piątek, 16 czerwca 2023

Maura Bradley "Mindfulness dla dzieci w 10 minut"

Tytuł: Mindfulness dla dzieci w 10 minut
Autor: Maura Bradley
Wydawnictwo: ToTamto


Współczesny świat bombarduje dzieci wielką ilością rozmaitych bodźców, a często i my rodzice sami jeszcze zwiększamy ich częstotliwość i natężenie Otaczamy dziecko interaktywnymi zabawkami, które przestymulowują dziecko, pozwalamy mu spędzać godziny przed ekranem monitora czy komórką, a odpoczynku dziecka nie sprzyja również nasz styl życia. Wożony z zajęć na zajęcia maluch, mający wypełnione w ciągu dnia wszystkie godziny, niekiedy nie ma czasu nawet się pobawić. Z czasem tych zajęć robi się tak dużo, że dziecko staje się zmęczone, a ponieważ nie potrafi jeszcze tego wyrazić, także poddenerwowane i marudne. To wszystko przekłada się na rozwój dziecka, a właściwie na zaburzenia tego rozwoju.

I zanim wszyscy westchniemy, że „takie czasy”, albo zaczniemy się tłumaczyć, że przecież chcemy jak najlepiej do dziecka, możemy pochylić się nad takim terminem, jak „midfulness”. Jest on określany również jako odważność i sprowadza się do obserwowaniu tego, co dzieje się w danej chwili, bez oceniania i osądzania. Praktykując mindfulness dziecko uczy się koncentracji na tym, co właśnie robi, nabywa umiejętność obserwowania emocji i uczuć zamiast od razu się im poddawać. To sprawia, że zaczyna stosować różne strategie działania w trudnych momentach oraz radzenia sobie z emocjami. Jak jednak wprowadzić uważność do własnego życia? Jak zacząć?

O tym, w jaki sposób praktykować uważność przekonamy się dzięki książce pt. „Mindfulness dla dzieci w 10 minut”, opublikowanej nakładem wydawnictwa ToTamto. Ten zbiór prostych ćwiczeń pozwalających odzyskać spokój, szczęście i koncentrację to wprowadzenie do praktyki mindfulness dla każdego. Różnorodność ćwiczeń zaprezentowanych w książce sprawia, że każde dziecko może wybrać takie, które najlepiej w jego przypadku działa. To praktykowanie uważności poprawia w krótkim czasie jakość funkcjonowania dziecka, zwiększa koncentrację, radzenie sobie z emocjami. W konsekwencji dziecko lepiej radzi sobie w szkole i w relacjach z rówieśnikami, lepiej funkcjonuje w czasie wolnym, a nawet … lepiej śpi. Co więcej, tak naprawdę większość z tych propozycji zebranych przez Maurę Bradley sprawdzi się również w przypadku dorosłych (!).

Książka składa się z trzech części, po jednej na każdą porę dnia. Mindfulness możemy bowiem praktykować rano, zanim jeszcze wpadniemy w kołowrotek codziennych zadań, uważni możemy być również w środku dnia, a także przed snem. Zawarte w pierwszej z tych części ćwiczenia pomogą nam wyciszyć się, skupić i lepiej przygotować się do przeżycia dnia. Będziemy zatem ćwiczyć poranną wdzięczność, znajdziemy swoje wspierające zdanie, zjemy również śniadanie mistrzów. W części drugiej popracujemy nad dodaniem energii umysłowi i ciału w trakcie dnia. Nauczymy się spokojnie odpowiadać na różne sytuacje, zamiast reagować na nie spontanicznie, a także ćwiczyć uważne chodzenie, W ostatniej, trzeciej części, popracujemy m.in. nad wyciszeniem się przed snem.

Lektura książki, a tak naprawdę aktywne wykonywanie zawartych w niej ćwiczeń pozwala nam lepiej radzić sobie z emocjami, ze stresem, ograniczyć czy nawet wyeliminować zachowania agresywne. Zatem – jako rodzice czy nauczyciele – nie czekajmy, aż dziecko zacznie mieć prawdziwe trudności. Warto nauczyć je praktykować uważność tak, by radziło sobie samodzielnie z codziennymi wyzwaniami, by nie stawały się one przeszkodami nie do pokonania. Przyjazna szata graficzna i sama struktura książki sprawiają, że nie tylko przyjemne jest sięganie po nią ale również ułatwiają odnalezienie danego ćwiczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz