czwartek, 12 maja 2016

Robert Zagożdżon "Odkryj siebie, czyli jak wykorzystać potencjał swój i organizacji "

Autor: Robert Zagożdżon
Wydawnictwo: Studio EMKA


Na rynku jest wiele poradników, które krok po kroku objaśniają, jak odnieść sukces. Popularność tego typu publikacji jest tym większa, że po zakończeniu jednego, natychmiast sięgamy po następny – wszak sama lektura tak naprawdę niczego nie zmieni. Konieczne jest tu pieczołowite wykonywanie ćwiczeń oraz spora doza autorefleksji, wdrażania w codziennym życiu porad zawartych w książkach. Oprócz poradników warto sięgać również po książki biograficzne, które odsłaniają przed nami drogę do sukcesu, którą to kroczyli ludzie z pierwszych stron gazet. Pozwoli to odkryć możliwości, których być może nie dostrzegamy, daje nadzieję oraz motywuje do działania.

Do której kategorii książek należy „Odkryj siebie, czyli jak wykorzystać potencjał swój i organizacji” autorstwa Roberta Zagożdżona? Opublikowana nakładem wydawnictwa Studio Emka książka wymyka się ściśle określonym kategoriom, bowiem znajdziemy w niej zarówno informacje merytoryczne, jak i zawodowe doświadczenia autora, a ponadto szereg przemyśleń dotyczących kluczowych czynników sukcesu oraz znaczenia wewnętrznej równowagi i spójności. Po książkę powinny sięgnąć te osoby, które poszukują w życiu swojej drogi, które chcą wyrwać się z pułapki konsumpcjonizmu, chcą rozwijać się zarówno pod względem zawodowym, jak i duchowym. Niezależnie od tego, czy czytelnik jest studentem, przedsiębiorcą czy etatowym pracownikiem, z pewnością znajdzie w tej wyjątkowej pozycji coś dla siebie – konkretną radę, wskazówkę, a może inspirację do działania.

Zagożdżon, właściciel firm inwestycyjnych w Ameryce, Azji i Europie, posiadający między innymi przedsiębiorstwa dostarczające energię elektryczną oraz gaz w kilku krajach Europy, a także firmy marketingowe, swoim życiem świadczy o prawdziwości słów zawartych w książce. Któż bowiem lepiej wyjaśni, na czym polega sukces, spełnienie, niż osoba, która tego doświadczyła, a ponadto znalazła w sobie równowagę tak potrzebną, by móc wciąż cieszyć się realizowanymi zadaniami i czerpać z nich wielką satysfakcję. W kolejnych rozdziałach autor … odkrywa siebie i swoją zawodową drogę, ale także zwraca uwagę na pewne kwestię, które mogą poprawić znacznie jakość naszego życia i sprawić, że przedefiniujemy swoją dotychczasową rolę czy też zmienimy schematy myślenia i działania. 

W kolejnych rozdziałach biznesmen pisze o zmianach, w tym o zmianach świadomości, o potrzebach i ich kreowaniu, a także o efektywnej sprzedaży. Sam autor, w wieku dwudziestu sześciu lat trafił do filii amerykańskiej firmy w Bratysławie, która to zajmowała się dystrybucją produktów reklamowych. Osoba charyzmatycznego menedżera, którego Zagożdżon spotkał w trakcie rekrutacji, odegrała dużą rolę w jego życiu – jak sam autor pisze: „nauczyłem się od niego nie tylko biznesu, ale i (…) podejścia do roli sprzedawcy i do życia”. O tym etapie swojej kariery zawodowej dowiemy się wiele, zdobywając równocześnie informacje na temat efektywnej sprzedaży, choć – jak zauważa autor – „sprzedaży nie nauczymy się na szkoleniach (…). Najlepszym nauczycielem sprzedaży jest klient (…)”.

Przeczytamy również o jednym z najskuteczniejszych katalizatorów działania – ekscytacji, o doświadczaniu i holistycznym, czyli obejmującym wszystkie dziedziny życia, rozwoju. Jeden z rozdziałów książki poświęcony został wartościom w biznesie oraz przełamaniu bariery w postaci uwarunkowań osobowości. Zagożdżon przedstawia również swój własny styl i model zarządzania, oparty na produktywności, kompetencjach i informacji. Poznamy ponadto właściwości naszego mózgu, zbudowanego tak naprawdę … z trzech współpracujących ze sobą mózgów: gadziego, małpiego oraz mózgu człowieka, przeczytamy również o gospodarowaniu energią. 

Publikacja Roberta Zagożdżona jest szczególnie cenną, bowiem merytoryczną. Każdy, kto zetknął się z szeroko rozumianą przedsiębiorczością znajdzie w niej wiele użytecznych informacji dotyczących prowadzenia biznesu, sprzedaży, zarządzania ludźmi i rozwijania ich potencjału, ale również własnego rozwoju. Na te osoby, dla których książka będzie pierwszym spotkaniem z biznesem, czeka olbrzymia dawka inspiracji i motywacji, a także kwestie dotyczące uważności i równowagi, o którą będą mogli zadbać już w trakcie lektury. Z pewnością „Odkryj siebie …” nie jest lekturą, którą odkłada się na półkę – ten podręczny przewodnik po satysfakcjonującym życiu i pracy, zarówno tej zawodowej, jak i pracy nad sobą, powinien nam towarzyszyć każdego dnia, byśmy mogli sięgać do odpowiednich jego fragmentów. Bezcenne rady oraz uwagi dotyczące każdego aspektu naszej egzystencji warto dogłębnie przeanalizować, nie zapominając jednak o samym działaniu i o zarządzaniu sobą w wielu aspektach. Bawmy się zatem treścią pracy, ekscytujmy nią nieustannie, angażujmy swoje doświadczenia i emocje – wówczas zyska na tym nie tylko nasze życie zawodowe, ale i osobiste!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz