sobota, 6 sierpnia 2016

Anna Pamuła, Frederico Kuhl de Oliveira, Krzysztof Gierak „Portugalia w rytmie fado”

Autorzy: Anna Pamuła, Frederico Kuhl de Oliveira, Krzysztof Gierak 
Wydawnictwo: BezdrożaSztuka azulejos, templariusze, rytm fado i jeden z symboli Lizbony, tramwaj nr 28. To wszystko przychodzi na myśl, kiedy wypowiadamy magiczne słowo Portugalia. Jeśli dodamy jeszcze monumentalne zabytki kraju, dzikie klify na Przylądku św. Wincentego i znakomitą kuchnię, to trudno jest zrozumieć, dlaczego w rankingu popularnych destynacji, Portugalia długo przegrywała ze słonecznym wybrzeżem Hiszpanii. Obecnie coraz więcej podróżników odkrywa ten cudowny kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie i to niezależnie od tego, czy jest wielbicielem sztuki sakralnej, folkloru, preferuje kontakt z przyrodą czy nie wyobraża sobie podróży z pominięciem barwnej Lizbony.

Dla wszystkich, którzy wyruszają w podróż do Portugalii bądź też poszukują pomysłu na wymarzone wakacje, wydawnictwo Bezdroża przygotowało wspaniałą propozycję – przewodnik „Portugalia w rytmie fado”. Autorzy: Anna Pamuła, Frederico Kuhl de Oliveira i Krzysztof Gierak zabierają nas w magiczną podróż, pomagają lepiej zrozumieć kraj i jego mieszkańców, a także dostarczają szeregu przydatnych w podróży danych. Znajdziemy tu bowiem zarówno informacje dotyczące burzliwej historii Portugalii, propozycje tras wycieczek, informacje praktyczne i krajoznawcze, jak i słowniczek obejmujący przydatne słowa i zwroty oraz mapy i plany miast.

W rozdziale „Niezbędnik turysty” znajdziemy dane teleadresowe placówek dyplomatycznych, informacje na temat klimatu, strefy czasowej, języków, numerów kierunkowych, przepisów ruchu drogowego, godzin otwarcia wybranych obiektów czy kliku miejsc, które zobaczyć powinien zarówno podróżnik lubiący przyrodę, zabytki, jak i poszukujący malowniczych widoków czy śladów prehistorii. Autorzy podpowiadają również co należy koniecznie zobaczyć – w rozdziale poświęconym kolejnym atrakcjom znajdziemy czternaście miejsc, które trzeba odwiedzić podczas pobytu w Portugalii, wraz z ich krótkim opisem. Korzystając z przewodnika możemy również zaplanować podróż korzystając z gotowych, dziewięciu tras, które poprowadzą nas do najpiękniejszych zakątków Lizbony, a także do Porto, Duro i kamiennych wiosek portugalskich czy do mniej znanej Portugalii północnej.

Lektura przewodnika dostarczy nam również wiedzy o wydarzeniach mających miejsce na terenie Portugalii – uczestnictwo w wielu z nich (jak Dia de Reis czy Festival Évora Clássica) może stać się pretekstem do podróży. Jeszcze w fazie planowania wyjazdu warto zapoznać się z dziesięcioma zasadami odpowiedzialnego podróżowania oraz z informacjami praktycznymi, dotyczącymi między innymi wyboru odpowiedniego czasu podróży, ubezpieczenia, zabezpieczenia medycznego czy waluty i cen. W rozdziale tym znajdziemy również strony internetowe, które warto odwiedzić, informacje na temat środków transportu (w tym transportu publicznego) oraz noclegów. Informacje krajoznawcze zawarte przewodniku pozwolą uzyskać wiedzę na temat klimatu czy fauny i flory kraju, podziału administracyjnego, a przede wszystkim barwnej choć burzliwej historii Portugalii. 

W rozdziale poświęconym zwiedzaniu Portugalii znajdziemy informacje niezwykle istotne podczas poruszania się po kraju. Każdy z regionów Portugalii został scharakteryzowany, szczegółowo przedstawiono miejsca warte zobaczenia w każdym z nich, nie brak tu również ciekawostek dotyczących lokalnych zwyczajów czy imprez kulturalnych. Każdy region został przedstawiony na mapie, podane zostały również informacje znacznie ułatwiające organizację pobytu – informacje o noclegach, wyżywieniu czy komunikacji w regionie. Obszerny słowniczek pozwoli natomiast poczuć się nieco pewniej w Portugalii i załatwić wiele spraw na poczcie, w kantorze czy w sklepie. 

Czytelny układ przewodnika oraz jego zawartość merytoryczna sprawiają, że jest on niezwykle cenną pozycją, pomocną nie tylko przy planowaniu podróży, ale również w trakcie jej trwania. Opisy portugalskich smakołyków zachęcają do skosztowania, zaś zabytków oraz widoków, do tego, by nie tylko Portugalię odwiedzić, ale i nieustannie do niej wracać. A zatem ... Boa viagem!

4 komentarze:

 1. Ciekawe. Hm... w zasadzie taki przewodnik to skarb podczas dalekiej podróży. Oj, chętnie zwiedziłabym Portugalię, ale... chyba przy okazji zajrzałabym do Hiszpanii skoro byłabym tak blisko, ale nie na plaże! O nie! Mnie kręcą zamki Maurów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie jestem osobą, która odwiedza inne kraje w poszukiwaniu plaż, czy - o zgrozo - hotelowych basenów. Przyszłorocznej wyprawy już się nie mogę doczekać, bo również nigdy nie byłam w Portugalii.

   Usuń
 2. To będzie moja kolejna pozycja do zakupu. Chciałam zwiedzić Portugalie, a to mam poczucie bardzo mi tym ułatwi 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, z przewodnikiem śmiało można nawet zaplanować samodzielną wyprawę, bez konieczności korzystania z biur podróży. Mogą to szczególnie ułatwić gotowe trasy np. po Lizbonie.

   Usuń