piątek, 26 maja 2023

Deborah L.Martin „Szczęśliwe rośliny. Praktyczny poradnik o zasadach pielęgnacji ponad 100 kwiatów doniczkowych”

Autor: Deborah L.Martin
Wydawnictwo: Kobiece


Z bólem zauważasz, że masz niebywałą zdolność niszczenia wszystkich kwiatów doniczkowych, jakie kiedykolwiek dostałaś lub kupiłaś? Potrafisz zasuszyć nawet kaktusa? Twoje rośliny gniją od wody nawet wówczas, kiedy wydaje ci się, że podlewasz je oszczędnie? Marzy ci się tonący w kwiatach dom, ale wiesz, że w obecnej chwili to nierealne? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to znaczy, że koniecznie musisz wyposażyć się choć w minimalną dawkę wiedzy na temat pielęgnacji kwiatów, by w twoim domu zagościły kwiaty, by wypełniły przestrzeń barwami i świeżością.

Wiedzę przynieść może lektura poradnika „Szczęśliwe rośliny”, autorstwa Deborah L.Martin. Opublikowana nakładem wydawnictwa Kobiecego książka, to podstawowe informację na temat roślin, które pomogą stworzyć każdej z nich takie warunki, jakich potrzebuje. Ułożone alfabetycznie gatunki roślin pozwalają nam bez trudu odnaleźć kwiat przez nas posiadany, a następnie przeczytać o jego preferencjach. To pozwoli na odpowiednią pielęgnację tak, by rósł zdrowo i cieszył nasze oczy. Poradnik jest idealnym prezentem dla wszystkich miłośników kwiatów, a także dla tych, którzy do tej pory nie radzili sobie z ich pielęgnacją. Książka koncentruje się na najważniejszych kwestiach co sprawia, że bez trudu przyswoimy sobie wiedzę na temat danego gatunku, zaś w razie potrzeby zweryfikujemy ją ponownie sięgając do poradnika.

Książka składa się z dwóch części, z czego pierwsza koncentruje się na tym, jak odpowiednio dbać o rośliny, poczynając od wspierania rozwoju sadzonek przez odżywianie zdrowych roślin po ważne etapy w życiu rośliny i niepokojące symptomy. Dowiemy się zatem w jaki sposób wybierać odpowiednie miejsce dla sadzonek, jak wyposażyć parapet czyli w jakie narzędzia pielęgnacyjne zainwestować. Przeczytamy ponadto, w jaki sposób najlepiej zaspokajać potrzebę światła czy nawodnienia. Nauczymy się również dobierać donice i przygotować odpowiednią glebę, ponadto rozumieć potrzeby żywieniowe roślin, a także pozbywać się szkodników i chorób. Zajmiemy się ponadto przesadzaniem rośliny i rozmnażaniem ich.

Część druga, zdecydowanie bardziej obszerna, koncentruje się już na konkretnych gatunkach roślin i zawiera konkretne wskazówki dla każdej z nich. Każdy opis obejmuje – poza ilustracją i nazwą – także kilka podstawowych wiadomości na temat rośliny i jej właściwości, a także miejsce na notatki (kiedy dana roślina pojawiła się u nas w domu, co nas w niej ujęło i ważne etapy jej rozwoju). Dowiemy się również jakie warunki dana roślina lubi, zarówno jeśli chodzi o nasłonecznienie, temperatury, czy glebę. Przeczytamy również jak podlewać dany gatunek i czym roślinę wzmacniać. Znajdziemy tu również informację na temat tego, co dana roślina szczególnie potrzebuje, czy na co uważać. W taki sposób rozpisanych zostało ponad sto najpopularniejszych gatunków kwiatów doniczkowych, od znanego ze swoich leczniczych właściwości aloesu, po popularny w ostatnich latach zamiokulkas.

Stosując się do zaleceń podanych w tak przejrzysty i łatwy do zweryfikowania sposób nie możemy zrobić krzywdy żadnej roślinie. Pod naszą opieką będą zatem odtąd rosły bujne i zdrowe!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz