środa, 17 maja 2023

Diane Romo "Uczucia. Ćwiczenia dla dzieci"

Tytuł: Uczucia. Ćwiczenia dla dzieci
Autor: Diane Romo
Wydawnictwo: ToTamtoEmocje są nierozerwalnie związane z naszym życiem, a jednak wiele osób zachowuje się tak, jakby nie istniały. Wypieramy je, powtarzając utarte slogany w stylu: „Chłopaki nie płaczą”, czy „weź się w garść”, ewentualnie „Nie ciesz się tak bardzo, bo później będziesz płakać”, nie pozwalając sobie na okazywanie uczuć, ewentualnie dopuszczając tylko te, które są pozytywne. A ignorowana złość czy smutek kumulują się powodując nie tylko problemy zdrowotne, ale też sprawiając, że pewnego dnia możemy wybuchnąć.

Dlatego też o emocjach warto mówić już od najmłodszych lat, pokazując dzieciom, że nie są one ani dobre ani złe oraz doceniając informację, jaką ze sobą niosą. Ale w jaki sposób zainicjować taką rozmowę? Jak ją poprowadzić? Pomocna może być w tym książka pt. „Uczucia. Ćwiczenia dla dzieci”, autorstwa Diane Romo. Pozycja ta zawiera pięćdziesiąt zadań, dzięki którym dziecko będzie w stanie nazwać, zrozumieć i opanować emocje. Dzięki temu poprawi się jego funkcjonowanie w świecie, relacja zarówno z sobą samym, jak i z otoczeniem. Książka przeznaczona jest dla rodziców – to oni powinni być przewodnikami dzieci po tym świecie uczuć, ale również dla różnego rodzaju specjalistów pracujących z dziećmi. Sięgnąć po książkę możemy już w przypadku dzieci przedszkolnych, ale możemy ją również zastosować pracując z dziećmi w wieku szkolnym, szczególnie wczesnoszkolnym.

Dzięki lekturze książki dzieci dowiedzą się, czym są emocje, ale przede wszystkim nacisk został tu położony na praktykę. Dzieci, poprzez przykłady i działanie uczą się rozpoznawania emocji i panowania nad nimi, uczą się ich nazywania, dowiadują się również, jaki wpływ mają one zarówno na nich samych, jak i na rodzinę czy kolegów. Dzieci dowiadują się, że emocje są ważne, że mówią nam, jak reagować na wydarzenia w naszym życiu. Autorka uświadamia dzieciom, że choć każdy chciałby budzić się codziennie szczęśliwy, to niekiedy wydarzają się czasami rzeczy, które zmieniają nasz nastrój i nastawienie do świata. Podkreśla również, że uczucia istnieją naprawdę i nie są kwestią wyobraźni, że pomagają zrozumieć siebie, świat i ludzi, podpowiadają nam, co lubimy, a czego nie.

Wspólnie przyglądamy się szczęściu najczęściej pojawiającym się emocjom: szczęściu, smutkowi, złości, strachowi, wstydowi i ekscytacji, ale przekonujemy się też, że jest ich dużo więcej. Dziecko zastanowi się, co robi już znakomicie, a czego się jeszcze uczy, identyfikować będzie również to, co go unieszczęśliwia. Patrząc na twarze i charakterystyczne dla danej emocji układy ust czy brwi rozpoznawać będzie podstawowe emocje i dopasowywać je do sytuacji, będzie się również zastanawiać, co mogło się zdarzyć wcześniej, że dana osoba czuje się w określony sposób.

Dziecko będzie również identyfikowało, co czuje, kiedy jest szczęśliwe, kiedy się złości, kiedy czuje strach lub pomieszane emocje i zastanowi się, co te emocje wywołało. Zastanawiać się również będzie, co w danej chwili czuje jego ciało, jak reaguje w danej sytuacji i z jaka emocją ta reakcja jest związana. Książka zawiera również narzędzia do zastosowania, które pozwalają lepiej zrozumieć uczucia swoje i innych i panować nas swoimi emocjami – dziecko uczy się, w jaki sposób formułować komunikaty ”ja” oraz jak utrzymać swoje dobre samopoczucie. Może stworzyć rysunek miłego dla siebie miejsca, czy też stworzyć słoik ze zmartwieniami, pozbywając się ich przez wrzucenie do niego. Książka zawiera również wskazówki dla opiekunów, pozwalające lepiej prowadzić rozmowę o emocjach czy reagować na nie.

Lektura książki przekazuje cenną wiedzę nie tylko dzieciom, ale również ich opiekunom. Niestety wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na okazywanie emocji, nie lubimy widzieć ludzi smutnych, nie lubimy, kiedy cos wywołuje ich złość, kiedy się z nami nie zgadzają. Dlatego potrzebne jest zrozumienie, że wszystkie emocje są ważne, że każdy ma prawo czuć się w określony sposób. To zrozumienie jest punktem wyjścia do dalszych zmian. Sprzyjać temu będzie zbiór narzędzi dostarczonych przez autorkę oraz przystępny język, który czyni treści zrozumiałymi dla każdego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz