niedziela, 5 lutego 2017

Roxana Bowgen „Współczesna bogini”

Autor: Roxana Bowgen 
Wydawnictwo: Kobiece 


„Brak wiary w siebie jest chorobą. Jeśli stracisz panowanie nad tym, wątpliwości staną się twoją rzeczywistością” – australijski pisarz, John Flanagan, doskonale ujął w słowa cały proces, który zachodzi w naszym życiu, jeśli brak nam wiary. To właśnie niezachwiane przekonanie o własnej mocy jest podwaliną wielkich osiągnięć, to dzięki wierze w siebie jesteśmy w stanie przekraczać swoje granice, opuszczać strefę komfortu, rozwijać się i wzrastać. Tak właśnie powstają wielkie biznesy, tak działają wielcy ludzie – w ich życiu nie ma miejsca na niepewność, na straty energii, na wątpliwości, czy sobie poradzą. I nawet, kiedy popełniają błędy, kiedy upadają, to każda porażka jest cenną lekcją. 

Jak jednak odzyskać wiarę w siebie, jak zyskać poczucie, że zmierzamy we właściwym kierunku? Na te pytania odpowiedzi poszukiwała w swoim życiu również Roxana Bowgen, której burzliwa przeszłość śmiało mogłaby służyć jako kanwa filmu, a już z pewnością fabuła wciągającej powieści. Ze swoich doświadczeń postanowiła ona jednak uczynić pożytek i pomagać ludziom tak jak ona zagubionym, pełnym pretensji, doświadczającym spektakularnych upadków. Stworzyła zatem bestseller - wyjątkowy poradnik, który jednak daleki jest od typowych pozycji obecnych na półkach księgarni. Na stronach opublikowanej nakładem Wydawnictwa Kobiecego książki „Współczesna bogini” nie znajdziemy recept na wszystkie bolączki tego świata, nie znajdziemy również obietnic, że życie może stać się łatwiejsze i barwniejsze w przeciągu zaledwie kilku minut. Wręcz przeciwnie – autorka udowadnia, że dopiero sinusoida, jaką było jej życie, uczyniła jej doświadczenia wartościowymi, namawia zatem i nas do wyruszenia w podróż w głąb siebie. 

Lepsze poznanie swojego wnętrza, swoich pragnień i ograniczeń skutkować będzie zmianą postaw oraz odejściem od schematów, według których żyjemy i które nas ograniczają. Tym samym książka jest pozycją dla wszystkich, którzy nie są szczęśliwi w miejscu, w którym się znajdują, dla wszystkich poszukiwaczy gotowych na ciężką pracę nad sobą i nad swoim życiem, a także dla psychologów, psychoterapeutów i filozofów. Właśnie ten filozoficzny wydźwięk książki może też być przeszkodą dla części odbiorców oczekujących na uniwersalny przepis na życie i na zmianę. 

Opowiadając o swoim życiu autorka oszczędza nam przykrych szczegółów, jednak z poszczególnych rozdziałów wyłania się obraz dziecka, które tak naprawdę nigdy w dzieciństwie nie zaznało poczucia bezpieczeństwa. Ciągłe pretensje matki, nieobecny w jej życiu ojciec alkoholik, nieustanne przeprowadzki – z pewnością tu należy szukać korzeni przyszłych wydarzeń mających miejsce w życiu autorki. Od najmłodszych lat szukała ona czegoś, co dawałoby jej możliwość oparcia, co stanowiłoby kotwicę w jej wzburzonej egzystencji. To oparcie znalazła w nauce, okazało się bowiem, że jest bardzo dobra w naukach ścisłych. Jednak samo zrozumienie wzorów jej nie wystarczało – ona chciała zrozumieć, chciała dotknąć tego, co nie jest namacalne, wyobrazić sobie to, co niewyobrażalne. To doprowadziło ją do zgłębiania religii i filozoficznych zagadnień, do szukania innych form spełnienia niż tylko praca zawodowa. Ta zresztą przynosiła jej dużo satysfakcji i pieniędzy, ale równie spektakularne jak wzloty, miała też upadki. Poznała smak bankructwa, dowiedziała się czym jest nieuczciwość ze strony kontrahentów, a mimo to wybrała ścieżkę podążania za swoim sercem i niesienia pomocy. Postanowiła dzielić się sobą, pracą swoich rąk z innymi, uczestniczyła w wielu misjach, między innymi w pracach grupy w Boliwii i Rwandzie. Owocem tego wszystkiego, tej podróży przez życie, jest książka „Współczesna bogini”, która pozwala nam odkryć prawdę o sobie, dotrzeć do swojego wnętrza i odbudować poczucie własnej wartości. Każdy rozdział zakończony jest pytaniami, nad którymi warto się pochylić, na które odpowiedzi są kluczowe dla naszego procesu rozwoju. Lektura książki Roxany Bowgen dopiero wówczas pociągnie za sobą zmiany, kiedy to my zrobimy pierwszy krok. 

8 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa recenzja, zastanawialam sie nad ta ksiażka ale jednak nie zagoscila na mojej półce ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje. Książkę polecam - ale aktywnie, z wykonaniem wszystkim ćwiczeń, a dokładnie ze szczerymi odpowiedziami na zadane pytania.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa recenzja i książka "Współczesna bogini" chyba też interesująca i warta tego, żeby ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Polecam, szczególnie jeśli interesujesz sie samorozwojem albo praniesz zidentyfikowac przyczyny niepowodzeń czy ruszyć do przodu.

   Usuń
 3. Niezła może być ta książka :O Jakoś nie wpadła mi w oko, gdy przeglądałam ofertę Wydawnictwa Kobiecego, ale teraz zmieniam zdanie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwala zastanowić się nad swoim życiem, dokonywanymi wyborami, zidentyfikować przyczyny pewnych wydarzeń.

   Usuń
 4. Książka w sam raz dla mnie, zapisuję na listę ;)

  OdpowiedzUsuń