środa, 3 maja 2023

Kelly Notaras "Przewodnik po sztuce pisania dla marzycieli. Jak zostać spełnionym autorem"

Tytuł: Przewodnik po sztuce pisania dla marzycieli. Jak zostać spełnionym autorem
Autor: Kelly Notaras
Wydawnictwo: Zwierciadło


Pochłaniasz namiętnie książki i chciałbyś, by stały się treścią twojego życia? Bulwersujesz się, kiedy historia nie kończy się tak, jak tego oczekiwałeś, albo kiedy autor nieumiejętnie prowadzi akcję, ty zaś czujesz brak zainteresowania książką mimo jej potencjału? Sięgając po książkę widzisz co najmniej trzy jej potencjalne zakończenia? Chciałbyś napisać własną książkę, ale ….

No właśnie, jeśli do tej pory tylko pragnąłeś napisać książkę, ale ni z tym nie zrobiłeś, albo jeśli zacząłeś nawet ją pisać, ale utknąłeś w martwym punkcie, to poradnik „Przewodnik po sztuce pisania dla marzycieli. Jak zostać spełnionym autorem”, jest właśnie dla ciebie. Opublikowana nakładem wydawnictwa Zwierciadło książka przeprowadzi cię przez proces tworzenia historii, która porywać będzie rzesze czytelników. Autorka, Kelly Notaras, doświadczona redaktorka, przez lata pracująca dla dużych wydawnictw dzieli się z nami swoją wiedzą na temat tworzenia inspirujących historii i przelewania ich na papier. Prosty język i czytelna budowa książki umożliwia skorzystanie z niej osobom z różnych branż i o różnych zainteresowaniach. Oczywiście sama lektura niewiele zmieni, dlatego od razu po przeczytaniu poradnika (albo jeszcze w trakcie lektury) warto zabrać się do pracy nad własną książką.

Książka podzielona została na trzy części składające się z poszczególnych rozdziałów, pozwalających na dokładne zgłębienie danej kwestii. I tak, w pierwszej części „Zanim zaczniesz pisać” znajdziemy informację dotyczące tego, co warto zrobić zanim zaczniemy pisać. Zastanowimy się nad czym, z jakimi konsekwencjami wiąże się pisanie książki, a autorka opisuje aktualną (niełatwą) sytuację na rynku wydawniczym. Wspomina również o tym, co pomaga (przyszłemu) autorowi, czyli o rozbudowanej platformie – to tajemnicze określenie odnosi się do grona czytelników naszej przyszłej książki, których autor już pozyskał i którzy kupią jego książkę natychmiast po publikacji. Poznamy ponadto możliwości self-publishingu oraz o tym, w jaki sposób przesłać do redakcji rękopisy książki. Przekonamy się również, że bycie pisarzem to tak naprawdę coś więcej niż tylko pisanie książki, poznamy ponadto sześć dobrych powodów, by napisać książkę oraz sześć niezbyt dobrych powodów, by się za to zabrać.

Część druga dotyczy samego procesu pisania – autorka zachęca tu, by po prostu zacząć pisać. W rozdziałach składających się na tę część znajdziemy najlepsze rady oraz wskazówki pomagające pisać (i ukończyć) książkę. Złożymy nawet Przysięgę Pisarza Transformacyjnego i zasiądziemy do pisania planując swoją codzienną pracę, określając docelową liczbę słów i … powstrzymując się od redakcji tekstu do chwili ukończenia pierwszej wersji książki. Autorka podpowiada nam również, jak rozruszać proces pisania i przedstawia różne sposoby na przełamanie oporu.

Część trzecia, ostatnia, pt. „Droga do publikacji”, uświadamia nam, że napisanie książki, to tak naprawdę dopiero polowa drogi do sukcesu. Pozostaje nam bowiem jeszcze stworzenie platformy, dzięki której będziemy w stanie sprzedać nasze dzieło. Autorka poradnika rozkłada tę platformę na czynniki pierwsze, wspominając m.in. o bazach adresów e-mail, zasięgach w mediach społecznościowych, obecności w mediach tradycyjnych czy harmonogramie wystąpień publicznych. Jeśli nie planujemy wydać i sprzedawać książki samodzielnie, dowiemy się również, jak znaleźć agenta, czyli jak przekazać prawa do publikacji książki firmie, która specjalizuje się w wydawaniu podobnych pozycji.

Mimo, iż – jak sama autorka zauważa – nie wszystkie informacje zawarte w książce będą przydatne w każdym gatunku literackim, to warto rozszerzyć również swoją świadomość o pewne zagadnienia. A kto wie, być może w przyszłości żonglować będziemy jako autorzy gatunkami literackimi? Niezależnie od tematu książki, czy wstępnego pomysłu na nią, po prostu warto zasiąść do pisania, opierając się na wskazówkach od Kelly Notaras. A kiedy już napiszemy książkę, dzięki poradnikowi dowiemy się, w jaki sposób ją wydać/sprzedać prawa do jej publikacji. Zaoszczędzi to nam wielu trudów związanych z sondowaniem rynku wydawniczego i ograniczy ryzyko odmownych maili z wydawnictw.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa publikacja dla tych, którzy chcą wydać własną książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam serdecznie ♡
    Bardzo ciekawy tytuł :) Myślę, że takie książki są potrzebne i znajdą wielu zwolenników. Pisanie jest bardzo interesujące, sama kiedyś o tym myślałam :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń