środa, 28 grudnia 2022

Elina Backman "Kiedy znikają ślady"

Tytuł: Kiedy znikają ślady
Autor: Elina Backman
Wydawnictwo: Czarna Owca


Zaginięcie bliskiej osoby to dla jego otoczenia jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie może dotknąć człowieka. Ludzie znikają niezależnie od tego, jakiej są narodowości, płci, jaki mają status społeczny czy wykształcenie. Część z nich nigdy się nie odnajduje, część zostaje znaleziona martwa. Wśród zaginionych są też takie osoby, które podjęły świadomą decyzję o zniknięciu (z różnych przyczyn) i pieczołowicie to zniknięcie zaaranżowały.

A jaka może być przyczyna zniknięcia pełnoletniego studenta? Mieszkał w rodzinnym domu tylko dlatego, że chciał nieco zaoszczędzić. Nie musiał symulować ucieczki, a nawet jeśli zdenerwowała go matka, mógł się po prostu wyprowadzić. Nie miał też problemów na studiach, co zatem się stało, że zniknął w domu? Niestety kilka dni po zniknięciu Johannes, student uczelni Metropolia, robiący dyplom na Wydziale Filmu i Telewizji, zostaje odnaleziony martwy i to w dość niecodziennych okolicznościach. Zostaje bowiem znaleziony w helsińskim rezerwacie przyrody, a na jego klatce piersiowej leży kwiat. Początkowo nic nie wskazuje na to, że do śmierci chłopaka mógł się ktoś przyczynić – nie ma śladów walki ani ciągnięcia ciała po ziemi. Jak zatem zmarł? W jego organizmie wykryto silną truciznę, ale czy przyjął ją z własnej inicjatywy? Czy mamy do czynienia z zabójstwem czy samobójstwem?

Odpowiedzi na te pytania nurtują helsińską policję, a sprawą interesuje się Centralne Biuro Kryminalne. Śledztwo prowadzi komisarz policji Jan Leino, choć tak naprawdę policja nie zdaje sobie sprawy, z czy tak naprawdę ma do czynienia. Leino udaje się jednak ustalić, że chłopak był jednym z trzech studentów biorących udział w pewnym projekcie filmowym – na zaliczenie kręcili oni film dokumentalny o pustelniku mieszkającym na wyspie Lammassaari w Helsinkach. Niestety, zanim podąży tym tropem, ma miejsce kolejne zaginięcie. O tyle zagadkowe, że dotyczy … drugiego z trzech współpracujących ze sobą chłopców. Jeremias po raz ostatni również widziany był w rezerwacie.

Zgłoszenia dokonał jego starszy brat, a jego nowa koleżanka z pracy, Saana Havas postanawia aktywnie włączyć się w poszukiwania, nagrywając podcast o tematyce true crime. Czy to pomoże w odnalezieniu chłopaka? O co tak naprawdę chodzi w tych zaginięciach? Co wspólnego z nimi ma pustelnik o którym rzekomo chłopcy kręcili film? A gang motocyklowy i narkotyki? A może to po prostu przyroda planuje zemstę? Na te pytania poszukiwać będziemy odpowiedzi w niezwykle wciągającym kryminale pt. „Kiedy znikają ślady”.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka Eliny Backman to wyjątkowa, klimatyczna powieść, która przykuwa naszą uwagę i nie pozwala oderwać się od lektury. To wyjątkowa gratka nie tylko dla miłośników twórczości Backman, ale i dla wszystkich, którzy cenią sobie dobrze skonstruowane, głębokie książki, kryjące w sobie nie tylko schematyczną zagadkę, ale też odrobinę tego, co nieznane, niezbadane. Sama autorka podsyca naszą ciekawość, umieszczając budzące grozę opisy i stawiając hipotezy. „Zupełnie jakby tym filmowaniem zakłócili harmonię przyrody, obudzili bestię i nieświadomie przywołali zło” – to i podobne zdania kierują naszą uwagę w zupełnie innym kierunku, niż obierają śledczy. Czy autorka udziela nam wskazówek czy po prostu prowadzi na manowce, podobnie jak i swoich bohaterów? Przekonajmy się o tym, zanurzając w przepastne lasy rezerwatu przyrody…

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię książki tego wydawnictwa, więc chętnie przeczytam! ;)

    OdpowiedzUsuń