piątek, 14 lipca 2023

Małgorzata Korbiel "Kolory. Otwarci na świat!"

Autor: Małgorzata Korbiel, ilustracje: Ewa Popławska
Wydawnictwo: Świetlik


W wielu źródłach możemy przeczytać, że dziecko jest zdolne do nauki kolorów około drugiego/trzeciego roku życia. Trzylatek potrafi już rozpoznawać i nazywa podstawowe kolory, zaś czterolatek, podstawowe oraz pochodne. W rzeczywistości jest to zależne od różnych czynników, m.in. od tego, czy dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola, jak otoczenie wspiera jego rozwój itp.

Tak naprawdę z kolorami dziecko warto zapoznawać od pierwszych dni życia. Nawet wzrok noworodka można stymulować od urodzenia, na początku stosując książeczki kontrastowe, czarno-białe czy czerwone, bo to jedyne kolory, jakie jest w stanie on zobaczyć. Z czasem wprowadzamy inne kolory, wraz z upływem miesięcy rozwijając ich poznawanie o nazwy, wyszukiwanie przedmiotów w danym kolorze itp.

Dziecko najłatwiej uczy się poprzez zabawę, a w niej warto wykorzystywać różne elementy, na przykład książki dla dzieci. Tom „Kolory” z serii „Otwarci na świat!” jest właśnie taką publikacją, która służyć może nie tylko do nauki kolorów, ale także ćwiczenia zdolności kojarzenia, czy do rozwoju mowy poprzez poznawanie nowych słów. Opublikowana nakładem wydawnictwa Świetlik, ze wspaniałymi ilustracjami Ewy Popławskiej i tekstami Małgorzaty Korbiel, służyć może stymulacji rozwoju dziecka poprzez wspaniałą zabawę. Książka może być wykorzystywana zarówno przez rodziców czy opiekunów, jak i nauczycieli i terapeutów. Kartonowe strony książki sprawiają, że jest ona trwała i odporna na eksploatację przez malucha.Na każdej stronie znajduje się rysunek z przedmiotem w kolorze o którym mowa w znajdującym się poniżej rymowanym dwuwersie. I tak poznajemy m.in. kolor fioletowy dzięki fioletowemu kubkowi z sokiem jagodowym, kolor biały reprezentowany przez szklankę pełną mleka, kolor czarny jak ziemia i różowy, jaki mają mieszkające w tej ziemi dżdżownice. Kolor brązowy jest kolorem gałęzi, zielony – zielonego liścia, zaś żółty przedstawiany jest jako słońce, które grzeje wokoło. Niebieski kolor jest jak niebo, po którym hula wiatr, a pomarańczowy to kolor piłki. To tylko kilka przedmiotów w danym kolorze, umieszczonych na stronie książki. Każdy jest charakterystyczny i łatwy do identyfikacji przez dziecko.

Książka jest wspaniałą propozycja dla najmłodszych czytelników, w wieku żłobkowym czy przedszkolnym i może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Zarówno ten tom, jak i pozostałe z serii, dają możliwość poszerzenia świadomości dziecka, odkrywania przed nim nowych słów, przedmiotów. To również świetna zabawa na grę skojarzeń czy zgadywanie (np. Co jeszcze jest fioletowe? Kto daje mleko? Jakiego koloru jest księżyc?). Maluch będzie zachwycony obcując z tymi książkami, poznając świat zarówno samodzielnie – oglądając książeczkę, jak i w towarzystwie rodziców czy opiekunów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz