czwartek, 13 lipca 2023

Małgorzata Korbiel "Zwierzęta. Otwarci na świat!"

Autor: Małgorzata Korbiel, ilustracje: Ewa Popławska
Wydawnictwo: Świetlik


Rozwój poznawczy dziecka to przede wszystkim doskonalenie procesów przetwarzania informacji, czyli wszystkich czynności psychicznych, dzięki którym może ono zdobywać wiedzę o otoczeniu i o samym sobie. Najważniejsze procesy umysłowe to: zapamiętywanie, spostrzeganie, myślenie oraz doznawanie różnych bodźców. Rodzice czy opiekunowie mają możliwość wspierania tego rozwoju dziecka na każdym etapie, ale warto stymulować aktywność poznawczą malucha już od urodzenia. W jaki sposób? Najlepiej poprzez zabawę i wspólne słuchanie muzyki oraz książeczki dobrane odpowiednio do wieku.

Seria „Otwarci na świat!”, to edukacyjne książki dla dzieci, które nie tylko pokazują dzieciom, jak fascynujący jest świat, ale trenują pamięć, kojarzenie, a także rozwijają aparat mowy. Tom „Zwierzęta”, z pięknymi, wyraźnymi (i łatwymi do identyfikacji) ilustracjami zwierząt autorstwa Ewy Popławskiej i tekstem Małgorzaty Korbiel, to najnowsza propozycja wydawnictwa Świetlik. Z książką można pracować na wiele sposobów, również w kierunku rozwoju umiejętności komunikacyjnych dziecka, poprzez uczenie się nowych słów, ale także poprzez ćwiczenia dźwiękonaśladowcze. Trenować z dzieckiem mogą rodzice, ale książka może być również wykorzystywana w żłobkach czy młodszych grupach przedszkolnych.

Twarde, kartonowe strony przedłużą żywot książki, która z pewnością często będzie używana przez dzieci. Na łamach książki mali odkrywcy świata spotkają rudego kotka, który mruczy (możemy tu zachęcić dziecko do mruczenia), pieska z pyszczkiem do szczekania i ogonkiem do merdania, a także szarą myszkę chowającą ziarenka z ciemnej norce. Jest tu również chomik skrywający w policzkach pestki, ziarna i warzywa oraz złota rybka. Na kolejnych stronach radośnie kumka też żabka chlapiąc wodą, pojawia się łaciata krowa oraz głodny koń. Pani koza zadziwić może brodą, jest też owca dzieląca się swoją wełną. Pracowita pszczoła również znalazła się w książce, podobnie jak piękny, fruwający ponad łąką motyl. Jest ponadto kura z kogutem, wiewiórka mieszkająca w dziupli oraz wrona ze swoim czarnym dziobem krzycząca: „kra, kra” (a dzieci wraz z nią). Jest wreszcie długouchy zając, lis śniący o jagodach, sympatyczna świnia oraz indyk ze swoimi wspaniałymi koralami.Wszystkie zwierzęta zostały umieszczone na jednobarwnym tle, przez co dziecku łatwiej jest się na nich skupić, a rymowane wierszyki pod ilustracjami sprawiają, że maluch szybko zapamięta charakterystyczne cechy danego zwierzęcia. Szczególnie, jeśli do tego będzie wydawało odgłosy takie, jakie wydaje zwierzę, czy w określony sposób się poruszało.

To wszystko sprawia, że publikacja zachęca zarówno do pracy rodzica z dzieckiem, jak i do tego, by maluch sam po książeczkę sięgał, uważnie studiując ilustrację. Przygoda ze „Zwierzętami” może zamienić się we wspaniałą zabawę, zaś na najmłodszych czytelników czekają jeszcze „Kolory” oraz „Warzywa i owoce” z tej samej serii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz