piątek, 19 lutego 2016

Wernisaż wystawy „Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec”

Wczorajszy wieczór miałam przyjemność spędzić w Pałacu Schoena w Sosnowcu, gdzie miał miejsce wernisaż wystawy „Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec”. Podczas tego wydarzenia zaprezentowane zostały największe osiągnięcia sosnowieckiego przemysłu – zarówno wyprodukowane na terenie miasta przedmioty, jak i liczne fotografie, plany i pamiątki związane z działającymi na przestrzeni XIX i XX w. firmami.

Bogactwo eksponatów Muzeum zawdzięcza nie tylko własnym odkryciom, ale i aktywności oraz uczynności obywateli miasta, którzy chętnie przekazali na potrzeby wystawy wiele przedmiotów, budzących sentyment i pozwalających na powrót do przeszłości. 


Tytułowy „Trójkąt w kole”, to tak naprawdę marka, której właścicielem były Zakłady Przemysłu Włókienniczego „C.G.Schön”. Firma produkująca doskonałą polską włóczkę, która podbijała zagraniczne rynki, była jednym z wielu pracodawców funkcjonujących na terenie miasta w objętym wspomnieniami okresie. 

fot. J.Gul

fot. J.Gul
Kalkulator, XX-lecie międzywojenne

fot. J.Gul

fot.J.Gul
Model wykonany przez uczniów w Zakładach Mechanicznych i Miedziano-Kotlarskich Jana Grendy

Dlatego też, pod tą myślą przewodnią wydarzenia, opowiadającą o sosnowieckich markach, ukryło się wiele innych firm, specjalizujących się m.in. w produkcji rowerów (Fabryka Rowerów Karola Barana), haceli (Fabryka Haceli „Podkowa”), a także w działalności usługowej (m.in. zakład fotograficzny na ulicy Orlej). Licznym przedmiotom związanym z przemysłem, a także z rzemieślnictwem, towarzyszyły również eksponaty dotyczące kopalni węgla kamiennego, zgromadzone w jednej z sal, a także stroje przekazane przez sosnowiecki Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru.

fot.J.Gul

fot. J.Gul
fot.J.Gul

Dodaj napis
fot.J.Gul
Za mundurem panny sznurem...

fot.J.Gul

fot.J.Gul
Marka górnicza (KWK Kazimierz-Juliusz)

fot.J.Gul

Szczególne zainteresowanie wzbudziły przedmioty reprezentujące branżę spożywczą, związane z działalnością browaru sieleckiego (d.renardowskiego). W sali temu poświęconej można było nie tylko podziwiać piękną aranżację z butelek, ale i napić się dobrego piwa, delektując się przy tym aromatycznymi bułkami. 

fot.J.Gul

fot.J.Gul

fot.J.Gul
Otwierający wystawę dyrektor Muzeum, Paweł Dusza podkreślał, że nie stanowi ona zamkniętego katalogu i zapraszał do kontaktów z Muzeum oraz do dzielenia się swoimi historiami, a także przedmiotami, które znajdują się do dziś w wielu domach, przywołując wspomnienia o minionych czasach. „Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec” okazała się być wielkim sukcesem – i to nie tylko sukcesem Muzeum czy kuratorek wystawy (Anna Makarska i Daria Chudoba), ale i samego Dyrektora, który udowodnił, że nie zawiódł pokładanego w nim zaufania. Oby tak dalej!

fot. J.Gul
Dyrektor Muzeum, Paweł Dusza2 komentarze:

  1. Rewelacja. Tylko pozazdrościć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wystawa jest wspaniała. A jeszcze wspanialsze zaangażowanie mieszkańców:-)

      Usuń