poniedziałek, 6 lutego 2017

Dom Do Góry Nogami, czyli Zakopane na opak

O Domu Do Góry Ngami słyszałam już podczas ostatniego pobytu w Zakopanem, jednak wizyta u Pana Makuszyńskiego (TU) wówczas wygrała. Dziś jednak, od razu po przyjeździe do zimowej stolicy Polski, pobiegłam eksplorować tę dość osobliwą atrakcję. To nowy punkt na mapie Zakopanego, który z pewnością ucieszy wszystkich tych, którzy chcą przekonać się, jak naprawdę działa (lub nie) grawitacja. Domek powstał w 2010 roku, ale swoją architekturą nawiązuje do stylu dawnych góralskich chat, wyróżniając się na tle współczesnych domków jednorodzinnych.

Ta nietypowa konstrukcja, osadzona na dachu (!) jest usytuowana około 10 minut od Dworca PKS, bez problemu dojdziemy do niego również z Krupówek. Sugerowany czas przebywania w domu to 5 minut, a na własnej skórze doświadczyłam zawrotów głowy z powodu dłuższej wizyty – błędnik poważnie daje się we znaki. Nie dość bowiem, że dom rzeczywiście stoi do góry nogami, to jeszcze jest lekko przekrzywiony co sprawia, że już na piętrze pojawiają się problemy z utrzymaniem równowagi. Zwiedzanie domu zaczynamy właśnie od pierwszego piętra (które w praktyce jest parterem) i wchodzi się do niego na sufit – to nieco dezorientujące, ale po chwili zaczynamy przyzwyczajać się do świadomości, że świat tam „stoi na głowie”. 

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot.J.Gul

fot. J.Gul
Na piętro (parter) dostajemy się wąskimi i stromymi schodami, dlatego osoby mające lęk wysokości czy zaburzenia równowagi raczej nie odnajdą przyjemności w zwiedzaniu tej atrakcji. W domku znajdziemy krzesła, łóżko, toaletę, szafkę, na ścianach wiszą obrazy i dekoracje, na podłogach znajdują się różne bibeloty, okna ozdobione są zasłonkami - oczywiście wszystko jest na opak, unosi się nad naszymi głowami. 

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul

Wychodząc z domu miałam poczucie, że właśnie uczestniczyłam w komercyjnym show, na dodatek w cenie nie korespondującej z wrażeniami, a jednak cieszę się, że dałam się tak zwariować. 

fot. J.Gul

Szczegóły:
Adres: ul. Aleja 3 Maja, Zakopane
Cennik: dzieci do 3 lat: bezpłatnie / starsze dzieci: 7 zł / dorośli: 9 zł

11 komentarzy:

 1. Fantastyczny budynek :) robi niesamowite wrażenie - prawdziwy świat na opak :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam - dla zaspokojenia ciekawości i niezwykle oryginalnych wrażeń:-)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Polecam - przeżycie dość osobliwe. Zdecydowanie dla kolekcjonerów doświadczeń życiowych:-)

   Usuń
 3. Byłem w podobnym domku w Szymbarku na Kaszubach. Dziwaczne uczucie :)
  pozdr
  bm
  ....................................
  https://bigmarkk.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - podobna zasada. Rzeczywiście uczucie dość... oryginalne powiedziałabym, ale cieszę się, że doświadczyłam tego osobiście.

   Usuń
 4. Taki sam dom stoi w Wdzydzach na Kaszubach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam jeszcze nie dotarłam, ale wszystko przede mną:-)

   Usuń
 5. Super atrakcja! Przynajmniej coś innego niż Krupówki i Gubałówka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, zrobił na mnie wrażenie. Choć dopiero po odstawieniu aparatu poczułam, że mój błędnik szaleje:-)

   Usuń
 6. Fajna atrakcja, tak dla najmłodszych, jak i dla całkiem już dużych :D

  OdpowiedzUsuń