czwartek, 20 października 2016

prof. Steve Peters "Paradoks szympansa"

Autor: prof. Steve Peters
Wydawnictwo: Samo Sedno


Ludzki mózg jest genialnym instrumentem pozwalającym na odbieranie, przetwarzanie oraz generowanie bodźców. Steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, przechowuje nasze myśli i pragnienia. Mimo iż wiemy, jak jest on zbudowany, znamy jego ciężar i specjalizację dwóch półkul, to jednak jego działanie wciąż budzi podziw, ale i niemałe zaskoczenie. Naukowcy nieustannie zgłębiają jego tajemnice, a ich odkrycia każdorazowo można nazwać pewnym przełomem.

Do niedawna nie mieliśmy też świadomości, że człowiek ma więcej wspólnego z małpą, niż Darwin sądził… Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami teorii ewolucji, czy też dopuszczamy do siebie inne koncepcje warto wiedzieć, że …również i nasz mózg kryje w sobie szympansa! A wszystko dlatego, że umysł psychologiczny tworzą trzy obszary – płat czołowy, limbiczny oraz ciemieniowy. Pierwszy z tych płatów określany jest mianem Człowieka, płat limbiczny – mianem Szympansa, zaś płat ciemieniowy – Komputera. Istotne jest jednak nie samo poznanie specyfiki tych elementów, ale tego, w jaki sposób wiedzę tę możemy wykorzystać w codziennym funkcjonowaniu, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. O mechanizmach działania Człowieka, Szympansa i Komputera, ich słabościach oraz możliwości zmiany reakcji, możemy przeczytać w fascynującej publikacji „Paradoks szympansa”. 

Prof. Steve Peters, światowej sławy psychiatra, w swojej książce dokładnie wyjaśnia mechanizmy sterujące naszym życiem pokazując jednocześnie, jak funkcjonuje nasz umysł. Pozwala to odkryć źródła problemów z podejmowaniem decyzji, brakiem pewności siebie, niskim poczuciem własnej wartości czy brakiem efektywności. To tylko niektóre zagadnienia, na które spojrzymy przez pryzmat działania wszystkich trzech elementów naszego psychologicznego mózgu. Dlatego też książka adresowana jest nie tylko do psychologów, psychiatrów, ludzi ze świata biznesu, coachów i mentorów, ale dla wszystkich osób, zainteresowanych funkcjonowaniem tego niezwykłego narządu ośrodkowego układu nerwowego.

Książka składa się z trzech części, z czego pierwsza odsłania przed nami tajniki budowy i działania Człowieka, Szympansa i Komputera. Poznajemy Szympansa – swego rodzaju maszynę emocjonalną, myślącą niezależnie od nas, dowiadujemy się, za co odpowiedzialny jest Komputer, przechowujący informacje zapisywane przez Szympansa bądź Człowieka. Różnice w funkcjonowaniu Człowieka i Szympansa stają się szczególnie wyraźne, kiedy patrzymy na nie pod kątem sposobów myślenia i działania, celów oraz osobowości, a analiza tych informacji pozwala na wiele odpowiedzi, dotyczących między innymi naszego irracjonalnego działania. Dowiemy się, jakie są cechy myślenia emocjonalnego, a jakie myślenia logicznego, zidentyfikujemy także cechy operacyjne Centrum Ludzkiej Natury. Nauczymy się rozpoznawać, kto przejął w danej sytuacji nad nami kontrolę: Człowiek czy Szympans i poznamy narzędzia służące efektywnemu zarządzaniu tym drugim.

Część druga pozwoli nam na zgłębienie uwarunkowań relacji interpersonalnych i zrozumienie sposobów myślenia oraz osobowości otaczających nas ludzi. Przekonamy się również, że nie każdy mózg jest taki sam, poznamy też Królewnę Śnieżkę i Wilka Alfa oraz utwierdzimy się w tym, jak ważna jest pamięć kilku zasadach budowania zdrowych i satysfakcjonujących relacji z innymi. Poznamy cele stada oraz powody, dla którego potrzebuje go zarówno Człowiek, jak i Szympans. Kiedy funkcjonowanie umysłu psychologicznego nie będzie już miało przed nami tajemnic, zidentyfikujemy cztery sposoby komunikacji oraz różne sposoby prezentacji komunikatu, zagłębimy się ponadto w tematykę konfliktów i możliwych sposobów ich rozwiązywania. 

Trzecia, ostatnia część, pozwoli nam nie tylko wdrożyć „model Szympansa”, ale również zidentyfikować przeszkody stojące temu wdrożeniu na drodze. Dowiemy się te, jak do kwestii zdrowia podchodzi Szympans, a jak Człowiek, jak wygląda leczenie urazów emocjonalnych, wyruszymy również na planetę Sukcesu i przyjrzymy się Trzem Księżycom Sukcesu, pełniącym rolę stabilizatorów, zwiększających szansę na osiągnięcie celu.

To zaledwie kilka tematów wybranych z szerokiej puli zagadnień poruszanych przez autora, zaś wszystkie one związane są z różnicami w reakcjach i dążeniach Szympansa i Człowieka. Przekonamy się, że nie chodzi o to, by uśpić Szympansa, ale żeby zachować nad nim kontrolę i dzięki temu wieść satysfakcjonujące życie, w zgodzie z samym sobą. Lektura książki „Paradoks szympansa” nie tylko pomaga nam przebyć drogę do samopoznania i rozwoju, ale dzięki interesującej szacie graficznej i licznym schematom oraz ćwiczeniom, czyni tę drogę niezwykle ekscytującą. Niezależnie od tego, czy borykamy się z trudnościami w zakresie podejmowania decyzji, mamy skłonność do przejadania się czy nadmiernie przejmujemy się zdaniem innych, to książka prof. Petersa pozwala nadać naszemu życiu nową jakość, a także poczuć się lepiej … ze swoim mózgiem!

2 komentarze: