wtorek, 7 czerwca 2016

Meggan Watterson, Lodro Rinzler „Pokochaj siebie a nawet innych”

Autorzy: Meggan Watterson, Lodro Rinzler


Mówi się, że nie można obdarować kogoś miłością, jeśli nie kocha się siebie. Jak jednak docenić siebie, jak pokochać, kiedy jesteśmy przekonani o swojej marności, kiedy patrzymy na odbicie w lustrze z pogardą i politowaniem? To zaniżone poczucie własnej wartości, brak szacunku i troski wobec własnej osoby uniemożliwia nam czerpanie w pełni z możliwości, jakie przynosi nam życie, skazuje nas na frustrację, samotność, odrzucenie. Czas zatem najwyższy skończyć z narzekaniem na znienawidzony status singla, czas przestać użalać się nad smutnym losem niechcianego bohatera i … pokochać siebie.

Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe, choć wymaga od nas pewnej aktywności i zmiany podejścia do wielu kwestii. Ten proces zmiany może ułatwić nam lektura książki „Pokochaj siebie a nawet innych”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Studio Astropsychologii. Meggan Watterson, autorka książek, międzynarodowy mówca i specjalistka w zakresie kobiecości oraz Lodro Rinzler, nauczyciel buddyzmu, spotkali się na swojej drodze życia być może po to, by stworzyć ten poradnik, by pomóc nam zaakceptować siebie, by ułatwić nam otwarcie się na miłość. Po książkę powinny sięgnąć szczególnie te osoby, które cierpią z powodu braku bliskości, które z niechęcią spoglądają w lustro, które są przepełnione niechęcią a nawet nienawiścią wobec siebie. 

W kolejnych rozdziałach autorzy, przez pryzmat własnego doświadczenia, a także przez pryzmat różnych religii świata, prezentują różne podejścia do miłości, w których niezmienna jest jednak zasada – należy kochać się nawzajem tak, jak kochamy siebie! Co więcej, ta miłość nie może być oparta o jakieś zasady czy reguły, nie może być niczym uwarunkowana, nie może wiązać się z zewnętrzną zachętą. Powinniśmy kochać siebie wyłącznie dlatego, że jesteśmy ..

Dowiemy się, jak wygląda proces pozwalający uwierzyć w siebie i pozostać autentycznym, docenimy też piękno praktyki medytacyjnej, będącej sposobem na oczyszczenie się z przeszkód blokujących przepływ naszej miłości. Medytacja shamatha, czyli medytacja trwania w spokoju, może stać się naszym początkiem podróży ku samopoznaniu, podobnie zresztą jak opisywanie wymówek związanych z powodem, dla którego nie zasługujemy na miłość. Przekonamy się również, że kochać można nawet będąc singlem, uwolnimy się od ograniczeń poprzez odkrycie, że tak naprawdę możemy robić, co nam się podoba, możemy korzystać z przestrzeni swojego życia. Warto być zdyscyplinowanym w zaprzyjaźnianiu się ze sobą, warto wpoić sobie przekonanie, że kochanie siebie jest podstawowym elementem, który umożliwi nam pokochanie innych.

Autorzy zachęcają również do tego, by randek nie traktować jako sprawy życia i śmierci, ale raczej jako przygodę umożliwiającą poznanie innych. Przekonamy się również, czym jest prawdziwa miłość z perspektywy buddyjskiej, zidentyfikujemy objawy zakochania oraz dowiemy się, w jaki sposób możemy praktykować medytację służącą rozwijaniu miłującej dobroci. Aby zbudować dom miłości, warto posłużyć się przytoczonymi na łamach książki wskazówkami do kultywowania świętej przestrzeni w oddanych związkach.

Lektura książki uświadamia nam, że im bardziej jesteśmy gotowi kochać otwarcie, tym bardziej rozkwitają nasze znajomości i przyjaźnie, tym większą przyjemność czerpiemy też z seksu. Dzięki książce „Pokochaj siebie a nawet innych” będziemy w stanie kochać nawet ze złamanym sercem, a także kochać trwale, zarówno siebie, jak i partnera. Każdy rozdział poradnika znamionuje wielkie doświadczenie autorów, dlatego też ich rady oraz spostrzeżenia są szczególnie cenne, oparte zostały bowiem na praktyce, a także wnikliwie przemyślane i przetestowane. „Proszę cię, kochaj dziś. Kochaj siebie, ponieważ z natury jesteś wystarczająco dobry i zdolny, by robić to, co chcesz” – apelują autorzy, zaś po zapoznaniu się z książką jesteśmy gotowi, by na ten apel odpowiedzieć. By zmienić swój stosunek do siebie, obdarzając się uczuciem miłości …

2 komentarze:

  1. coz obiecujaca ta ksiazka , bardzo dobrze napisana recenzja

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję:-) Książka rzeczywiście uczy akceptacji i miłości do siebie i wierzę, że może znacząco odmienić życie!

    OdpowiedzUsuń