czwartek, 30 marca 2023

dr Olivia Remes "Jak błyskawicznie poprawić sobie nastrój. Awaryjne sposoby na niepokój, lęk i stres"

Tytuł: Jak błyskawicznie poprawić sobie nastrój. Awaryjne sposoby na niepokój, lęk i stres
Autor: dr Olivia Remes
Wydawnictwo: Czarna Owca


Teoretycznie nastały czasy, w których możemy w pełni poczuć się szczęśliwi. Nasz kraj jest wolny, my możemy podróżować bez ograniczeń, problem głodu w naszym kraju niemal nie istnieje (a wręcz przeciwnie – mamy tendencje do wyrzucania jedzenia), a dzięki internetowi mamy dostęp do przydatnej wiedzy, którą możemy chłonąć. Mimo tego wszystkiego czujemy się jednak coraz bardziej zestresowani, przytłoczeni. Docierające do nas informacje, bombardujące nas niemal z każdej strony sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać, dokąd ten świat zmierza. Znajomi obecni w social mediach uświadamiają nam, że nasze życie nie jest idealne i odstaje od naszych marzeń. Dodatkowo, możliwości wyboru są tak duże, że cokolwiek byśmy wybrali, to i tak jesteśmy przygnębieni faktem, że straciliśmy alternatywę. Jak zatem przetrwać w tym rozpędzonym pociągu, zwanym życiem?

O tym, w jaki sposób zredukować poziom lęku, stresu i niepokoju opowiada w niezwykle zajmujący sposób dr Olivia Remes, ekspertka zajmująca się zdrowiem psychicznym, autorka książki pt. „Jak błyskawicznie poprawić sobie nastrój”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca pozycja, to swego rodzaju poradnik dla wszystkich, którzy pragną zadbać o swój dobrostan, stosując wyjątkowo proste rozwiązania. To również poradnik dla terapeutów, którzy zyskają świeże spojrzenie na swój warsztat pracy. Znajdziemy tu naukowo potwierdzone strategie, które pozwolą nam zatroszczyć się o najważniejsze obszary naszego życia, począwszy od sposobu myślenia, po życie osobiste.

Dr Remes, na postawie swojego doświadczenia opracowała zestaw narzędzi, które możemy wykorzystać w każdych okolicznościach po to, by nabrać pewności siebie, zredukować poziom stresu i rozluźnić się. Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy dotyczy innego aspektu naszego życia. Niezależnie od tego, jaki mamy problem, to rozpoczynając swoją przygodę z książką warto przeczytać je wszystkie. Wówczas będziemy świadomi, że tak naprawdę mamy wpływ jedynie na swoja reakcję na dane wydarzenie, odpowiadamy za to, co dana rzecz „nam robi”. Dopiero później, szukając konkretnych rozwiązań i pomocy w danej kwestii, będziemy mogli ograniczyć lekturę do wybranego rozdziału.

I tak, w rozdziale pierwszym dowiemy się, jak uporać się z brakiem zdecydowania i zacząć podejmować decyzję (może nie najlepsze, ale przynajmniej zadowalające). Dzięki zastosowanym technikom nie tylko unikniemy paraliżu decyzyjnego, ale przestaniemy snuć rozważania na temat straconych możliwości, zadowalając się dokonanym wyborem. W rozdziale drugim poznamy skuteczne sposoby motywowania się i zaczniemy wreszcie działać. Autorka podsuwa nam skuteczny sposób, by w ogóle ruszyć z miejsca (powiedz sobie, że robisz to źle!), przedstawia tez długofalowe strategie radzenia sobie z prokrastynacją. W rozdziale trzecim popracujemy nad samokontrolą i poczuciem sprawstwa, poznając pięć strategii samokontroli, zaś w kolejnym nauczymy się wykorzystywać poczucie humoru do redukcji poziomu stresu. W rozdziale piątym dowiemy się, jak poradzić sobie z uczuciem przytłoczenia i dowiemy się, w jaki sposób szybko odzyskać spokój (poznamy tu m.in. pięć strategii na usunięcie przeciążenia), zaś w rozdziale szóstym pracować będziemy nad poradzeniem sobie z trudnymi myślami. Pozbędziemy się przy tym wewnętrznego tyrana i poćwiczymy optymizm. W rozdziale siódmym zajmiemy się wielką bolączką naszych czasów, czyli samotnością, Dowiemy się tu, jak budować szczęśliwe relacje z innymi ludźmi i w jaki sposób przełamać tę samotność m.in. poprzez skupianie się na tym, co robimy, a nie jaką jesteśmy osobą, czy też przez aktywne słuchanie. W kolejnym rozdziale zajmiemy się leczeniem złamanych serc i pomocą w przypadku odrzucenia. Ostatnie dwa rozdziały poruszają tematy związane z przygnębieniem i odnalezieniem sensu w rozwoju osobistym (poznamy tu strategie pomagające stanąć na nogi), a także z przeżywaniem zawodu i odnalezieniem nadziei.

Lektura książki oczywiście nie uzdrowi w pięć minut naszego życia, ale w naprawdę błyskawiczny sposób pozwoli nam poradzić sobie z daną sytuacją i emocjami, które w nas wywołuje. Już samą książkę czyta się błyskawicznie, mamy nawet wyszczególniony czas zapoznawania się z danym blokiem tematycznym, co pozwala ocenić, czy chcemy / możemy poświęcić w danej chwili tyle czasu lekturze czy też na przykład od razu przystępujemy do działania. Wszystkie rozdziały są jednak na tyle krótkie, ze warto się nad nimi pochylić, by działać na podbudowie teoretycznej. A przede wszystkim, by szybko poprawić jakość swojego życia, nie tylko w danej chwli!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz