środa, 31 sierpnia 2016

Anna Huete "Aromaterapia"

Tytuł: Aromaterapia
Autor: Anna Huete
Wydawnictwo: Jedność


Człowiek poznaje otaczający go świat przez zmysły, również dzięki zmysłom jest w stanie zmieniać swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Doskonałym tego przykładem jest zmysł węchu, dzięki któremu możemy poznać dobroczynne działanie olejków eterycznych. Jednak substancje lecznicze i zapachowe zawarte w olejkach mogą przenikać do organizmu nie tylko przez drogi oddechowe, docierając do mózgu i układu limbicznego, ale również przez skórę. 

Stosowane przynajmniej od trzech tysiącleci w różnych kulturach, olejki eteryczne są wykorzystywane zarówno w celach zdrowotnych, jak i kosmetycznych. Rośliny stanowią podstawę hinduskiej medycyny określanej terminem „ajurveda”, a na szczególną uwagę według tej nauki zasługuje cynamon, imbir, mirra oraz sandałowiec. Z bogactwa naturalnych lekarstw korzystali również starożytni Egipcjanie, dla których aromaterapia stanowiła ważną część codziennego życia, a substancje pochodzenia roślinnego były wykorzystywane też w królestwie Babilonii czy w starożytnej Grecji. Obecnie, po latach zachwytów nad sztucznymi, pełnymi chemii kosmetykami wyprodukowanymi w laboratoriach, znów zwracamy się ku naturze, z roku na rok coraz bardziej doceniając jej moc. 

O tym, w jaki sposób możemy wykorzystać olejki eteryczne we własnym domu, jak poprawić humor, kondycję własnego organizmu, pisze Anna Huete w książce „Aromaterapia”. Opublikowany nakładem wydawnictwa Jedność poradnik, bliższy jest przewodnikowi po świecie zapachów i ich dobroczynnych właściwości, niż innym książką dostępnym na rynku, poruszającym to zagadnienie. Znajdziemy tu bowiem nie tylko informacje dotyczące techniki terapeutycznej, jaką jest aromaterapia, jej krótką historię czy podstawowe informacje dotyczące składu olejków eterycznych, ale przede wszystkim omówione zostały poszczególne olejki, wraz z ich praktycznym zastosowaniem. Lektura jest tym samym niezwykle przydatna wszystkim zainteresowanym własnym zdrowiem, osobom, które troszczą się o swoje ciało i kondycję skóry, które pragną celebrować chwilę i doświadczyć siły olejków. To także podpowiedź dla osób profesjonalnie zajmujących się kosmetyką czy masażami – być może znajdą oni w książce inspiracje, wprowadzając olejki do swojej codziennej praktyki i wzbogacając dzięki nim swoją ofertę.

Kolejne rozdziały książki służą stopniowemu zagłębianiu się w świat zapachów, dlatego autorka przybliża nam funkcjonowanie zmysłu węchu, a także samej techniki aromaterapii, omawia również jej zastosowanie. W kolejnym rozdziale dowiadujemy się, w jaki sposób aromaterapia była wykorzystywana na przestrzeni wieków, z uwzględnieniem czasów współczesnych i badań nad olejkami eterycznymi, prowadzonych w XIX czy XX wieku. Huete wyjaśnia ponadto różnice pomiędzy olejkami eterycznymi i esencjami, poznajemy skład olejków i ich lotność, omówione zostały także metody otrzymywania olejków. 

Autorka zwraca uwagę na przeciwwskazania do stosowania olejków, tłumaczy też, w jaki sposób olejki eteryczne stosować, w zależności od naszych preferencji czy też oczekiwań odnośnie działania. Wprowadza nas również w tajniki masażu, w tym masażu integracyjnego, pokazuje ponadto działanie olejków na skórę czy włosy. Najcenniejsze jednak są szczegółowe informacje dotyczące najpopularniejszych olejków – znajdziemy tu charakterystykę rośliny, w której uzyskiwany jest olejek, jego główne składniki chemiczne, zastosowanie terapeutyczne oraz kosmetyczne. Huete dzieli się z nami również ciekawostkami dotyczącymi wybranych roślin oraz zwraca uwagę na niewłaściwe postępowanie z danym olejkiem i możliwe konsekwencje. Poznajemy również zastosowanie olejków w domowej aromaterapii, z uwzględnieniem działania olejków w przypadku poszczególnych dolegliwości. 

Zarówno struktura książki, jak i jej szata graficzna, zwracają uwagę swoją starannością, doskonale współgrają z pięknymi zdjęciami, dzięki którym książka jest nie tylko przewodnikiem po olejkach eterycznych, ale i przewodnikiem po pięknie. Wśród tych zachwytów ukryta jest jednak solidna dawka wiedzy na temat właściwości i zastosowania olejków, nie tylko w specjalistycznych gabinetach, ale i w warunkach domowych. Tym samym „Aromaterapia” to pozycja doskonała na prezent – w tym prezent, który podarować możemy sobie, to zachęta do tego, by wykorzystać wielką moc natury, by w stosunkowo tani i prosty sposób dbać o swoje ciało, o zdrowie, by odzyskać chęć życia, by spojrzeć na świat przez pryzmat … zapachów.


Zajrzyj do książki (KLIK)

9 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Polecam - ja już dziś zakupiłam olejek z drzewa herbacianego - idealny na poprawę kondycji skóry!

   Usuń
 2. Pierwszy raz słyszę o tej książce. Przyznam, że mnie zaciekawiło. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Solidna dawka wiedzy, zaś szczegółowe instrukcje umożliwiają samodzielne zastosowanie olejków.

   Usuń
 3. Zapowiada się ciekawie. Zmysł powonienia jest naprawdę ciekawym tematem nad którym warto się zastanowić :). W wolnym czasie jak ogarnę swój stosik książek z przyjemnością sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie dziś zakupiłam swój pierwszy olejek i mam zamiar sprawdzić jego skuteczność w walce w nieustannie powracającym trądzikiem.

   Usuń
 4. Zapowiada się ciekawie. Zmysł powonienia jest naprawdę ciekawym tematem nad którym warto się zastanowić :). W wolnym czasie jak ogarnę swój stosik książek z przyjemnością sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniały prezent, zwłaszcza dla nas samych, tak ponętnie inspirujący nasz zmysł. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - zbyt często zapominamy o sobie w natłoku spraw. A aromaterapia pozwala przywrócić równowagę.

   Usuń