czwartek, 22 lutego 2024

Alice Oseman "Radio Silence"

Tytuł: Radio Silence
Autor: Alice Oseman
Wydawnictwo: Jaguar


Okres dorastania jest dla młodego człowieka trudny i to nie tylko dlatego, że to czas przemian zachodzących w ciele (przede wszystkim w mózgu), ale również dlatego, że wiele się wówczas dzieje. Kolejne szkoły, nowi nauczyciele, grupy rówieśnicze, konieczność podejmowania samodzielnie wielu decyzji – to wszystko niezwykle obciąża psychicznie młodego człowieka i powoduje, że kiedy nie ma wsparcia wśród bliskich, może się pogubić. Dorastanie to również czas odkrywania swojej tożsamości, również seksualnej, to czas eksperymentowania z modą, wyglądem, przesuwaniem granic czy partnerami. Czasami jednak młody człowiek jest tak pogubiony, że tak naprawdę nie wie dokąd zmierza i czego chce.

W takiej właśnie sytuacji jest siedemnastoletnia Frances, przewodnicząca szkolnego samorządu, najlepsza uczennica na roku. Wybierała się na Uniwersytet Cambridge, a jej plan na życie obejmuje skończenie studiów, znalezienie dobrej pracy, zarabianie dobrych pieniędzy i szczęśliwe życie. I mogłoby się to tak naprawdę udać, bowiem Frances koncentruje się właściwie tylko na nauce, ograniczając do minimum życie prywatne. Jedynie w domowym zaciszu pozwala sobie na luz i bycie sobą, rysuje i słucha podcastów. Jednym z ulubionych jest Universe City, opowiadający o androgenicznym studencie detektywie, który korzystając ze swoich zdolności rozwiązuje różnego rodzaju zagadki. Frances do tego stopnia wciągnęła się w rzeczywistość wykreowaną przez tajemniczego autora podcastów, że na podstawie Universe City tworzy prace, umieszczając je w siebie pod pseudonimem Toulouse.

Kiedy twórca Universe City zwraca się do Frances z prośbą, by podjęła z nim współpracę, dziewczyna jest niezwykle szczęśliwa. Ma jednak świadomość, że to niezwykle pracochłonne zajęcie, a ona musi skoncentrować się na wynikach w nauce. Ostatecznie jednak zgadza się na wspólną pracę. Tyle tylko, że w międzyczasie poznaje autora podcastów. A właściwie nie poznaje, bowiem dość dobrze go już zna, raczej odkrywa jego tożsamość. Pomiędzy nimi szybko nawiązuje się nić porozumienia, która przeradza się w przyjaźń. Tyle tylko, że oboje są przyzwyczajeni do zakładania masek – nawet, kiedy poznają swoje sekrety, pozostaje jeszcze jedna tajemnica z przeszłości, bowiem Frances czuje się odpowiedzialna za zniknięcie siostry przyjaciela.

Jak zakończy się ta historia? Czy relacja budowana na kłamstwie, również tym wobec siebie, ma szansę na przetrwanie? Czy Frances w końcu odważy się robić to, na co ma ochotę i zastanowi się nad tym, kim naprawdę jest? Przekonamy się o tym dzięki lekturze słodko-gorzkiej opowieści autorstwa Alice Oseman pt. Radio Silence”, skierowanej do młodych czytelników. To jedna z niewielu książek poruszających kwestię tożsamości płciowej, preferencji seksualnych, ale również temat szkolnych wyników i tego, w jak nikłym stopniu odzwierciedlają one rzeczywiste marzenia, cele i zaangażowanie.

Ta przepiękna historia o przyjaźni i życiowych wyborach przyciąga uwagę swoją głębią, mimo lekkości, z jaką została napisana. Nie znajdziemy tu jednak banalnych dialogów czy infantylnych wyznań, a raczej próbę nawiązania głębokiej relacji, również tej z samym sobą. W książce znajdziemy wiele fragmentów podcastu czy wiadomości testowe oraz treści postów, co może przeszkadzać, choć tak naprawdę doskonale komponuje się zarówno z charakterem książki, jak i tematyką. Tym sposobem to wspaniała książka o byciu sobą, którą powinien przeczytać każdy nastolatek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz