzie zmianie warunków życia w nich. To również susze i ulewy, doprowadzające do wzrostu liczby obszarów zagrożonych głodem, a także skutki ekonomiczne, które te wszystkie wydarzenia za sobą pociągają.

O tych wszystkich zmianach, a także o tym, co możemy zrobić dla Ziemi, przeczytać możemy w najnowszej książce znanej dziennikarki, pisarki i aktywistki działającej na rzecz obrony klimatu, Naomi Klein. Napisana wspólnie z Rebeccą Stefoff pozycja pt. „Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie”, opublikowana nakładem Wydawnictwa MUZA SA, to wyjątkowa książka nie tylko z uwagi na ważki temat, który porusza, ale z uwagi na fakt, iż jest pierwszą adresowaną do młodego czytelnika. Zarówno język użyty w książce, jak i bezpośrednie odniesienia do młodzieży sprawiają, że odbiorcy angażują się w działania, dostrzegając ich sens i efekt skali. Tak naprawdę po publikację sięgnąć mogą jednak wszyscy zainteresowani kondycją Ziemi, a także w tym, w jaki sposób można realnie zacząć działać na rzecz zmiany.

Książka składa się z trzech części, logicznie ze sobą powiązanych. Pierwsza dokładnie omawia obecną sytuację, odpowiadając na pytanie, gdzie jesteśmy obecnie. Czytamy tu o strajkach uczniów szkół m.in. o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, zarówno o wybitnych jednostkach działających w tej sprawie (jak Greta Thunberg), jak i o grupach aktywistów. Autorki odpowiadają również na pytanie, co podgrzewa świat, czyli co sprawia, że temperatura nieustannie się podnosi, że występują ekstremalne zjawiska pogodowe. Część druga stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jak się stało, że do tego doszło, jak znaleźliśmy się w tym niewesołym dla naszej planety miejscu. Dowiadujemy się, gdzie narodziła się definicja zmiany klimatu i co złego jest w przekonaniu, ze ludzie są „władcami i właścicielami” natury. Czytamy również o znakach ostrzegawczych, które pojawiły się po rewolucji przemysłowej, a także o historii paliw kopalnianych, ustawodawstwie ekologicznym i pozwach przeciwko przemysłowi. Ostatnia, można nawet powiedzieć, że najważniejsza część dotyczy tego, co możemy w tej sytuacji zrobić. Skoro już rozumiemy dramatyczny stan, w jakiej znalazła się Ziemia, rozumiemy też, że działanie jest konieczne. Autorka uświadamia nam, czego potrzebujemy i na jaką skalę i na czym powinniśmy się skupić, chociażby w lokalnej społeczności. Ta część zawiera również „Niezbędnik dla młodych aktywistów i aktywistek”, bowiem – jak przekonuje autorka – „nikt nie jest zbyt młody, by włączyć się w walkę o lepszą i zdrowszą przyszłość”. Dowiadujemy się, że protestować w sprawach klimatycznych można na wiele sposobów, począwszy od marszy lub zgromadzeń po bojkoty produktów wytwarzanych przez firmy będące wyjątkowo uciążliwymi dla natury czy usług oferowanych przez banki.

Lektura koncentruje się nie tylko na kwestiach zanieczyszczenia i jego skutków, choć perspektywy jakie przed sobą mamy, jeśli nic się nie zmieni, są przerażające. Aktywna praca z książką wyzwala nas w ducha walki z systemem, ale również zachęca do częstszych kontaktów z naturą. Aktywizuje czytelników na wielu płaszczyznach i daje gotowe rozwiązania, po które możemy sięgnąć, rozpoczynając zmiany od siebie…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz