poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Podróże z dzieckiem: Kolejkowo w Gliwicach

W ubiegłą sobotę wybrałyśmy się z Klarą do Gliwickiego Kolejkowa. Planowałyśmy go odwiedzić już kilkakrotnie, szczególnie że mamy już za sobą wizytę u dinozaurów w DinoWorld (TU), na wystawie budowli z LEGO (TU), a ja ze swoimi podopiecznymi odwiedziłam też Funzeum (TU), ale zawsze coś wypadało. Wszystkie te wymienione atrakcje zlokalizowane są w Centrum Handlowym Europa Centralna w Gliwicach.

Mimo iż bilety nie należą do najtańszych (normalny 43 zł, ulgowy 35 zł), to biorąc pod uwagę ogrom pracy włożonej w przygotowanie i utrzymanie wystawy, są one całkowicie uzasadnione. Wkraczamy bowiem w niezwykły, miniaturowy świat, pomniejszony 25 razy. Na wystawie znajdziemy odwzorowane w najmniejszych detalach fragmenty Śląska - zarówno życia codziennego, jak i charakterystycznych budowli. Znajdziemy tu m.in. dworzec kolejowy i ratusz w Gliwicach i katowicki Nikiszowiec, Hutę Pokój w Rudzie Śląskiej, Kopalnie Węgla Kamiennego Szombierki.


W podróż w czasie zabierze nas wystawa „ Dzikie Gliwice”. Miejsce wzorowane na początkach Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie Indianie toczyli pojedynki z kowbojami, powstawała kolej żelazna, a w miasteczkach toczyło się barwne życie towarzyskie. Zobaczymy też parowiec Western River pływający po rzece Missisipi.

Wystraszyć się możemy fruwającej czarownicy, dziecko przyniesie nam latający nad głowami bocian, a jedna z makiet ma nad sobą nawet chmurę, z której pada deszcz. Trzeba wówczas szukać schronienia, wyciągać parasol i przeczekać ulewę.

plac w deszczu

Ponadto, w Kolejkowie doświadczymy zarówno za dnia, jak i w nocy. Dzień trwa tu 9 minut, a noc 4 minuty. Po zachodzie słońca zapalają się latarnie oraz światła w mieszkaniach małych mieszkańców.Możemy również ćwiczyć spostrzegawczość, odnajdując elementy wymienione na specjalnej ulotce. Za wytrwałość jest nagroda – naklejki do odebrania u pracowników Kolejkowa. Do odnalezienia mamy m.in. papugę, sowę, siedem gęsi, dwie wiewiórki, dwa szczury, malarza, siedemnaście psów. Przyznaję, że mimo iż wypatrywałyśmy tych wszystkich elementów, to na wystawie jest ich tyle, że nie udało nam się kilku odnaleźć. Pracownik obsługi pomógł nam jednak znaleźć wiewiórki i papugę. Szczury dalej pozostają nieodnalezione.

Klara trzyma ulotkę, na której zaznaczałyśmy odnalezione elementy

Mimo iż zrobiłam na wystawie dziesiątki zdjęć, to jednak żadne nie oddaje w pełni tego, co widzimy. Dlatego warto po prostu doświadczyć tego osobiści. I zaznaczam, że wcale nie trzeba być miłośnikiem kolei. Mimo nazwy kolejkowo i mimo obecności pociągów, nie tylko one przyciągają wzrok. Właściwie każdy tam zauważy coś innego, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Zanim zobaczymy makiety zlokalizowane na pierwszym piętrze, za kasami mieści się również niewielki plac zabaw z basenem z piłkami. Na przeciwko są stoliki i fotele, więc można bez problemu obserwować bawiące się dzieci. Wychodzimy przez sklepik, niestety dość słabo zaopatrzony, szczególnie w porównaniu choćby do FUNZEUM. Brakło mi tu również słodkości, poza tymi fabrycznie zapakowanymi. Ale i tak mam ochotę tu wrócić ponownie, pewnie znów dostrzegając coś innego i zwracając uwagę na zupełnie inne szczegóły.
Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna, przy ul. Pszczyńskiej 315 w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, także we wszystkie niedziele i święta. Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają bezpłatnie.

wejście do Kolejkowa - bezpośrednio z parkingu
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz