środa, 29 marca 2023

Shawn Achor "Wielki potencjał. Jak zmiana podejścia do sukcesu zwiększa nasze osiągniecia, szczęście oraz dobrostan"

Tytuł: Wielki potencjał. Jak zmiana podejścia do sukcesu zwiększa nasze osiągniecia, szczęście oraz dobrostan
Autor: Shawn Achor
Wydawnictwo: Studio EMKAMówi się, że w jedności siła. Pracodawcy, wśród kompetencji wyróżnionych w ofercie pracy wyróżniają umiejętność pracy w grupie, bardzo wysoko ją punktując. Dużo się mówi o współpracy pomiędzy dziećmi, o roli właściwej komunikacji i zaangażowania, we wspólny sukces, po czym…premiowane są tak naprawdę wyłącznie indywidualne wyniki. Wyścig szczurów w pracy eliminuje słabsze jednostki, a szefowie podsycają jeszcze rywalizację pomiędzy pracownikami, zliczając punkty, wyniki finansowe. W szkole premiowany jest dobrymi ocenami nie ten uczeń, który pomagał innym, ale ten, który dostał najlepszą ocenę. I choć wydawałoby się, że ma to swoje uzasadnienie w dążeniu do doskonałości, we wzrastaniu, to nic bardziej mylnego.

Okazuje się bowiem, że w dłuższej perspektywie czasowej nasz sukces jest niemal całkowicie powiązany z osiągnięciami innych. Czyli w pojedynkę osiągniemy mniej, niżbyśmy pracowali grupowo, nawet jeśli damy z siebie wszystko. O tych przełomowych badaniach, które pokazują, że najwyższy potencjał osiągają ci, którzy lepiej się wpasowują, o tym, że szczęście to wybór mający związek z innymi ludźmi, pisze zajmująco Shawn Achor w książce pt. „Wielki potencjał”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Studio Emka pozycja nie jest typowym poradnikiem, choć bez wątpienia inspiruje do zmiany postrzegania rezultatów samodzielnej i grupowej pracy, na korzyść tej drugiej. A choć zapewne jeszcze dużo wody upłynie, zanim zmiana zostanie wprowadzona w szkolnictwie, to firmy mogą wprowadzać ją już od teraz. Nie tylko bowiem wpłynie to pozytywnie na wyniki pracy, ale również na stopnień zaangażowania poszczególnych pracowników i ich więź z przedsiębiorstwem i współpracownikami. To również pozycja dla tzw. wolnych duchów, którzy to pracownicy wolą wszystko robić samodzielnie, którzy unikają współpracy. Lektura pozwoli uświadomić im, że nawet jeśli będą się bardzo starali, to i tak sukces grupowy byłby potencjalnie większy, niż ich indywidualne osiągnięcia.

Książka składa się z dwóch części, koncentrujących się na tzw. Małym Potencjale (część pierwsza) i Wielkim Potencjale (część druga). Ten Mały Potencjał, to ograniczony sukces, który można osiągnąć samodzielnie, natomiast Wielki Potencjał to sukces możliwy do osiągnięcia jedynie dzięki Kole Sukcesu. Autor opisuje osiem autorskich projektów badawczych, które przeprowadził wraz z innymi naukowcami, jak również nowatorskie badania innych, łączące neuronaukę, psychologię oraz analizy sieciowe, kształtujące nową dziedzinę badań nad systemami pozytywnymi. Jednak lektura książki dostarcza nie tylko suchych wyników, nie mających odniesienia do codziennego życia. Przeciwnie, znajdziemy tu wiedze, którą możemy wdrażać na bieżąco, obserwując zmiany w naszym życiu, które przyniesie ta zmiana postawy. Achor dzieli się z nami opracowaną ścieżką prowadzącą nas do sukcesu. Składa się ona z pięciu etapów, dokładnie opisanych w części drugiej książki. Radzi, by otoczyć się Układem Gwiezdnym Pozytywnych Influencerów, bowiem autor twierdzi, że granice naszego potencjału można przewidzieć w oparciu o otaczających nas ludzi. Etap drugi obejmuje dzielenie się swoją mocą, włączając innych w działania – poznamy tu cztery najważniejsze strategie dzielenia się swoją mocą, by inne osoby z otoczenia również stały się prawdziwymi inicjatorami przekształceń. Trzeci etap ścieżki to rozwijanie swoich zasobów – poznamy tu z kolei sześć strategii na wzmocnienie potęgi pochwały. Czwarty etap to obrona systemy przed negatywnymi atakami, zaś kolejny – podtrzymywanie korzyści napędzając jednocześnie Koło Sukcesu. Autor podkreśla, że im więcej energii przekazujemy w pozytywnym kierunku, tym większa będzie nasza moc pozwalająca przyciągać innych. Kiedy zdamy sobie sprawę, że nasza energia jest wzajemnie połączona, zaczniemy dostrzegać, że im więcej jej wytworzymy, tym potężniejszy uwolnimy potencjał.

Książka, napisana niezwykle przystępnym, obrazowym wręcz językiem dowodzi, że jednostka nie może mieć się świetnie, jeśli wszyscy w społeczeństwie nie mają się dobrze. To uświadamia nam potęgę powiązań pomiędzy ludźmi i skłania do współpracy. Pełne rozwinięcie naszego potencjału jest możliwe tylko wówczas, kiedy będziemy kooperować z innymi. Zmiana sposoby myślenia zwalnia nas już z chęci rywalizacji o złudne poczucie sukcesu i rozwijanie Małego Potencjału, kiedy wspólnie z innymi ludźmi możemy osiągnąć wszystko!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz