środa, 8 marca 2017

Kevin Dutton, Andy McNab „Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces”

Autor: Kevin Dutton, Andy McNab
Wydawnictwo: MUZA


„Clarice, czy pragniesz zranić tych, którzy zmusili cię do tego? Masz prawo tego pragnąć. To całkowicie au naturel... chcieć posmakować wroga. To wspaniałe uczucie” – słysząc te słowa wypowiadane przez Hannibala Lectera i mając w pamięci jego osobliwe upodobania, nie możemy uchronić się przed dreszczem przerażenia. Sam Lecter, mimo iż jest fikcyjną postacią stworzoną przez Thomasa Harrisa, wszedł do historii, nie tylko za sprawą „Milczenia owiec” i kolejnych powieści czy filmów, ale również dzięki swojej osobowości. Do dziś, w książkach poświęconych psychologii, kiedy mowa o psychopacie, pada jego nazwisko i na jego przykładzie analizowane są typowe cechy psychopaty.

Takie ujęcie tematu niesie za sobą jedno niebezpieczeństwo – psychopata jest kojarzony wyłącznie z seryjnym mordercą, który degustuje ludzkie organy, z pozbawionym wyrzutów sumienia zwyrodnialcem. Tak naprawdę jednak definicja psychopaty wykracza daleko poza ten opis, zaś wiele z niego mają rzesze ludzi, pracujących chociażby w roli prawników czy lekarzy, a już z pewnością psychopatyczne cechy można przypisać biznesmenom czy inwestorom obracającym milionowymi kwotami. Kim zatem tak naprawdę jest psychopata i – co ważniejsze – czy warto nim się stać? Czy może istnieć dobry psychopata i do czego tak naprawdę przydają się psychopatyczne cechy dowiemy się z wciągającej książki autorstwa Kevina Duttona i Andy`ego McNaba. Poradnik „Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces”, opublikowany nakładem wydawnictwa Muza, to zarówno porywająca lektura (przede wszystkim dzięki stylowi książki i osobistym przykładom), ale również solidna dawka wiedzy z dziedziny psychologii czy biznesu. 

Choć na rynku dostępne są różne poradniki na temat odnoszenia sukcesu, to sami autorzy podkreślają, że ich książka znacząco od nich odbiega. Zawiera nie tylko ćwiczenia czy sprawdzone metody na sukces i na wspinanie się po szczeblach kariery - to raczej pewna filozofia życiowa, którą możemy przyjąć lub odrzucić, ale zanim to zrobimy, warto się z nią zapoznać. Na podstawie przeprowadzonych rozmów z przedstawicielami różnych zawodów (m.in. adwokatami, chirurgami, dyrektorami), a także w oparciu o analizę zachowań bohaterów literackich i/lub filmowych (wspomniany już Lecter czy James Bond) oraz różne teorie psychologiczne, Dutton i McNab starają się udowodnić, że w życiu warto wykorzystywać cechy psychopatyczne, że warto je w sobie rozwijać. Co więcej, przekonują czytelników, że tak naprawdę każdy z nas jest psychopatą, bowiem już w łonie matki podejmujemy działania zwiększające nasze szanse na przeżycie. 

Kolejne rozdziały książki przynoszą nam sporo czarnego humoru, ale przede wszystkim informacji na temat naszego miejsca na skali psychopatii, natury zwycięzcy czy poczucia sensu. Poznamy siedem kroków prowadzących do „zabójczych zwycięstw”, zastanowimy się nad tendencjami do prokrastynacji, nauczymy się też rozpoznawać wewnętrznego tyrana. Dzięki zamieszczonym testom poznamy lepiej siebie, zaczniemy patrzeć uważniej i koncentrować na zadaniu. Zastanowimy się także nad zachowaniem w obliczu presji, poznamy własności paradoksu, filozofię Sartre`a kładącą nacisk na aspekt wolności i możliwości, a także nauczymy się oddzielać zachowania od emocji. 

Jako czytelnicy uczestniczymy w dysputach przyjaciół, którymi są autorzy książki, jesteśmy świadkami ich drobnych złośliwości (Andy, jako były żołnierz armii brytyjskiej, w tym elitarnych jednostek sił specjalnych SAS ma wyjątkowo wysokie wyniki na skali psychopatii), ale też wspólnie wypracowanych teorii oraz celnych spostrzeżeń. Choć język daleki jest od występującego w akademickich podręcznikach, dzięki czemu nie trzeba być studentem psychologii czy psychologiem by zagłębić się w naturę psychopaty, to jednak otrzymujemy sporą dawkę wiedzy na temat właściwości ludzkiej natury, ograniczeń w niej tkwiących, a także wskazówek, które pomagają iść naprzód z odwagą w sercu.

Po lekturze książki „Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces” inaczej zaczniemy podchodzić do literackich bohaterów czy przedstawicieli określonych zawodów, ale też przekonamy się, że cechy psychopaty, takie jak: nieustraszoność, pewność siebie, skupienie na celu czy opanowanie w warunkach stresowych, warto jest w sobie pielęgnować. Zostańmy zatem dobrymi psychopatami!


6 komentarzy:

 1. Po tej recenzji aż strach przyglądać się uważniej najbliższym przyjaciołom... ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahhahaha... To prawda. A tak poważnie, książka jest niezwykle frapująca pokazuje bowiem, że tak naprawdę ludzie sukcesu (w szerokim tego słowa znaczeniu) osiągnęli sukces właśnie dlatego, że mają w sobie te cechy.

   Usuń
 2. Oj to chyba ja jestem psychopatką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ja też odnajduję w sobie ten rys, choć nad pewnymi zachowaniami muszę jeszcze popracować:-)

   Usuń
 3. Czas zostać psychopatą! Podoba mi się to :)

  OdpowiedzUsuń