niedziela, 5 marca 2023

Jan Chozen Bays "Uważność w jedzeniu. Jak odzyskać zdrową i radosną relację z jedzeniem"

Tytuł: Uważność w jedzeniu. Jak odzyskać zdrową i radosną relację z jedzeniem
Autor: Jan Chozen Bays
Wydawnictwo: CoJaNaTo?Współcześnie jesteśmy w tak komfortowej sytuacji, że nie musimy się zwykle martwić o jedzenie. Co więcej, jest go więcej, niż możemy przejeść, jeszcze nigdy bowiem nie wyrzucaliśmy na śmietnik takiej ilości pożywienia. Jeszcze nigdy nie jedliśmy też tak dużo i tak często, a powszechna dostępność jedzenia, od solidnych dań po przekąski sprawia, że każdą okazję traktujemy, jak okazję do jedzenia. Jednocześnie, mimo iż wydawałoby się, że jest nam tak dobrze, to jest tak źle. Przestaliśmy bowiem kontrolować głód, jemy jeszcze zanim go odczujemy. Jemy za dużo, niezdrowo, zupełnie nie dbając o wartości tego pożywienia i jego oddziaływanie na nasz organizm. Ten zniekształcony stosunek do jedzenia, brak równowagi przejawia się licznymi problemami, których główne źródło tkwi w naszej psychice. Epidemia otyłości anoreksja, bulimia – to tylko część problemów, z którymi się borykamy. Do tego dochodzi jeszcze nieustanne spoglądanie w przyszłość, planowanie, działanie z myślą o zapewnieniu sobie wygodnego życia, lub – przeciwnie – spoglądanie w przeszłość. Koncentracja na tych dwóch okresach odwraca uwagę od teraźniejszości, od bycia tu i teraz. A to jedyny czas, w którym jemy i mamy szansę zastanowić się, co jemy, w jakich ilościach i dlaczego po to sięgamy.

Sytuację tę może zmienić książka pt. „Uważność w jedzeniu. Jak odzyskać zdrową i radosną relację z jedzeniem”, autorstwa Jan Chozen Bays, lekarki o specjalności pediatria, nauczycielki zen. Opublikowana nakładem Wydawnictwa CoJaNaTo? książka oczywiście nie uzdrowi naszego życia, ale może się do tego znacząco przyczynić. Poradnik zwiększa bowiem świadomość dotyczącą rozpoznawania potrzeb naszego ciała oraz budowania spokojnej, zrównoważonej relacji z jedzeniem. To książka, która tak naprawdę powinna znaleźć się w każdym domu, zwraca bowiem uwagę na kwestie jedzenia, ale przede wszystkim dotyka tematu uważności – ta zaś jest nam obecnie potrzebna w każdej sferze życia. Szczególnie jednak powinny po nią sięgnąć osoby, którym brak równowagi w kwestii jedzenia dał się już we znaki w postaci dolegliwości zdrowotnych.

Jak pisze autorka: „dzięki ćwiczeniu możemy sprawić, że uważność stanie się solidnym fundamentem, który pozwoli nam kontrolować i uleczyć całe życie”. Nauczenie się tej uważności będzie zatem milowym krokiem w kierunku odzyskania kontroli nie tylko nad jedzeniem, ale i nad całym życiem. Zamieszczone w książce ćwiczenia, a właściwie solidne ich wykonanie oraz refleksja nad wnioskami pozwoli nam odzyskać równowagę ciała i umysłu, a w konsekwencji – odzyskać szczęście. Lektura nie traktuje o żadnej z diet, nie każe nam niczego ograniczać, nie każde włączać określonych składników do diety, A jednak ćwiczenia pozwalają zmienić swój stosunek do jedzenia, a wręcz cieszyć się nim i bez stresu, wyrzutów sumienia nareszcie możemy poczuć jego smak.

Książka składa się z sześciu rozdziałów, z których pierwszy wyjaśnia, czym jest uważne jedzenie i na czym polega, jak nawiązać zdrowa relację z jedzeniem, zaś autorka rozpoczyna od wyjaśnienia samego terminu „uważność”. Znajdziemy tu też pierwsze z wielu ćwiczeń zamieszczonych w książce, do tego kluczowe, bowiem na nim opiera się wiele kolejnych. W rozdziale drugim poznamy różne rodzaje głodu (jest ich aż siedem) i sposoby ich zaspokojenia. Trzeci rozdział przynosi nam wiedzę pozwalającą poznać nasze nawyki i wzorce związane z jedzeniem – tak naprawdę w większości są one uwarunkowane przez mnóstwo różnych czynników, od rodziny po reklamy telewizyjne. Nauczymy się również rozpoznawać zachowania warunkowe i pracować nad różnymi obawami związanymi z różnymi kwestiami, m.in. obawą przed głodem. Rozdział czwarty traktuje o sześciu prostych zaleceniach uważnego jedzenia, tj. zasadach, które pomogą ćwiczyć uważność w czasie jedzenia, natomiast w rozdziale piątym przeczytamy o pielęgnowaniu wdzięczności – dzięki odpowiednim ćwiczeniom odkryjemy w sobie naturalne poczucie wdzięczności za pożywienie i niepoddawane ocenom ciało. Ostatni rozdział zawiera wnioski dotyczące tego, czego uczy nas uważne jedzenie Zmiana podejścia do niego pozwoli nam odnaleźć równowagę i odczuwać satysfakcje z jedzenia, ale również zacząć cieszyć się z nawet drobnych rzeczy.

Lektura książki (uważna) może znacząco poprawić jakość naszego życia. Wszystkie ćwiczenia, obecne w każdym z rozdziałów, pochodzą z zajęć, warsztatów czy programów uważnego jedzenia, które autorka prowadzi od wielu lat, więc zostały sprawdzone w praktyce. Dlatego też wykonując je, zauważać zaczniemy zmiany – każdego dnia stawać się będziemy spokojniejsi, zaczniemy dostrzegać szczegóły obecne wokół nas i … nareszcie poczujemy smak potraw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz