niedziela, 10 lipca 2016

Art. Naif Festiwal i ArtJarmark w Nikiszowcu

fot. J.Gul
Dzisiejszy spacer po uliczkach Nikiszowca (relacja TU) był okazją do tego, by po raz kolejny zachwycić się atmosferą tej wyjątkowej dzielnicy Katowic i zrozumieć, dlaczego właśnie tu odbywa się już po raz kolejny Art. Naif Festiwal, czyli Festiwal Sztuki Naiwnej. Festiwal, będący największym w Europie i jedynym w Polsce festiwalem sztuki naiwnej, powstał w 2008 roku. Co roku, od połowy czerwca do połowy sierpnia, wnętrze Galerii Szyb Wilson wystawia dzieła wspaniałych artystów nieprofesjonalnych (choć nie wszyscy malarze naiwni to samouki), którzy z dziecięcym zachwytem portretują rzeczywistość, która mieszka w ich myślach i snach.

Czym jest sztuka naiwna?

Sztuka naiwna to spojrzenie na rzeczywistość artystów odwołujących się do dziecięcego sposobu malowania. Cechą charakterystyczną tego rodzaju twórczości jest upraszczanie form i skłanianie się ku skrajnemu realizmowi, a także brak wyraźnie zaznaczonej perspektywy. Inspiracją dla tego kierunku była sztuka ludowa, twórczość dzieci, a także osób chorych umysłowo. O sztuce naiwnej (malarstwie prymitywnym) zaczęto mówić pod koniec XIX w. we Francji i to właśnie w Paryżu został otwarty pierwszy związek miłośników prymitywizmu, czyli założony w 1884 r. Salon Artystów Niezależnych. Reprezentantami tego kierunku są nie tylko osoby, które same kształciły się na artystycznym polu, ale również artyści pobierający nauki w zakresie sztuk plastycznych, którzy świadomie wybierają taką właśnie formę ekspresji. 

fot. J.Gul

Art. Naif Festiwal

Art. Naif Festiwal został otwarty już po raz dziewiąty, zaś główną jego częścią jest wystawa twórców sztuki naiwnej – w tym roku obejmuje ona dzieła blisko czterystu twórców, między innymi z Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chile. Podczas każdej edycji wybierany jest motyw przewodni, czyli państwo lub region, którego kultura jest przybliżana w szczególny sposób. W 2016 roku jest to gorąca Hiszpania. 

fot. J.Gul
Nie brak jednak również polskich reprezentantów, przede wszystkim dzięki wystawie z okazji 70-lecia Grupy Janowskiej. Na wystawie prezentowane są nie tylko obrazy twórców, ale również rzeźby i ceramika.

fot. J.Gul
fot. J.Gul
fot. J.Gul
fot. J.Gul
fot. J.Gul
fot. J.Gul

ArtJarmark
Art Naif Festiwal to również wiele wydarzeń towarzyszących, z których chyba najwspanialszym jest ArtJarmark, czyli jarmark sztuki i plener malarski na placu Wyzwolenia. To jednak nie tylko spotkanie ze sztuką czy okazja do podglądania artystów przy pracy, ale również szansa na zakup przedmiotów niebanalnych, wyjątkowych, z których każdy zawiera w sobie cząstkę wykonawcy.

fot. J.Gul
Cudowna ceramika od Misura Design (http://www.misiura-design.pl/)
fot. J.Gul
fot. J.Gul
fot. J.Gul
Poduchy i zwierzaki z filcu (i nie tylko) od Hand_made_by_Hala
fot. J.Gul
Takie poduchowe cuda tylko od Blue Bed (
http://bluebed.pl/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz