niedziela, 26 marca 2023

Lifestyle: Jak poradzić sobie z osteoporozą?

Czy wiesz, że większość dorosłych Polaków ma niedobór wapnia, a utrata tkanki kostnej może rozpocząć się już po 30. roku życia? Wówczas bowiem osiągnie ona swoją szczytową gęstość. Niestety osteoporoza nie boli i w początkowym okresie nie wywołuje żadnych dolegliwości. Ale jeśli wychwycimy pierwsze sygnały, będziemy mieli szansę, by odpowiednio zareagować.

Czym jest osteoporoza


Szacuje się, że aż 30 proc. kobiet po menopauzie ma osteoporozę. Niestety większość z nich dowiaduje się o chorobie, gdy można już tylko leczyć ją objawowo. Dlatego też warto wiedzieć czym choroba jest, jakie są niepokojące symptomy jej rozwoju.

O osteopenii, tj. obniżeniu gęstości kości (uznawanym za pierwsze stadium osteoporozy) mówi się, gdy wynik badania densytometrycznego T-Score (stosunek gęstości mineralnej kości do średniej gęstości kości osoby młodej) mieści się w przedziale od -1 do -2,5, o rzeszotowieniu, czyli osteoporozie – gdy spada poniżej -2,5. Ale nie zawsze u osoby z osteopenią musi rozwinąć się osteoporoza. Ryzyko zmniejsza odpowiednia podaż wapnia. W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 1 kg wapnia. W 99 proc. jest on powiązany z fosforem i wchodzi w skład zębów oraz kości, 1 proc. jest składnikiem płynów organicznych. Znajdując się w kościach, buduje strukturę podporową szkieletu, w płynach komórkowych – utrzymuje równowagę elektrolitową, warunkuje prawidłowe przewodnictwo nerwowe. Aktywuje enzymy biorące udział w wielu życiowych procesach, m.in. krzepnięciu krwi. Jest niezbędny do pracy serca i mięśni. Zawartość wapnia we krwi utrzymywana jest w ścisłej równowadze przy udziale systemu hormonalnego i biochemicznego. Dlatego pomiędzy kośćmi i krwią trwa nieustanna wymiana jego niewielkich ilości.

W sytuacji, kiedy zmaleje ilość wapnia dostarczanego wraz z pożywieniem lub zostanie zaburzone jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym, uruchamia się mechanizm nasilający ucieczkę wapnia z kości. Przedłużający się taki stan powoduje zniszczenie ich struktury.

Zmniejszenie gęstości mineralnej kości nasila niestety współczesny tryb życia: źle zbilansowana dieta, niewystarczająca ilość ruchu, palenie tytoniu i spożycie alkoholu, a także długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, choroby (np. tarczyca, reumatoidalne zapalenie stawów). Naturalną przyczyną obniżenia masy kostnej jest u pań czas przekwitania i niedobór działających ochronnie estrogenów. Osteoporoza może być również dziedziczna, ale czynniki genetyczne jedynie wpływają na ryzyko zachorowania – zdrowa dietą i aktywnym stylem życia można zapobiec chorobie.

Obserwuj się


Rozwijającą się osteoporozę zdradza m.in. budowa ciała, a szczególnie zmiany zachodzące stopniowo, z miesiąca na miesiąc (dlatego łatwo je zignorować):
  • oceń swoją budowę – kobiety szczupłe są bardziej zagrożone osteoporozą. Dodatkowo w tkance tłuszczowej wytwarzane są estrogeny chroniące przed chorobą.
  • kontroluj wagę – jeśli twoja figura się nie zmieniła, a ważysz mniej niż wcześniej to może oznaczać, ze jesteś w grupie ryzyka. W wyniku odwapnienia kości bowiem stają się lżejsze.
  • oceń postawę – zaokrąglone plecy albo wypchnięty do przodu brzuch również powinny cię zaniepokoić.
  • mierz swój wzrost regularnie (najlepiej co 2-3 miesiące) - kontroluj, czy nie zmniejszasz się. Niepokojąca jest już utrata 3 cm wzrostu.

Jeśli coś cię zaniepokoi

Jeśli zauważysz któryś z wymienionych objawów w trakcie własnej obserwacji, poproś lekarza o skierowanie na badanie diagnostyczne:
  • densytometrię - określa gęstość mineralną kości
  • RTG - wykazuje zmiany w kościach
  • badania krwi - morfologia i oznaczenie poziomu wapnia, fosforu, fosfatazy kwaśnej i alkalicznej, stężenie kreatyniny
  • badanie moczu - poziom wapnia, fosforu i kreatyniny

W diecie i tabletkach

Zapotrzebowanie na wapń jest zmienne i jest uzależnione przede wszystkim od płci i wieku. Dla osób dorosłych zalecaną dawką wapnia na dobę jest ok. 800 mg. Ale w wieku podeszłym, to już 1200 mg, a u pań w wieku pomenopauzalnym – nawet 1500 mg. Tymczasem średnie spożycie wapnia u kobiet po 45. roku życia wynosi średnio 450 mg dziennie, co oznacza utratę 1,5 proc. masy kostnej w ciągu roku.
Ten destrukcyjny proces można zatem w pewnym stopniu zatrzymać dietą bogatą w nabiał, zwłaszcza produkty mleczne, warzywa strączkowe, ryby, orzechy i nasiona. Niestety ilości spożywanego wapnia wraz z pokarmem, są niewystarczające. Nie zawsze też wapń jest absorbowany, a jego przyswajanie wraz z pokarmem maleje wraz z wiekiem.

Na gorsze wchłanianie wapnia ma również wpływ niedostateczny poziom witaminy D, której brak nam jesienią i zimą, zaburzenia czynności układu pokarmowego, nadmiar soli w diecie, spożycie wapnia w obecności żelaza, szczawianów czy fosforanów (konserwanty w żywności, na[poje gazowane). Dlatego, aby spowolnić proces utraty tkanki kostnej i zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych złamań, warto – oprócz trwałych zmian nawyków żywieniowych – sięgnąć po gotowe preparaty wapnia, dostępne w aptekach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz