środa, 10 sierpnia 2016

Ozdabiamy ściany!

www.pixabay.com
Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie do remontu czy też planujemy odświeżenie naszego obecnego lokum, w pewnym momencie staniemy przed dylematem, dotyczącym wykończenia ścian.
Położyć gładzie i pomalować, zdecydować się na tapetę, a może w inny sposób ozdobić ściany, wykorzystując gotowe szablony bądź naklejki? Sprawdź, które rozwiązanie jest dla ciebie najlepsze.


Wygląd ścian jest jednym z najważniejszych  elementów aranżacji wnętrza, który pomaga stworzyć niepowtarzalną atmosferę, który stanowi tło dla mebli, bądź też ma za zadanie ożywić wnętrze, przełamać konwencjonalny styl, nadać przestrzeni niepowtarzalny charakter, odciskając na niej swoje piętno. Dlatego też warto głęboko zastanowić się nad materiałem, z którego skorzystamy w trakcie remontu, a który będzie warunkowany przede wszystkim obecnym wyglądem ścian i zasobnością portfela. 

We wszystkich mieszkaniach, które remontowałam, napotkałam różne architektoniczne „cuda”, wytworzone zarówno w trakcie budowy, jak i powstałe podczas licznych prób przywrócenia mieszkaniom funkcjonalności przez właścicieli. Zwykle decydowałam się na większą inwestycję, mającą na celu przywrócenie pionów, niwelowanie wielocentymetrowych różnic i burzenie tego, co zburzyć się dało. W efekcie tego, w trzech mieszkaniach kładłam gładzie (w tym w jednym z nich w łazience pomogły wyłącznie płyty), zaś tapety zastosowałam tylko w jednym lokalu. 


Gładzie 

Jeśli twoje ściany, podobnie jak i u mnie, charakteryzują liczne nierówności, ubytki, a także będące zmorą mieszkań z lat 70. wygładzanie kątów pomiędzy ścianą a sufitem „na butelkę”, to najskuteczniejszym rozwiązaniem jest położenie gładzi lub też zamontowanie płyt budowlanych i pokrycie ich gładzią (co niestety prowadzi do zmniejszenia powierzchni). Dzięki temu uzyskamy idealnie gładkie ściany, które pomalowane, same w sobie są już ozdobą. Trzeba się jednak liczyć z niemałymi kosztami – koszt wykonania gładzi jest uzależniony od województwa, ale trzeba liczyć ok. 22 zł / m2. Montaż podwieszanych sufitów, to ok. 80zł / m2.

www.pixabay.com


Naklejki i szablony 

Aby nadać ścianom wyjątkowości, uczynić je integralnym elementem wystroju lub też mocnym akcentem w sytuacji, kiedy użyte meble są neutralne, warto rozważyć zastosowanie naklejek. Od kilku lat wdzierają się one przebojem na rynek i są doceniane przez coraz szerszą grupę klientów - to bowiem idealny sposób, by przy niewielkim nakładzie finansowym diametralnie odmienić wnętrze. W ofercie sklepów znajdziemy naklejki w różnych rozmiarach oraz o różnych wzorach, zarówno w wersji standardowej, jak również naklejki wykonane z folii z błyszczącym wykończeniem, imitującej barwne szkło i przepuszczające światło.

Dużą zaletą naklejek jest ich bezproblemowe umieszczenie na ścianie, a – kiedy się znudzisz bądź też zapragniesz zmiany klimatu pomieszczenia – równie proste usunięcie, bez uszkodzenia powierzchni. To również interesujący pomysł na szybką metamorfozę wnętrza w sytuacji, kiedy wynajmujemy pomieszczenie, a nie chcemy zbyt wiele inwestować w remont. Co więcej, naklejkami możemy ozdobić nie tylko ściany – wybrany motyw można powtórzyć na przykład na drzwiach szafy czy lodówce. 

Alternatywą, choć nie tak urokliwą i zdecydowanie bardziej problematyczną w przypadku pragnienia zmiany wystroju, jest zastosowanie szablonów malarskich – ich cena uzależniona jest od wielkości szablonu i stopnia skomplikowania wzoru. Wymagają one nieco wkładu pracy i precyzji, bowiem po umieszczeniu szablonu na ścianie, należy pomalować wzór, stemplując, po czym po przeschnięciu farby, delikatnie odkleić folię z szablonem od ściany. 


Tapety 

Kolejny pomysł na ściany to położenie tapet. Przyznam, że wraz ze ścianą pomalowaną ozdobnym wałkiem (kto to jeszcze pamięta?), były one zmorą mojego dzieciństwa. Niemniej jednak, w trakcie ostatniego remontu domu rodziców, sama zaproponowałam to rozwiązanie, biorąc pod uwagę tragiczny stan ścian i ograniczony budżet.

www.pixabay.com

Ilość dostępnych na rynku rodzajów i wzorów pozwala dopasować tapetę zarówno do nowoczesnego wnętrzna, jak i do klasycznego wystroju. Co więcej, wcale nie trzeba stosować jej na wszystkich ścianach. Jeśli naszym celem nie jest ukrycie niedoskonałości, można położyć ją wyłącznie na jednej ze ścian, na przykład w sypialni za wezgłowiem łóżka czy też w salonie, za kanapą. W ten sposób będzie stanowiła mocny akcent wystroju. Średni koszt położenia tapety to 15zł/ m2. 


Jeśli zatem twoim celem jest ozdobienie monotonnych, jednobarwnych ścian, zaakcentowanie danego elementu wystroju, nadanie pomieszczeniu charakteru, a nawet określenie jego pomieszczenia – warto rozważyć zastosowanie naklejki. Szczególnie, jeśli na ścianach zostały już wykonane gładzie. Jeśli natomiast twoim celem jest zamaskowanie niedoskonałości powierzchni, warto postawić na tapety. 

4 komentarze:

  1. Super zdjęcia, ja kiedyś byłam zwolenniczką tapet, ale teraz na ścianach mam głównie farby ;)
    Pozdrawiam
    Zapraszam do mnie http://ogrodekzaoknem.blogspot.com/
    PS: Obserwuję, liczę na rewanż.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja obecnie też, choć przy ostatnim zakupie mieszkania kusiło mnie, żeby na jednej ścianie w salonie położyć bardzo wyraźną tapetę.Ostatecznie jednak zrezygnowałam z pomysłu, choć myślę o naklejkach właśnie coraz częściej i chyba się jednak zdecyduję na jakiś nowoczesny motyw.

      Usuń
  2. Uwielbiam tapety, wyglądają nowocześnie i stylowo. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń