czwartek, 3 listopada 2022

Ana Serna, Henar Íñigo "Kraina emocji. Pożegnaj smutek!"

Tytuł: Kraina emocji. Pożegnaj smutek!
Autor: Ana Serna, Henar Íñigo
Wydawnictwo: Jupi Jo!


Smutek jest jedną z sześciu podstawowych emocji i to jedną z mniej lubianych. Emocja ta nie kojarzy się bowiem pozytywnie, staramy się wystrzegać smutku, nie lubimy również smutnych ludzi, unikamy ich w swoim otoczeniu. Tymczasem smutek jest bardzo ważną informacją, pojawia się bowiem zwykle jako odpowiedź czy wynik niekorzystnej sytuacji, straty, rozpaczy, bezradności, rozczarowania. Nie jest to emocja, którą powinno się ukrywać, ale też należy wiedzieć, jak należy ją kontrolować i co można zrobić.

O emocjach, a szczególnie o smutku, warto rozmawiać z dziećmi, dając im niejako przyzwolenie na jego odczuwanie, ale też pokazując, co w obliczu smutku można zrobić. Do zainicjowania takiej rozmowy można wykorzystać piękną książkę pt. „Pożegnaj smutek!”, z serii „Kraina emocji”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Jupi Jo! cykl adresowany jest do czytelników w wieku przedszkolnym, od trzech lat. Kartonowe książeczki z pięknymi ilustracjami Kasandry, pozwalają nie tylko zachwycić się samym obcowaniem z książką i jej bohaterami, ale również aktywnie śledzić tekst czytany przez rodzica, opiekuna.

Autorzy przedstawiają nam małą żabkę Żanetkę, uczęszczającą do przedszkola „Nad Jeziorkiem”. Mimo iż bardzo lubi swoje zajęcia, to nie może doczekać się wakacji – stanowią one zapowiedź dobrej zabawy z przyjaciółmi i beztroski trwającej cały dzień. Żanetka cieszy się niezmiernie, podskakując i kręcąc piruety, całą sobą oddając swoją radość. Żabka zamierza bawić się całe popołudnie, dlatego poszukując towarzyszki, udaje się do domu swojej najlepszej przyjaciółki, jaszczurki Joli. Jednak ta wizyta nie przebiega tak, jak żabka się spodziewała. Okazuje się bowiem, że zastaje w domu zapłakaną przyjaciółkę, która informuje ją o rychłej przeprowadzce. Odtąd mieszkać ma z rodziną u cioci i wujka nad Szemrzącym Strumykiem. To zaś oznacza, że już nigdy więcej się nie zobaczą.Przejęta Żanetka nie myśli już o wakacjach. Przepełnia ją ogromny smutek, którego nie są w stanie rozwiać ani zabawne żółwie trojaczki, które proponują jej zabawę w chowanego, ani kaczor Kamil, który chciałby się z nią pościgać, ani ślimak Staś, który jest posiadaczem ogródka ze wspaniałą huśtawką. Również po powrocie do domu nie myśli o zabawie, kładzie się od razu do łóżka i nawet wspaniałe placuszki podane przez mamę na śniadanie następnego dnia nie są w stanie rozwiać tego mroku.

Zaniepokojeni przyjaciele postanawiają razem odwiedzić żabkę, to bowiem dla nich bardzo niepokojące, że nie chciała się z nimi bawić, a to – biorąc pod uwagę temperament Żabki – jest bardzo dziwne. Rozmawiając z przyjaciółmi na temat tego, co każde z nich robi, kiedy jest mu smutno Żanetka nie tylko poznaje różne sposoby na radzenie sobie ze smutkiem, ale też przekonuje się, że może i traci przyjaciółkę, ale wokół niej jest jeszcze kilku wspaniałych towarzyszy, którzy ją bardzo lubią. I z nimi również może bawić się całe wakacje!

Książka „Poznaj świat”, to doskonała lektura, która umożliwia rozmowę z dzieckiem na temat tego, jak się tak naprawdę czujemy, kiedy jesteśmy smutni, o powodach odczuwania smutku, a także zachęca do szukania sposobów na ten smutek – rodzic czy opiekun również może podać swoje pomysły na to, co można robić kiedy jest nam smutno, dzieci zaś mogą zastanawiać się, co one mogą wówczas zrobić. Śledzenie przygód żabki Żanetki nie tylko pozwala wspaniale spędzić czas z dzieckiem, ale także stworzyć mu bezpieczne środowisko, w którym jest pozwolenie na smutek, ale również dostępny jest wachlarz narzędzi, po które dziecko może sięgnąć, by sobie z tym smutkiem poradzić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz