niedziela, 7 maja 2023

Ruth Ware "Ta dziewczyna"

Tytuł: Ta dziewczyna
Autor: Ruth Ware
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Spotkacie ją niemal w każdym miejscu, na każdym etapie edukacji, czy nawet później – w miejscu pracy. To osoba, która wyróżnia się spośród tłumu na wiele różnych sposobów, która wygląda szałowo niezależnie w co się ubierze, osiąga świetne wyniki choć przychodzi jej to niejako mimochodem, której wybacza się wszystko. A choć może budzić zazdrość, a nawet nienawiść, to tak naprawdę nie ma do tego podstaw, bo jest wyjątkowo słodka, pomocna, co zwykle denerwuje nas jeszcze bardziej. Efekt jest taki, że choć budzi skrajne emocje, to nie można pozostać wobec niej obojętnym.

Taka właśnie była April Clarke-Cliveden, studentka koledżu Pelham na Oxfordzie, córka bogatego ojca, dziewczyna, która ma wszystko, poza miłością rodziców. Być może dlatego nieustannie domaga się uwagi, prowokuje, bywa niekiedy złośliwa, ale przede wszystkim jest urocza i nie ma osoby, która mogłaby koło niej przejść bez podziwiania jej. Konto April, na Instagramie, pełne jest zdjęć z imprez, stylizowanych selfie, choć nawet na tych naturalnych dziewczyna wygląda jak milion dolarów. Ta zdolność do przykuwania uwagi, elektryzowania publiczności wykorzystuje w przedstawieniach i – niestety – robiąc głupie kawały. Jednak tym razem to nie był jeden z jej kawałów. Została znaleziona martwa w swoim pokoju w akademiku, a ta śmierć przekreśliła szansę na normalne życie wielu ludzi z jej otoczenia.

Zwłoki April znalazła jej współlokatorka Hannah pod koniec drugiego semestru studiów. To doświadczenie sprawiło, że porzuciła koledż, zmagając się przez kolejne dziesięć lat ze skutkami traumy. I choć jest świadoma, że nic nie wróci życia April, zaś jej zabójca siedzi w więzieniu, skazany głównie na podstawie zeznań Hannah, to kobieta nie może zaznać spokoju. W końcu ona i April były najlepszymi przyjaciółkami, choć należały zupełnie do innych światów. April była tą, której dostało się wszystko, dlatego Hannah, dziewczyna z prowincji, była zdumiona, że – poza wspólnym salonem w akademiku – April chce mieć z nią cokolwiek wspólnego. Tymczasem ona zawłaszczyła wręcz Hannah, wciągając ją do swojego kręgu znajomych i pokazując, jak łatwe może być życie, kiedy się ma pieniądze. Wkrótce April, Hannah, Will, Gugh, Ryan i Emily tworzyli zgraną paczkę, mimo iż poza Willem i Ryanem zgłębiającymi tajniki ekonomii, każde z nich studiowało coś innego.

Dla Hannah Oxford był nie tylko szansą na wyrwanie się z prowincji, ale przede wszystkim spełnieniem marzeń i drzwiami do przyszłości. Widziała siebie jako redaktorkę w wydawnictwie czy bibliotekarkę, z radością oddawała się zatem lekturze wszystkich książek na studiach i … spoglądaniu zazdrośnie, jak rozwija się związek April i Willa. Mimo iż chłopak budził w niej cieple uczucia wiedziała, że przy April nie ma u niego szans, a nawet jak ze sobą zerwą, to spotykanie się z byłym najlepszej przyjaciółki również nie wchodzi w grę. Uwielbiała jednak April i nigdy nie życzyła jej śmierci…

No właśnie, a czy ktokolwiek rzeczywiście chciał, by April umarła? Czy faktycznie zabił ją portier. John Neville, którego oskarżyła Hannah? Zapewne takie wątpliwości nie zrodziłyby się w głowie kobiety, gdyby nie śmierć więźnia, który do końca życia utrzymywał, że jest niewinny. Teoretycznie to, że zmarł, powinno przynieść ulgę Hannah. Co prawda nie skończyła ona koledżu przez to, co się stało, ale zdobyła Willa, Są teraz małżeństwem, spodziewają się dziecka, zaś Hannah w pracy otoczona jest książkami, sprzedaje bowiem w księgarni Tall Tales w Szkocji. Wyjechała z Anglii nękana wspomnieniami oraz napastowana przez dziennikarzy, którzy – jako najbliższej osobie dla April na studiach, która na dodatek znalazła jej zwłoki – nie chcieli dać jej spokoju. Śmierć skazanego za morderstwo Neville`a znów przypomina o sprawie. mediom Jednak Hannah nie sądziła nigdy, że może zjawić się ktoś, kto będzie wątpił w winę mężczyzny. A na dodatek dysponować będzie pewnymi informacjami, dzięki którym sama Hannah zacznie się zastanawiać, czy jej zeznania nie doprowadziły do skazania niewinnego człowieka. A jeśli nie on zamordował April to oznacza, że odpowiedzialna za to osoba wciąż pozostaje wolna…

Hannah postanawia zmierzyć się z przeszłością, choć nie wydaje się gotowa, by poznać prawdę. A jaka ona jest? Przekonamy się o tym dzięki lekturze fenomenalnej powieści pt. „Ta dziewczyna”, autorstwa Ruth Ware. Opublikowana nakładem wydawnictwa Czwarta strona książka, to jedna z najlepszych powieści z detektywistycznym wątkiem, jakie w ciągu ostatnich miesięcy czytałam. Znajdziemy tu nie tylko elektryzującą fabułę, wartką akcję toczącą się na dwóch planach czasowych, ale i doskonale wykreowanych bohaterów oraz napięcie, które rośnie z każdą stroną. Kto zabił? Oto jest pytanie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz