wtorek, 26 września 2023

Jarosław Gibas "Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych"

Tytuł: Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych
Autor: Jarosław Gibas
Wydawnictwo: SensusJaka jest najlepsza rada dla osoby, która spotkała na swojej drodze narcyza? Uciekaj! Niestety nie zawsze ta ucieczka jest możliwa, bowiem obecnie ilość narcyzów, osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości jest taka, że możemy mówić już nawet o epidemii. A to oznacza, że praktycznie każdy z nas kiedyś spotkał narcyza, ma z nim stale do czynienia lub spotka go w najbliższej przyszłości. Najważniejszą rzeczą jest zatem minimalizacja skutków tego spotkania (bo jakieś z pewnością będą), ale nasza strategię działania musimy zacząć od rozpoznania samego narcyza i jego strategii działania.

Kim zatem jest narcyz? Na ile sposobów może nas zniszczyć, upokorzyć, obniżyć poczucie naszej wartości, a co najważniejsze – co w takiej sytuacji robić? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie skrzywdzić innych”, autorstwa Jarosława Gibasa. W opublikowanej nakładem wydawnictwa Sensus książce otrzymujemy wiedzę na temat narcyzmu w pigułce, co pozwoli nam zidentyfikować delikwenta i wdrożyć podstawowe strategie obrony. Napisana przystępnym językiem, pozbawionym akademickich rozważań, nie wyczerpuje oczywiście tematu, ale stanowi impuls do dalszego zgłębiania tematu w przypadku zainteresowania, a także oręże w starciu z narcyzem, pozwalające zminimalizować nasze straty. Po książkę sięgnąć zatem powinny osoby, które padły ofiarą narcyza, które podejrzewają, że już go spotkały w swoim życiu, a także te, które borykają się z problematycznymi osobami w swoim otoczeniu – być może po lekturze rozpoznać będą mogły w nich określony typ narcyza. To wreszcie książka dla tych, którzy być może rozpoznali to zaburzenie u siebie i chcą dowiedzieć się, jak ograniczyć swoje zapędy i przestać krzywdzić osoby w swoim otoczeniu.

Książka składa się z sześciu części, z czego pierwsza wprowadza nas w historię narcyzmu, poznajemy także mit o Narcyzie. Okazuje się, że o tym zaburzeniu możemy przeczytać już w Biblii, zaś przywołanie znanych wielkich (!) postaci historycznych uświadamia nam, w jaki sposób narcyzm może się przejawiać. Zresztą przekonamy się o tym w części drugiej, która stanowi przegląd rodzajów narcyzmu – znajdziemy tu zestawienie z jednoczesnym wskazaniem obecnie funkcjonującej terminologii, stosowanej przez różnych badaczy do klasyfikacji narcyzów. Autor przywołuje tu trzynaście podstawowych typów, począwszy od narcyzmu wspaniałego, poprzez narcyzm społeczny po narcyzm zdrowy wraz z ich krótką charakterystyką, ułatwiającą nam identyfikację.

Część trzecia koncentruje się na cechach narcyzów, które są typowe dla różnych rodzajów narcyzmu i pozwolą nam zorientować się, czy mamy do czynienia z zachowaniami narcystycznymi (również kiedy chcemy spojrzeć pod tym katem na siebie). Z cech tych wynikają konkretne strategie zachowań przez narcyzów stosowane, zaś wiedza ta może stanowić podwaliny dla naszej strategii obrony, Kolejna część traktuje o swego rodzaju epidemii narcyzmu okazuje się bowiem, że współcześnie jesteśmy bardziej narażeni na ryzyko narcystycznego zaburzenia osobowości, a duży wpływ na to mają m.in. media społecznościowe. Co więcej, pewne grupy społeczne wręcz tym narcyzmem się chełpią, dowiemy się zatem jak przejawia się ten narcyzm u władzy, u celebrytów, w pracy czy w rodzinie.

Część czwarta stanowi odpowiedź na pytanie, jak nie dać się skrzywdzić, prezentując strategie obrony przed narcyzem, od diagnozowania narcyza po konkretne metody działania, wraz z ich opisem i podaniem ewentualnych skutków/zagrożeń. Ostatnia cześć stanowi podstawę do autodiagnozy i odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można ograniczyć krzywdy wyrządzane innym.

Lektura książki, tak istotnej w dobie epidemii narcyzmu, pozwoli nam zrozumieć, z jakim zaburzeniem osobowości mamy do czynienia i przekonać się przede wszystkim, że problem nie wypływa z nas. Ratując swoje zdrowie psychiczne, nierzadko również prace czy rodzinę możemy tak zmodyfikować swoje zachowania, by ponosić jak najmniejsze straty w konfrontacji z narcyzem. Ale i tak, jeśli tylko będziemy mogli, wybierzmy ucieczkę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz