poniedziałek, 26 grudnia 2022

James Norbury "Podróż. Wielka Panda i Mały Smok"

Tytuł: Podróż. Wielka Panda i Mały Smok
Autor: James Norbury
Wydawnictwo: Albatros
 

Bywa niekiedy tak, że pozornie mamy wszystko, a jednak czegoś nam brakuje. Że tkwimy w bezpiecznym świecie wypełnionym rzeczami, a jednak wewnętrznie czujemy, że to nie jest nasz świat. Czujemy wówczas pustkę w sercu i tylko od nas zależy, co z tym faktem zrobimy. Możemy tkwić w danym miejscu, gromadząc więcej i więcej w nadziei, że cokolwiek nas w końcu uszczęśliwi, albo pozostawić wszystko za sobą i nastawić się na zmianę. Ta, choć bywa bolesna, choć może zaprowadzić nas na manowce, to zawsze niesie ze sobą szansę. Chociażby szansę na poznanie siebie.

Właśnie takiej zmiany potrzebuje Mały Smok, znany wszystkim już z bestsellerowej powieści „Wielka Panda i Mały Smok”, autorstwa Jamesa Norbury. Teraz wydawałoby się, że bohaterowie powieści faktycznie mają wszystko i niczego nie muszą już szukać. Mieszkają w górskiej świątyni, otoczonej rozległym lasem i rozległym jeziorem. Przyjaciele – panda i smok uczynili z tego miejsca swój dom i tak naprawdę nie ma znaczenia, jak świątynia wyglądała i gdzie stała. Całymi dniami ta dwójka wędrowała wysoko, wśród górskich szczytów, penetrowali gęsty las, czy też zachwycając się Wszechświatem patrząc w gwiazdy i popijając herbatę przygotowaną przez Małego Smoka.

Tyle tylko, że w tym wszystkim Mały Smok nie czuł się szczęśliwy. Mimo tego, że miejsce, w którym żył, było magiczne, że towarzyszył mu przyjaciel, to smok ma poczucie, że czegoś mu brakuje, że czuje się z tym wszystkim „niepełny”. Wielka Panda nie komentuje, nie ocenia. Proponuje natomiast zmianę, jest bowiem przekonana, że to w ten właśnie sposób natura mówi, że muszą podążać inną drogą. Bo przecież: „Zmiana jest lepsza niż jej brak (…) Nawet jeśli nie wiesz, dokąd cię poprowadzi”. Dlatego też przyjaciele zostawiają za sobą wszystko (no, prawie wszystko) i ruszają w drogę.

O ich przygodach, o tym, co w podróży im pomagało, co ograniczało i czy odnaleźli tego, czego szukali, przeczytać możemy w książce pt. „Podróż. Wiela Panda i Mały Smok”, autorstwa Jamesa Norbury. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros powieść, to wyjątkowa pozycja wypełniona głębokimi spostrzeżeniami prowadzącymi do refleksji, z cudownymi ilustracjami inspirowanymi japońską kaligrafią i drzeworytami. Ta niezwykła historia o sile przyjaźni, bezwarunkowej akceptacji drugiej osoby, o zmianie i o tym, co tak naprawdę w życiu się liczy, zachwyci zarówno tych, którzy już znaleźli własną drogę, jak i tych, którzy wciąż poszukują swojego miejsca.

Mały Smok wyruszył wraz ze swoim towarzyszem w drogę pełną niebezpieczeństwa, w podróż, której cel był nieznany. Przy okazji nauczył się pielęgnować swój umysł i oczyszczać go z chwastów, a także przekonał się, że czasami potrzebujemy w życiu zmiany. I nie ma się co łudzić, że będzie ona prosta i bezbolesna. Mały Smok stracił wszystkie swoje materialne dobra, które musiał pozostawić w świątyni, a nawet jedyną rzecz, którą zabrał, czyli zestaw do parzenia herbaty. Przekonał się jednak, że wszystko, czego potrzebuje, jest tak naprawdę w nim. I że nic więcej nie ma znaczenia, jeśli tylko ma z kim dzielić smutki i radości!

2 komentarze:

  1. Na pewno ładna książeczka, i jak pięknie wydana ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jest pięknie wydana i stanowi źródlo inspiracji - sporo kwestii do przemyślenia i przedyskutowania.

      Usuń