środa, 20 stycznia 2016

Agnieszka Drummer, Beata Williamson „Tydzień w Londynie. Angielski dla podróżujących”

Autor: Agnieszka Drummer, Beata Williamson
Wydawnictwo: POLTEXT

O tym, że funkcjonowanie we współczesnym świecie bez znajomości języków obcych jest problematyczne, nie trzeba zapewne nikogo przekonywać. Dobra wiadomość jest taka, że tak naprawdę nigdy nie jest za późno na naukę, zaś do jej rozpoczęcia nie potrzebne są ani duże pieniądze, ani długie godziny. I choć przyswajanie nowych słówek czy reguł gramatycznych wymaga nieco wysiłku, to jednak korzyści płynące z możliwości porozumienia się w obcym języku są tak duże, ze szybko o nim zapominamy.

Nauka języka dawno już przestała polegać na uczeniu się z mało atrakcyjnych wizualnie książek, poświęconych mało interesującym nas tematom. Teraz można przygotować się do zagranicznej podróży, korzystając ze specjalnie opracowanych samouczków, które dzięki przykuwającej uwagę szacie graficznej, licznym ciekawostkom dotyczącym kultury danego kraju czy obowiązujących w nim reguł, nie tylko wspomagają proces przyswajania treści, ale również stanowią pasjonującą lekturę, zachęcającą do dalszego zgłębiania języka. Jedną z takich publikacji jest książka „Tydzień w Londynie. Angielski dla podróżujących”, autorstwa Agnieszki Drummer oraz Beaty Williamson, do której została dołączona płyta MP3, zawierająca nagrania tekstów czytanych przez brytyjskiego lektora.

Z racji tego, iż publikacja przeznaczona jest dla osób podróżujących, znajdziemy w niej działy tematyczne związane ze wszystkimi aspektami podróżowania, czyli: przelotem, poruszaniem się po mieście, wizytą w restauracji, w sklepie oraz u lekarza. Rozszyfrujemy również wszelkiego rodzaju napisy i ostrzeżenia, które spotkać można na londyńskich ulicach i w witrynach sklepowych, poznamy również nieco słownictwa związanego z zabytkami Londynu. Każda z tych części to jeden dzień z naszego życia, być może jeden dzień z pobytu w Londynie lub też jeden dzień poświęcony na przyswojenie każdego z wymienionych zagadnień.

Układ poszczególnych rozdziałów pozwala nam na stopniowe zagłębianie się w temat, zarówno jeśli chodzi o słownictwo, jak i o gramatykę języka angielskiego. Podczas przelotu do Londynu (w poniedziałek) powtórzymy przy okazji czas Past Simple, zaś stopień opanowania materiału możemy sprawdzić wykorzystując kończący pierwszy dzień (jak i kolejne) test. Jest również miejsce na nasze notatki – zarówno spostrzeżenia, jak i na nowe słowa, które być może poznamy podczas przelotu. Wtorek to nie tylko czas na słownictwo związane z planowaniem podróży czy poruszaniem się po Londynie transportem publicznym, ale i na zdania względne, zaś w środę – przy okazji poznawania lokalnych pubów i restauracji, powtórzymy nie tylko słownictwo związane z posiłkami i ich zamawianiem, ale również najważniejsze czasy przyszłe i różnice pomiędzy nimi oraz zasady pisowni końcówki „-ing” z czasownikiem. W czwartek będziemy zmuszeni odwiedzić lekarza, a przy okazji przyswoić sobie okresy warunkowe, co wynagrodzimy sobie podczas czwartkowego szaleństwa zakupowego. Pracując nad własnym szykiem i stylem, powtórzymy sobie również szyk wyrazów w zdaniu. Sobota będzie zaś czasem poświęconym zakazom, nakazom i tablicom informacyjnym oraz czasownikom modalnym, zaś niedziele możemy spędzić aktywnie na zwiedzaniu i przypomnieniu sobie czasu Present Perfect Simple.

Tym oto sposobem, siedem dni, siedem części książki, siedem poruszanych tematów pozwala nam znacząco wzbogacić nasze słownictwo, a także przyswoić lub przypomnieć obowiązujące reguły gramatyczne. Nie musimy się martwić również o ewentualne błędy w wymowie poszczególnych słów, bowiem na dołączonej do książki płcie znajdziemy nagrania lektora, zarówno w normalnym tempie, jak i bardzo wolnym, dzięki czemu ostatecznie upewnimy się co do własnego sposobu wymowy bądź skorygujemy go odpowiednio wcześnie. 

Przydatność zawartych informacji, konstrukcja samouczka oraz obietnica rychłego wyjazdu sprawiają, że nauka języka nigdy jeszcze nie była tak łatwa i przyjemna. Co więcej, z publikacji mogą skorzystać osoby o różnym stopniu zaawansowania języka (poziom A2-B1), które zapewne z chęcią powtórzą sobie zapomniane słowa, czy nawet zapoznają z nowymi wyrażeniami. Jestem przekonana, iż uzyskana dzięki powtórzeniu oraz ćwiczeniom z płytą płynność wymowy oraz brak poczucia popełnianych błędów uczynią pobyt w Londynie jeszcze wspanialszym!

Fragment publikacji możecie zobaczyć TU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz