sobota, 27 maja 2023

Kamila i Paweł Florczakowie "104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem"

Tytuł: 104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem
Autor: Kamila i Paweł Florczakowie
Wydawnictwo: Bezdroża


Osoby lubiące podróże, a także te, dla których do chwili porodu były one całym życiem podchodzą zwykle do faktu posiadania dzieci, jako do zakończenia pewnego etapu w życiu. Tymczasem narodziny dziecka wcale nie muszą kończyć tego wypełnionego odkrywaniem świata życia. Co więcej, coraz liczniejsze przykłady podróżników, którzy eksplorują zakamarki naszego globu wraz z dziećmi pokazują, że pojawienie się w rodzinie dziecka jest nowym, a nawet lepszym czasem. I wcale nie musimy porzucać podróży. Bo mimo iż z dzieckiem podróżuje się nieco inaczej, może nieco mniej spontanicznie, to zyskujemy możliwość ponownego odkrywania rzeczy małych i zafascynowania się – podobnie jak dziecko – rzeczami oczywistymi, jakimi jak wschód słońca czy krople deszczu na szybie.

Dla tych, którzy chcieliby z dzieckiem podróżować, ale nie wiedzą jak, dla tych, którzy obawiają się wyjącego malucha na zamkowym klepisku czy restauracyjnej podłodze, powstała książka, która przekonuje nas, że podróże z dziećmi są wspaniałe, a na dodatek podpowiada nam, gdzie można pojechać, by malucha zainteresowało otoczenie. Przewodnik pt. „104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem”, autorstwa Kamili i Pawła Florczaków, to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego rodzica. Opublikowana nakładem wydawnictwa Bezdroża książka zawiera nie tylko praktyczne wskazówki dotyczące podróżowania z dzieckiem (autorzy dzielą się tu z nami własnym doświadczeniem), ale znajdziemy tu propozycje wycieczek, w zależności od tego, jakich aktywności szukamy i jaką tematyką jesteśmy zainteresowani. Tym samym możemy skorzystać z książki, by poszukać inspiracji i zaplanować podróż do danej atrakcji, albo zabrać książkę ze sobą i szukać opisanych atrakcji, znajdujących się na trasie naszego przejazdu.

Jako że każdy z nas jest inny i każdy (również dzieci) mają inne oczekiwania odnośnie podróży i zwiedzania, znajdziemy tu propozycje związane z wodą (aquaparki), z nauką i doświadczeniami (centra nauki czy obiekty pokazowe), czy ukochanymi przez dzieci dinozaurami. Znajdzie się tu coś dla miłośników kolei, są też muzea tematyczne, a także wesołe miasteczka czy krainy zabaw. Jest również rozdział dla tych, którzy cenią sobie wypoczynek na łonie natury. I tak, w ramach „Wodnego szaleństwa”, odwiedzimy m.in. Aquapark Fala czy Termy Uniejów, a rozdział „Nauka pełna doświadczeń” zabierze nas do Bajki Pana Kleksa, Centrum Nauki Eksperyment czy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Część „W świecie dinozaurów”, to odwiedziny w Zatorlandzie, Dinoparku Kołacinek czy JuraParku Krasiejów. „Kolej na … kolej” prezentuje natomiast takie atrakcje, jak Stacja Muzeum, Parowozownia Skierniewice czy Kolej Rogowską. O tym, że „Muzeum nie musi być nudne” przekonamy się odwiedzając Centrum Historii Zajezdnia czy Muzeum Mazowieckie w Płocku. „Na łonie natury” proponuje nam odpoczynek w arboretum SGGW w Rogowie czy w Parku Śląskim. Z kolei „Tylko zabawa” oznacza odwiedziny w Mandorii, Energylandii czy Legendii.

Opis każdej atrakcji, poza zdjęciami, zawiera ciekawostki związane z danym miejscem, a także informacje takie jak: kontakt, dojazd, ceny. Bardzo cenna jest opinia autorów, tak naprawdę dla mnie kluczowa przy wyborze danej atrakcji. Atrakcyjna szata graficzna jest wisienką na torcie i sprawia, że książkę chce się oglądać nawet wówczas, kiedy w danym momencie nie planujemy żadnego wyjazdu. Chociaż jestem przekonana, że po przeczytaniu książki odczujemy wewnętrzny przymus, by ruszyć w drogę. Chociażby do atrakcji, która znajduje się najbliżej nas!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz