czwartek, 3 kwietnia 2014

Priscille Sibley "Obietnica gwiezdnego pyłu"

Tytuł: Obietnica gwiezdnego pyłu
Autor: Priscille Sibley
Wydawnictwo: Świat Książki


Co może zrobić matka dla swojego dziecka? Jest gotowa nawet na największe poświęcenie, jest gotowa dla niego umrzeć. Czy jednak jest gotowa dla niego żyć?

Kiedy Elle McClure, przebojowa młoda kobieta, były pracownik NASA, spada z drabiny i na skutek uderzenia o kamień popada w stan śmierci mózgowej, wydaje się to paradoksem losu. Ona, która eksplorowała przestrzeń kosmiczną podczas międzyplanetarnego lotu, która nie bała się sięgać do gwiazd i przetrwała w swoim życiu już wiele burz, nie mogła odejść w tak trywialny sposób, myjąc okna w domu swojego brata. A jednak okrutny los postanowił z niej zakpić, przekreślając w jednej chwili cała jej przyszłość, zamieniając ją w bezwolne ciało, które przy życiu jest podtrzymywane tylko i wyłącznie za sprawa specjalistycznej maszyny.

Elle nie chciała tak żyć, a właściwie tak wegetować. Jako nastolatka uczestniczyła u umieraniu swojej matki, która odchodziła od niej całymi miesiącami, zabijana powoli przez złośliwego raka. Wszyscy dookoła wiedzieli, że najodważniejsza kobieta na świecie boi się tylko jednego – że jej również nie będzie dana szybka śmierć. Dlatego też nie kryła się ze swoim życzeniem, by w przypadku śpiączki zostać odłączoną od aparatury sztucznie podtrzymującej przy życiu. 

Doskonale o tym wiedział również jej mąż, Matt Beaulieu i przez pierwszych kilka godzin po przewiezieniu pacjentki do szpitala był gotowy uszanować jej wolę. Jako neurochirurg doskonale zdawał sobie sprawę, że tak naprawdę Elle nie ma już wśród żywych, że to co po niej pozostało, to jedynie cielesna powłoka. Zdarzyło się jednak coś, co sprawiło, że zmienił zdanie i był gotowy poświęcić wszystko – własną rodzinę, prywatność, reputację, pieniądze, by wygrać batalię, o utrzymanie żony w stanie wegetatywnym. Okazało się bowiem, że Elle nosi w sobie dziecko. Dziecko upragnione, bowiem po kilku poronieniach i urodzeniu martwego chłopca, stracili już nadzieję na potomstwo. 

Tyle tylko, że kilkanaście lat wcześniej, kiedy na skutek różnych nieprzewidzianych okoliczności Matt nie mógł być z Elle, a każde z nich próbowało sobie ułożyć życie osobno, ona złożyła na ręce matki Matta tzw. testament życia, wyznaczając panią Beaulieu wykonawczynią ostatniej woli w sytuacji, gdby sama Elle nie miałaby już zdolności prawnej. Ten dokument, obejmujący zbiór konkretnych zachowań na wypadek śpiączki czy stanu terminalnego, zakładał rezygnację z aparatury podtrzymującej czy zabiegów ratujących życie. Nie zawierał jednak wytycznych dotyczących ciąży i to jest szansa dla Matta, by mógł wygrać wojnę sądową ze swoją matką, pragnącą wypełnić życzenie synowej.

„Obietnica gwiezdnego pyłu” jest zapisem tej walki o marzenia o dziecku. Waki teoretycznie skazanej na przegraną, bowiem nawet jeśli sędzia podejmie decyzję o utrzymaniu Elle przy życiu do dnia porodu, to czy kobieta w stanie śmierci mózgowej, oddychająca i karmiona za pośrednictwem aparatury, będzie w stanie utrzymać ciążę i urodzić zdrowe dziecko? 

Priscille Sibley stworzyła powieść wyjątkową, budzącą kontrowersję, ale i podziw dla kobiety, która postawiła swoją stopę w przestworzach, a teraz, choć nieświadoma, dzielnie walczy o to, by być matką. To także zapis dramatu Matta, który w jednej chwili stracił kobietę, która była dotąd treścią jego życia, a teraz ma stracić również dziecko – cząstkę Elle. Opublikowana nakładem wydawnictwa Świat Książki historia, to poruszający dramat, który pozwala uzmysłowić sobie, co tak naprawdę jest w życiu ważne i pokazuje, że nie ma takich marzeń, których nie można zrealizować – jeśli się jest gotowym oddać za nie wszystko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz