poniedziałek, 8 maja 2023

Tyler Feder "Ciała są super"

Tytuł: 
Ciała są super
Autor: Tyler Feder
Wydawnictwo: To Tamto


To, w jaki sposób obchodzimy się ze swoim ciałem, jest rezultatem naszego wychowania, doświadczeń, opinii otoczenia, wzorców, jakimi się kierowaliśmy. Wiele aspektów ma wpływ na naszą postawę wobec siebie, począwszy od niewystarczającego zaspokajania potrzeby bliskości i brak odpowiedniego dotyku, przez zbyt duże wymagania dotyczące kontroli wyrażania emocji, po szorstkie lub lękowe podejście do pielęgnacji ciała, nadmierne lęki dotyczące zdrowia czy niereagowanie na potrzeby dziecka. . Niestety, zwykle myśli i uczucia, jakie kierujemy do swojego ciała, wcale nie są pozytywne. Zamiast troski i czułości okazujemy ciału dezaprobatę, krytykujemy go, a w dążeniu do nierealnej doskonałości katujemy je dietami czy ćwiczeniami fizycznymi.

W jaki sposób zatem pokazać dziecku, że każde (również jego) ciało jest wspaniale? Niezależnie od nadprogramowych kilogramów, koloru skóry, koloru włosów czy oczu, wzrostu czy zarostu. Przydatna może tu okazać się książka pt. „Ciała są super”, autorstwa Tyler Feder. Ta niezwykle energetyczna i ekspresyjna książka, zbudowana właściwie ze słów określających rodzaje ciał, w której wielką rolę odgrywają pokazujące ludzką różnorodność ilustracje, to wspaniała propozycja adresowana zarówno do młodszych dzieci, w wieku przedszkolnym, jak i do tych starszych, w pierwszych klasach szkolnych. Publikację warto wykorzystać jako okazję do rozmowy z dzieckiem o tym, że każdy z nas jest inny i w tej inności wspaniały, a taka różnorodność tworzy koloryt naszego świata. Książkę wykorzystać można również jako pomoc w trakcie zajęć o (samo)akceptacji, tolerancji, czy nawet omawianiu stylu życia.

Jakie są nasze ciała? Poza tym, że są super, mogą być duże i małe, tańczące, rozbawione, szczęśliwe. Niezależnie od budowy ciała czy wzrostu – są super. Niezależnie od tego, czy są puszyste czy umięśnione, proste jak struna czy pokrzywione, ciała są super. Są takie również niezależnie od koloru skóry, tego, czy jesteśmy opaleni, niezależnie od tego, jaka jest struktura czy długość naszych włosów, ich kolor czy uczesanie (a nawet brak włosów). Ciała są super także wówczas, kiedy mają włosy na nogach, kiedy mają gładkie nogi czy pachy, kiedy maja zarost bądź zrośnięte w jedną brwi. I to niezależnie, czy oczy tych ciał są piwne, brązowe, skośne, okrągłe. I nawet kiedy są to oczy niedowidzące czy niewidzące, wyposażone w okulary, to ciała są super!

Super są również ciała pokryte piegami, znamionami, zarumienione, ciemne z białymi plamami, z pulchnymi bądź kościstymi palcami, z trzęsącymi się rękoma czy łokciami z dołeczkami. Niezależnie od tego, czy nasze brzuchy są płaskie czy trzęsące się, czy zapadnięte lub wypięte czy ciężarne. Niezależnie też od tego, w jakim są wieku i jaka jest ich kondycja – są super, a cudowne jest też to, że w każdej chwili naszego życia są inne, podlegają nieustannej metamorfozie. I to jest cudowne, wspaniałe, tak, jak cudowny i wspaniały jest każdy człowiek!

1 komentarz: