środa, 10 października 2012

Barbara Freethy „Na Cienistej Plaży”

Tytuł: Na Cienistej Plaży
Autor: Barbara Freethy
Wydawnictwo: BIS
Są miejsca, gdzie tajemnice są wyjątkowo mroczne. Są rodziny którym przeszłości przesłoniła teraźniejszość. Są ludzie, którzy mimo upływu lat noszą w sobie sekret, którego wyjawienie może komuś zniszczyć życie, ale może też je uratować. Są wreszcie takie sprawy które, nawet po latach, powinny być rozwiązane. Czy jedną z nich jest zabójstwo Abby Jamison? Tego dowiemy się z pasjonującej książki Barbary Freethy „Na Cienistej Plaży”. Powieść, jest już drugą po „Lecie w Zatoce Aniołów” książką z cyklu o Zatoce Aniołów, czyli magicznym miejscu, gdzie ukazują się Anioły. To tam, sto pięćdziesiąt lat temu rozbił się statek „Gabriella”, zaś dwadzieścia czworo rozbitków z zatopionej jednostki osiadło w miejscu ich ratunku nadając zatoce nazwę na cześć aniołów, które miały już na zawsze strzec ich oraz ich potomków.
Powieści daleko od sielankowej lektury pełnej wzlotów i upadków serca, co może sugerować okładka. To raczej opowieść o ludziach i ich legendach, o słabościach, winie i karze. I o aniołach, bowiem one są obecne nawet wówczas, kiedy ich nie widać…
Kiedy Laureen Jamison przybywa po trzynastu latach nieobecności do Zatoki Aniołów nie sądzi, że zostanie tu dłużej, niż to konieczne. Planowała zabrać chorego na Alzheimera ojca do siebie, do San Francisco, gdzie interesująca praca i przyjaciele pomagają jej zapomnieć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. Nie przypuszczała jednak, że staruszek odmówi opuszczenia miejsca, gdzie spędził całe życie i gdzie została jego Abby. Na dodatek do miasteczka wrócił także Shane Murray – chłopak, w którym Laureen była jako nastolatka zakochana. Ona, grzeczna i ułożona dziewczynka z dobrego domu. On, znany rozrabiaka o zmiennych humorach, zbuntowany i lekkomyślny. Połączyło ich jednak uczucie, które zniszczone zostało przez zbrodnie. Shane stał się pierwszym podejrzanym w śledztwie, bowiem to w jego towarzystwie widziano po raz ostatni Abby żywą, a jego uporczywe trwanie w milczeniu sprawiło, że i Laureen, podobnie jak większość mieszkańców Zatoki Aniołów, zwątpiła w niego.
Czy teraz, po latach, zdołają się porozumieć i odkryć co tak naprawdę stało się z nastolatką, której ciało zostało odnalezione w opuszczonym domu Ramsayów? Pojawia się ku temu okazja, bowiem w miasteczku zjawia się również Mark Devlin planując nakręcić film oparty na motywach sprawy śmierci Abby. Jako, że wszyscy bohaterowie historii są znów w mieście, można odtworzyć wydarzenia z przeszłości i rozproszyć mroki okrywające tę nierozwiązaną dotąd sprawę. Kto wie, może pomocą będą służyły nawet anioły …
„Na Cienistej Plaży” Barbary Freethy to wciągająca przygoda, emocjonująca sensacja i szczypta miłości osnutej magią, bowiem w Zatoce nie sposób zapomnieć o istnieniu aniołów. W książce spotkamy także przyjaciół poznanych w „Lecie w Zatoce Aniołów”, choć najważniejszymi postaciami są tu Laureen i Shane – jej największa miłość i jej największy wróg. Zaskakujące rozwiązanie śledztwa to dodatkowy, mocny punkt książki i powód, by z niecierpliwością oczekiwać na kolejna część cyklu.


Recenzja została umieszczona także na stronach wortalu literackiego Granice.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz