czwartek, 22 września 2016

Justyna Styszyńska „Łąka i jej zwykli-niezwykli mali mieszkańcy”

Autor: Justyna Styszyńska
Wydawnictwo: Widnokrąg


„Biedroneczki są w kropeczki i to chwalą sobie / U motylka plamek kilka służy ku ozdobie (…)” – nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz nie zetknęła się z tą piosenką, ani takiej, która by jej nie nuciła. Szczególnie podczas spaceru, wizyt w lesie czy na łące trudno się oprzeć i – widząc biedronkę – nie zaśpiewać chociaż jednej zwrotki.

Łąka to jednak nie tylko motylki czy biedronki, ale szereg owadów, mniejszych i większych, różniących się zarówno budową ciała i kolorem, ale także funkcją, jaką spełniają w ekosystemie. Mieszkańców łąki poznajemy już w przedszkolu, podczas budowania wiedzy o świecie przyrody, omawiania pór roku czy też tworzenia różnego rodzaju prac plastycznych mających na celu ćwiczenie motoryki małej. Do prezentowania małych mieszkańców łąki przyda się zatem pomoc, stworzona przez Justynę Styszyńską. Jej wspaniała książką „Łąka i jej zwykli-niezwykli mali mieszkańcy”, opublikowana nakładem wydawnictwa Widnokrąg, to nie tylko pomoc naukowa, ale i wspaniała przygoda. 


Po książkę sięgnąć mogą nie tylko nauczyciele przedszkola czy pedagodzy, ale jest ona również doskonałą podpowiedzią dla rodziców czy opiekunów, którym brakuje pomysłów na zabawy z maluchami. Niezależnie od tego, czy wraz z dziećmi oddadzą się lekturze w domowym zaciszu czy też wyjdą w plener, propozycja autorki umożliwia kreatywną zabawę oraz wspólne odkrywanie z dziećmi fascynującego świata przyrody. Ponadto dziecko, oddając się wyklejaniu fragmentów książki, opowiadaniu o tym, co widzi na ilustracjach, czy też słuchaniu ciekawostek o małych mieszkańcach łąki, przyswaja wiedzę o owadach oraz ich możliwościach, staje się bardziej wrażliwe na otaczającą jej rzeczywistość i z większą uwagą traktuje spotykane rośliny i zwierzęta.


Z książki Styszyńskiej mali tropiciele owadów dowiedzą się nieco o roli, jaką owady spełniają w ekosystemie, poznają także drapieżnych przedstawicieli gatunku, takich jak biedronki, ważki i pająki. Lektura pozwoli zorientować się, które owady możemy nazwać czyścicielami natury i dlaczego ich praca jest tak cenna, zidentyfikujemy także owady zapylające rośliny. Autorka prezentuje również popularne szkodniki rezydujące na łące, a także przybliża nam życie os, będących niezwykle pożytecznymi owadami. Niezwykła książka umożliwia również bliskie spotkanie z biedronką czy muchą, a nawet obserwację ważki czy ćmy. Na kolejnych stronach zaprezentuje się również żuk, pająk, motyl, ślimak i trzmiel, a każde taka znajomość, to również zaproszenie do wspólnej zabawy i … do wyklejania. 


Ostatnie strony książki zawierają naklejki, które możemy wykorzystać zarówno tworząc kolejne owady na stronach, na których widnieją już małe podpowiedzi, jak i przenosząc je na łąkę, usadzając na kwiatach czy też na źdźbłach trawy. Dzięki oprawie grzebieniowej mamy pewność, iż wielokrotne użycie książki i przewracanie kartek choćby w poszukiwaniu kolejnego owada, nie spowoduje jej zniszczenia. Dużym atutem lektury jest też prosty język, łatwy do zrozumienia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także barwne ilustracje, wyraźne i przykuwające wzrok, pozwalające na łatwą identyfikację owadów.

Jako oligofrenopedagog i logopeda widzę wiele możliwych zastosowań książki i już przychodzą mi na myśl kolejne zabawy, oparte na publikacji. Jestem przekonana, że „Łąka i jej zwykli-niezwykli mali mieszkańcy” stanie się ulubioną lekturą młodych odkrywców ciekawych otoczenia i procesów zachodzących w naturze, a także pragnących zgłębić świat owadów. To jedna z tych książek, które bawiąc uczą, a jednocześnie gwarantują, iż zdobyta wiedza będzie trwała. Kto wie, może po latach mały Jaś nucący „Biedroneczki są w kropeczki” i dyskutujący o żukach gnojowych zostanie znanym biologiem, zaś Kasia, która najbardziej lubi wyklejać biedronki, artystą – plastykiem. Niezależnie jednak od tego, kim będą odbiorcy książki Styszyńskiej za kilkanaście lat, to z pewnością jej lektura pomoże im stać się osobami wrażliwymi na piękno przyrody i dbającymi o środowisko.2 komentarze:

 1. Myślę, że mimo tego, iż uwielbiam chodzić na łąki i wszystko podziwiać, nie sięgnę po tę książkę ;)

  bookparadisebynatalia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdecydowanie pozycja adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale polecam w charakterze prezentu:-)

   Usuń