niedziela, 2 sierpnia 2015

Podróże: Egzotarium w Sosnowcu

fot.J.Gul
Dzisiejsza podróż jest raczej z gatunku bliskich, nie opuściłam bowiem rodzimego Sosnowca. Już od kilku miesięcy planowałam wyprawę do Egzotarium, zlokalizowanego na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego, po wschodniej stronie ul. Kresowej, i wreszcie udało mi się tam dotrzeć. Analizując wspólnie z rodziną fakty doszliśmy do wniosku, że ostatni raz byłam tam w wieku … sześciu lat. Teraz, trzydzieści lat później, byłam niezmiernie ciekawa, jak będzie wyglądała konfrontacja ze wspomnieniami.
Przeszklona kopuła Egzotarium jest widoczna już z daleka, nie sposób zatem przeoczyć kompleksu. Mimo iż jego czas świetności już minął (budowę Palmiarni i Akwarium dla miasta Sosnowca rozpoczęto w 1954, a ukończono w 1956 roku), to zwraca uwagę zadbane otoczenie i gęsta sieć ławek zachęcająca do odpoczynku.


fot.J.Gul

fot. J.Gul

fot.J.Gul
fot.J.Gul

fot.J.Gul
Pomnik Leona Kruczkowskiego w parku
fot. J.Gul
Po wejściu do Egzotarium, oprócz sympatycznej Pani sprzedającej ilety, wita nas piekne dziewczę w otoczeniu kwiatów...
fot.J.Gul
W części botanicznej Egzotarium znajdziemy ponad 80 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Reprezentują one określone formacje roślinne: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne.

fot. J.Gul

fot. J.Gul
fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul
fot. J.Gul

fot. J.Gul

Ale Egzotarium to nie tylko rośliny - stała ekspozycja zwierząt obejmuje głównie gady i ryby, w tym cenną kolekcję egzotycznych ryb akwariowych. Faunę gadów reprezentują m.in.: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy oraz różne gatunki żółwi.

fot. J.Gul
fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot.J.Gul
fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul

W Egzotarium znajdziemy też niewielką kolekcję ptaków, głównie papug.

fot. J.Gul

fot. J.Gul

Co prawda nie udało mi się trafić na wystawę storczyków (impreza cykliczna, więc warto śledzić informację o tym wydarzeniu), ale za to miałam przyjemność odbyć podróż po … Japonii. W Egzotarium, od lipca do września, jest bowiem czynna wystawa „Ogrody Japonii”, będąca efektem współpracy Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych z Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie. Na zwiedzających czeka około 50 szt. wielkoformatowych fotografii, które wcześniej eksponowano w Mikołowie. Autor zdjęć, podróżnik i fotograf Stanisław Roszkowski, podczas swoich siedmiu podróży do Japonii w latach 2005-2014 odwiedził zarówno najważniejsze ogrody kraju, w tym te wpisane na listę UNESCO, ale też wiele lokalnych, równie urokliwych. Wystawa jest dokumentacją tych podróży, a także doskonałym pomysłem na przyciągniecie zwiedzających i mam nadzieję, że ta idea będzie kontynuowana.Niestety patrząc na stan budynku Egzotarium, w tym na nie najlepsze warunki dla roślin, można odczuwać tylko smutek i nadzieję, że znajdzie się inwestor, który przywróci obiektowi dawną świetność. To przecież doskonałe miejsce nie tylko na niedzielne spacery z dziećmi czy wycieczki szkolne, ale również na wykłady o pielęgnacji roślin, malarskie warsztaty, czy – jak obecnie – na cykliczne wystawy.

Informacje praktyczne:
Godziny otwarcia - codziennie oprócz poniedziałków
1 kwiecień - 31 październik: 10:00 - 18:00
1 listopad - 31 marzec: 10:00 - 17:00
Adres: 41-200 Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 116
Ceny biletów wstępu: normalny - 3 zł, ulgowy - 2 zł. Dzieci do 3 lat - wstęp bezpłatny


2 komentarze: