czwartek, 30 marca 2023

R.J.Palacio "Pony"

Tytuł: Pony
Autor: R.J.Palacio
Wydawnictwo: AlbatrosPowieści drogi zwykle związane są z jakąś transformacją, pozwalają nam dojrzewać, rozwijać się. Przemierzając wraz z bohaterami kolejne kilometry i my wzrastamy, zmieniając swój światopogląd, nierzadko też wyznawane wartości. Zwykle jednak takie książki adresowane są do dorosłych, tymczasem tak ważne jest, żeby – poza czytelniczym gustem – już od najmłodszych lat kształtować charakter.

Powieść autorki bestsellerowego „Cudownego chłopaka”, R.J.Palacio, pt. „Pony”, jest co prawda adresowana do starszych dzieci, ale zachwyci również dorosłych. Opowieść o chłopcu podążającym po śladach swojego ojca, z magicznym konikiem i duchem u boku to jednak nie opowieść fantasy, jakby na to wskazywali bohaterowie, To natomiast niezwykle głęboka i pełna metafor książka dorastaniu, braniu odpowiedzialności za swoje czyny oraz walce dobra ze złem. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros pozycja to jedna z tych książek, która długo pozostaje w pamięci, którą można omawiać i wyciągać z niej wnioski. Może stać się również płaszczyzną porozumienia pomiędzy dzieckiem a rodzicem i polem do dyskusji na temat zachowań bohatera i podejmowanych przez niego działań.

Na stronach książki spotkamy dwunastoletniego Silasa Birda, mieszkającego wraz ojcem na pustkowiu. Martin Bird jest zdolnym wynalazcą, fotografem i szewcem, który wymyślił m.in. schowek w butach. Kiedy pewnego dnia zjawia się pod jego domem trzech jeźdźców, domagających się, by Martin Bird wraz z synem pojechali z nimi na wniosek okrytego złą sławą szefa gangu fałszerzy , ojciec Silasa początkowo odpowiada na ich prośby odmownie. Jednak kiedy te prośby zmieniają się w zawoalowane groźby, decyduje się pojechać z nimi, ale pod pewnym warunkiem – syn pozostanie w domu. Tyle tylko, że Silas nie wyobraża sobie, by w taki sposób utracić ojca. Postanawia go zatem wytropić tatę i zbirów, a pomocą służyć ma mu w tym magiczny Konik o białym pysku. Biorąc pod uwagę, że poza konikiem chłopcu towarzyszy również duch, Mitebald, z którym Silas rozmawia, zapowiada się niezwykła przygoda. Szczególnie, że chłopiec decyduje się na wejście do pełnego niebezpieczeństw Boru, gdzie napotyka Enocha Farmera, sierżanta policji federalnej USA, który tropi groźnych przestępców. Całkiem zatem możliwe, że ma on z Silasem wspólny cel.

Jak zakończy się ta wędrówka? Czy chłopiec odnajdzie ojca? Czego go ta podróż nauczy i jakim człowiekiem się stanie? Na te pytania poznamy odpowiedź dzięki lekturze książki, choć ważniejsze od poszukiwania odpowiedzi, jest zmiana, która zachodzi i w nas w trakcie przeżywania przygód wraz z bohaterami. Dzięki frapującej fabule i szybkiej akcji, a także głębokim dialogom, które pobudzają do rozważań, książkę pochłaniamy bez odpoczynku świadomi, że wzbogaca ona nas samych i pozwala rozwijać się nie tylko Silasowi.

3 komentarze: