sobota, 13 kwietnia 2024

Shia Green "100 najsłynniejszych zwierzaków w historii"

Tytuł: 100 najsłynniejszych zwierzaków w historii
Autor: Shia Green
Wydawnictwo: Nowa Baśń


O tym, jak bardzo niezwykłe są zwierzęta, nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy właściciel zwierzaka wie, jak bardzo potrafią one poprawić humor, jak doskonale zapełniają ciszę w domu, jak bezgranicznie nas kochają. A jednak wśród tych wyjątkowych zwierząt są jeszcze takie, które odznaczają się niezwykłymi dokonaniami. Co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o zwierzakach, które wyczuwają wybuch gazu i wyprowadzają właścicieli, o takich, które potrafią rozpoznać sygnały nadchodzącego ataku padaczki, a także takich, które alarmują otoczenie, że z właścicielem coś złego się dzieje.

O tym, że zwierzaki są nie tylko kanapowcami, nie tylko szczekają czy gonią za kością, ale potrafią nawet zmienić bieg historii, przekonamy się dzięki fenomenalnej książce dla dużych i małych wielbicieli zwierząt. Pozycja pt. „100 najsłynniejszych zwierzaków w historii”, opublikowana nakładem wydawnictwa Nowa Baśń, to dowód na to, że niekiedy zachowanie zwierząt wymyka się naszej wiedzy o nich czy postrzeganiu ich jako wiedzących i czujących mniej niż człowiek. Shia Green dostarcza nam dowodów na to, że zwierzęta mogą być uzdolnione artystycznie, mogą mieć przysłowiowe siedem żyć, jak pewien niezatapialny kot, doskonale sprawdzają się przed kamerami telewizji, a także mogą stanowić inspirację dla artystów.

Ta bogato ilustrowana historia niezwykłych zwierząt, obdarzonych ponadprzeciętnymi zdolnościami czy takich, które znalazły się w odpowiednim czasie i miejscu, to fascynująca lektura. Niezależnie od gatunku zwierzęcia, wszystkie są wyjątkowe, wszystkie też odsłaniają przed nami swoje tajemnice. Sto zwierzaków i sto niewiarygodnych choć prawdziwych historii dostarczy nam rozrywki, ale także pozwoli obdarzyć braci mniejszych wielkim szacunkiem. Poznamy zatem niezwykle inteligentną papugę Alex, która stała się obiektem badań swojej właścicielki, Balto, psa, który przebył wiele kilometrów, aby prowadząc zaprzęg dostarczyć lekarstwo dla dzieci, a także pewnego bezimiennego nowofunlanda, który uratował Napoleona Bonaparte przed utonięciem. Przeczytamy również o pewnym pająku, którego wytrwałość była inspiracją dla króla Szkocji, Roberta I, by nie poddawał się w walce z wojskami króla Anglii, a także o lwie, ulubionym zwierzęciu faraona Ramzesa II, które to zwierzę rzuciło się na armie hetycką w bitwie pod Kadesz. Przestraszyli się oni ryczącego lwa na tyle, że zgodzili się podpisać traktat pokojowy.


Bob, to znany kot-celebryta, towarzyszący ulicznemu muzykowi, który również znalazł się na stronach publikacji. Powstały o nim książki i film, a obecnie Bob i jego muzyk (bo nie śmiałabym napisać „muzyk i jego kot”) podróżują po świecie, a wszystkie zarobione pieniądze przeznaczają na cele charytatywne. Również historia Bobbiego jest powszechnie znana, bowiem ten niezwykły pies stał się gwiazdą po tym, jak przebył ponad cztery tysiące kilometrów, by wrócić do swojej rodziny, którą zgubił na wakacjach. Fascynująca jest też historia pewnej gołębicy, Cher Ami, która uratowała od śmierci batalion żołnierzy w trakcie I wojny światowej czy Davida Greybeard, pierwszego szympansa, którego w 1960 roku zaczęła obserwować badaczka, Jane Goodall.

To tylko kilka ze stu niezwykłych opowieści o zwierzętach, tym bardziej fascynujących, że prawdziwych. Niezwykła książka porusza serca, pozwala również przekonać się, że w wielu przypadkach zwierzęta mają te serca większe  niż…ludzie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz