piątek, 25 listopada 2016

Kolorowanka "Rośliny kwitnące"

Wydawnictwo: Vesper


O dobroczynnym wpływie natury na organizm człowieka nie trzeba nikogo przekonywać – wystarczy krótki spacer po parku, by dotleniony mózg lepiej pracował, by mijało zmęczenie, a także napięcie, które nagromadziło się w naszych mięśniach podczas dnia. Pisał już o tym amerykański filozof i poeta Henry Thoreau, który w 1840 roku przeprowadził się do Massachusetts, gdzie spędził niemal dwa lata we własnoręcznie zbudowanej chacie. Twierdził on, że twierdził, że udał się w leśne zakątki, by przypomnieć sobie o priorytetach, odzyskać kontakt ze sobą, a także odróżnić oczekiwania innych od własnych pragnień. W obecnych czasach, kiedy życie z roku na rok coraz bardziej przyspiesza, rosną wymagania – nasze wobec życia i otoczenia wobec nas, kiedy otoczeni technologią gubimy się w gąszczu informacji, szczególnie przydałby się taki odpoczynek w leśnej głuszy bądź w ogrodowej altanie. Brak równowagi w naszym życiu, nadmierna eksploatacja swoich sił, przyczynia się do wzrostu poziomu stresu, do zobojętnienia na piękno dnia codziennego.


Jak jednak sprawić, żeby pomimo gonitwy dnia codziennego znaleźć czas na chwilę relaksu, jak oczyścić swój umysł ze zbędnych myśli, jak wyzwolić w sobie kreatywność? To wszystko jest możliwe dzięki modnym w ostatnich miesiącach kolorowankom, po które sięgają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Zmieniła się tematyka, zmienił się stopień skomplikowania owych kolorowanek, ale jedno pozostaje stałe – bezgraniczna i niesłabnąca radość, płynąca z aktu tworzenia, z zapełniania stron (świata) kolorami. Na rynku znajdziemy wiele tego typu publikacji, choć tylko niektóre z nich przypominają małe dzieła sztuki, sprawiają, że nie ograniczamy się tylko do wypełnienia kolorem konturów danego przedmiotu, ale jesteśmy twórcami pięknych obrazów, kreatorami nowej, lepszej rzeczywistości. Właśnie takie kolorowanki ma w swojej ofercie wydawnictwo Vesper, przyciągające wzrok nie tylko ekskluzywnym wydaniem swoich książek, ale i pięknymi ilustracjami. W odróżnieniu do wielu pozycji na rynku, te kolorowanki zawierają bowiem zarówno plansze do kolorowania, jak i ich barwny pierwowzór.


Disa grandiflora w interpretacji własnej

Jedną z kolorowanek dostępnych w ofercie jest pozycja „Rośliny kwitnące”, która zawiera ponad czterdzieści ilustracji roślin kwitnących, zaczerpniętych z archiwum „Curtis’s Botanical Magazine” – najstarszego, niezwykle cenionego przez zawodowców i pasjonatów czasopisma botanicznego, wydawanego przez Królewski Ogród Botaniczny w Wielkiej Brytanii. Wszystkie zamieszczone w książce plansze zostały wykonane przez Waltera Hooda Fitcha, genialnego ilustratora specjalizującego się w botanice. Zachwyca zarówno jakość tych ilustracji, paleta barw, którą przywdziewają rośliny, jak i samo piękno natury. 

Dziś i my możemy stać się częścią tej natury, oddając się realizacji swojej pasji, w nanoszeniu barwnych plam znajdując ukojenie dla naszych zmysłów, zaś ten akt twórczości wyzwala niekończące się pokłady inwencji, a także głęboko relaksuje. Oryginalne ilustracje bazują na obrazach z natury, ale nie jesteśmy zobowiązani do ścisłego trzymania się wzoru – nic nie stoi na przeszkodzie, by realizować swoją wizję tego wyjątkowego ogrodu, który na strony kolorowanki przeniosło Wydawnictwo, by realizować swoje fantazje. 


Pasjonatów botaniki dodatkowo ucieszy fakt, iż kolorowanka zawiera również listę rycin, wraz z ich łacińskimi nazwami. Również kreatorzy przestrzeni wokół siebie docenią wysoką jakość rycin, a także możliwość twórczego wykorzystania zarówno gotowych ilustracji, jak i pokolorowanych plansz – równie pięknie jak w książce, będą one wyglądały na ścianie oprawione w skromne ramy obrazów tak, by nie odbierać im siły przekazu. 


„Rośliny kwitnące” to nie jedyna tak piękna kolorowanka w ofercie Wydawnictwa. Na miłośników fauny czy też zagorzałych ornitologów czekają między innymi „Ptaki”, są również barwne „Motyle”, „Ryby”, a także „Koty”. Niezależnie po który z tych tytułów sięgniemy, nie tylko poczujemy w sobie twórcza moc i głęboki spokój, ale też wzbogacimy swoją wiedzę o otaczającym nas świecie!2 komentarze: