wtorek, 2 maja 2023

Matylda Gerber "Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu"

Tytuł: Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu
Autor: Matylda Gerber
Wydawnictwo: Zwierciadło


Jak to się dzieje, że niektórzy w ostatniej chwili podejmują decyzje, które okazują się być zbawienne dla ich dalszego życia? Nie wsiadają do samolotu, który w trakcie lotu się rozbija, rezygnują z wakacji, które okazują się być tragiczne w skutkach z powodu wybuchu bomby w hotelu, albo nagle postanawiają zagrać w grę losową i wygrywają ogromną kwotę pieniędzy? Czym jest ten impuls, który każe im działać w określony sposób?

O tym, czym jest intuicja, jak ją rozwijać i jak nie dać się jej zwieść zajmująco pisze Matylda Gerber, doktor nauk społecznych prowadząca badania nad rolą intuicji w podejmowaniu decyzji. Książka „Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu”, opublikowana nakładem wydawnictwa Zwierciadło, to szczegółowe studium nad intuicją i rolą jaką odgrywa ona w naszym życiu. Mimo iż autorka przywołuje aktualne teorie naukowe, to nie znajdziemy tu akademickiego języka, a na dodatek owe teorie poparte zostały przykładami z codziennego życia. To sprawia, że wśród adresatów książki są nie tylko osoby zajmujące się naukowo procesami podejmowania decyzji, ale także ci, którzy te decyzje podejmują, czyli de facto wszyscy ludzie.

Mimo naukowej wymowy książka ma charakter poradnika, nie tylko wyposażając nas w wiedzę na temat intuicji i procesów podejmowania decyzji, ale również pokazując, w jaki sposób możemy te wiedzę wykorzystać w naszym codziennym życiu. Publikacja składa się z sześciu rozdziałów, krok po kroku wprowadzających nas w tajemnice intuicji i naszego funkcjonowania. W pierwszy rozdziale przeczytamy o… orgazmie intelektualnym, a autorka posługując się licznymi przykładami pokazuje nam, w jaki sposób intuicja działa i jak może pomóc m.in. w rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Poznamy również technikę premortem i przepis na znalezienie przełomowego rozwiązania. W rozdziale drugim dowiemy się, czym jest intuicja i jakie są ścieżki, którymi intuicja przepływa. Autorka odpowiada tu m.in. na pytanie w jaki sposób intuicja się z nami komunikuje i dlaczego tak trudno jest nam zaufać intuicji.

Rozdział trzeci, na który szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, mówi o tym, kiedy intuicja wprowadza nas w błąd, czyli „prowadzi na manowce” i jak temu przeciwdziałać. Autorka przywołuje tu różne obszary podejmowania decyzji, w których intuicja zupełnie sobie nie radzi podpowiadając jednocześnie kiedy intuicja może być pomocna przy braku doświadczenia oraz w jaki sposób skorzystać z mankamentów intuicji. Rozdział czwarty mówi o używaniu intuicji przez osoby z ogromnym doświadczeniem – autorka zadaje tu pytanie, kim jest ekspert i pisze o badaniach nad intuicją ekspertów. W rozdziale kolejnym Gerber prowadzi nas drogą ku eksperckości i podsuwa kreatywne techniki rozwiązywania trudnych zadań. W ostatnim, szóstym rozdziale odpowiemy na pytania dotyczące motywacji i dowiemy się w jaki sposób współpraca intuicji ze świadomością pomaga nam podejmować decyzje.

Lektura książki pozwala nam dostrzec czym jest intuicja w naszym życiu, jaką rolę w nim odgrywa. Przy okazji autorka pozbawia ten „szósty zmysł” aury nadnaturalności dowodząc, że intuicję można nawet badać. Dzięki lekturze zyskamy większą wiedzę na temat siebie, podejmowanych decyzji, przekonamy się również, że zdobytą wiedzę można stosunkowo łatwo wykorzystać w codziennym życiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz