niedziela, 16 lipca 2023

Lifestyle: Malowanie po numerach - hobby i sposob na odprężenie!

Lato w każdym domu
iPicasso.pl
W ciągu ostatnich lat coraz więcej osób odkrywa na nowo sztukę. Muzea i galerie odnotowują całkiem niezłą frekwencję, nie tylko na wystawach prezentujących nowych mistrzów, ale również na pokazach nowych, nawet prowokujących odbiorcę twórców. Apetyt na sztukę rośnie i dotyczy to tak naprawdę nie tylko jej oglądania, ale również tworzenia. I to nie tylko zawodowo, ale również dla siebie, a także w formie terapii. Sztuka bowiem pomaga w ekspresji emocji i to niezależnie od środka artystycznego wyrazu. I nie musi ona odpowiadać sztywnym kanonom estetycznym, nie musi być uznana przez innych. Ważne, że praca nad danym dziełem pozwala się wyciszyć, co jest szczególnie ważne w tym zabieganym świecie, pozwala się skoncentrować, oderwać od czynności dnia codziennego. Sztuka daje zadowolenie, a obserwacja efektów pracy pozwala nam również odzyskać poczucie sprawstwa, przekonanie, że mamy na coś wpływ.

Tworzyć możemy tak naprawdę niezależnie od posiadanego talentu czy zasobów finansowych, dobierając po prostu odpowiednie środki wyrazu. Jednym z takich sposobów na doświadczenie sztuki oraz przyjemności płynącej z jej tworzenia, jest malowanie po numerach. To sposób nie tylko na to, bo spróbować swoich sił w malarstwie, ćwiczyć cierpliwość i spostrzegawczość, ale by zagwarantować sobie oderwanie od chaosu, by czerpać przyjemność z oddawania się sztuce przy jednoczesnej gwarancji efektu. Spektakularnego, należy dodać, bowiem wskazówki dotyczące nałożenia kolorów oraz wyznaczone strefy dla danego koloru sprawiają, że spod naszego pędzla wychodzą obrazy godne niemal samych mistrzów.

Wśród szerokiej oferty obrazów na stronie iPicasso.pl, które możemy w ten sposób stworzyć, znajdą się propozycje zarówno dla dzieci, jak dla dorosłych, o różnym stopniu trudności i różnej liczbie farb niezbędnych do stworzenia naszego obrazu. Istotne jest to, że te farby (podobnie zresztą jak pędzle) dostępne są w zestawach wraz z obrazami, dzięki czemu nie musimy inwestować w tubki wielu farb czy inne akcesoria malarskie. Farby zapakowane są w pojemniczki ponumerowane na wieczkach, a numery te odpowiadają numerom naniesionym na obraz. Wszystko otrzymujemy w estetycznym kartonowym opakowaniu, zabezpieczającym płótno przez zniszczeniem.


Samo płótno wykonane jest z ekologicznie czystej bawełny, wysokiej jakości i nie różni się od płótna stosowanego przez zawodowych malarzy, co potęguje efekt obrazu. Naniesione na nim kontury są wyraźne, choć – w zależności od stopnia złożoności pracy, niekiedy trzeba naprawdę wytężać wzrok. Chcąc rozpocząć pracę nad własnym obrazem, trzeba tak naprawdę przygotować jedynie stanowisko pracy – stół, na którym będziemy pracować lub opcjonalnie sztalugę, jeśli takową posiadamy oraz odrobinę wody i ewentualnie szmatkę do wytarcia rąk czy do usunięcia nadmiaru wody z pędzla.

Przystępując do pracy nad obrazem możemy obrać różne strategie – najlepiej wypełnić wszystkie strefy oznaczone tym samym numerem, zaczynając od dużych płaszczyzn i przechodząc stopniowo do mniejszych, zaczynając od góry obrazu. Ja jednak zawsze koncentruje się na jednym punkcie/strefie obrazu i zaczynam wypełniać płaszczyznę odpowiednimi kolorami, w ten sposób od razu widzę efekt swojej pracy. Malując warto kontrolować ruchy rąk, szczególnie przy małych polach, by nie wyjechać pędzlem poza linię. Co prawda można to skorygować sąsiadującym kolorem, ale szczególnie przy ostrych konturach lepiej nie uzyskiwać efektu takie przejścia kolorystycznego. Ja zawsze wybieram cieńszy pędzel i przy wyjątkowo małych elementach nanoszę farbę punktowo. Warto też, po pomalowaniu elementów jednym kolorem odczekać chwilę, by farba wyschła. W ten sposób unikniemy ewentualnego zabrudzenia obrazu farbą.
Do takiego obrazu można wracać wielokrotnie, stworzenie takiego arcydzieła jest bowiem czasochłonne, ale każda minuta temu poświęcona sprzyja odprężeniu i wyciszeniu, a także dobrej zabawie. Obrazy można stosować również w trakcie zajęć specjalistycznych, na przykład terapii zajęciowej, bowiem poza walorami arteterapeutycznymi, to również doskonały trening motoryki małej. A wisienką na torcie jest możliwość powieszenia swojego dzieła na ścianie, bowiem w zestawie znajduje się haczyk do przymocowania do ramy. Zatem… do pędzli!


Artykuł sponsorowany w ramach współpracy z iPicasso.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz