czwartek, 16 marca 2017

Virginia C.Andrews "Willow"

Tytuł: Willow
Autor: Virginia C.Andrews
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


„O najważniejszych sprawach najtrudniej opowiedzieć. Są to sprawy, których się wstydzisz, ponieważ słowa pomniejszają je - słowa powodują, iż rzeczy, które wydawały się nieskończenie wielkie, kiedy były w Twojej głowie, po wypowiedzeniu kurczą się i stają się zupełnie zwyczajne. Jednak nie tylko o to chodzi, prawda? Najważniejsze sprawy leżą zbyt blisko najskrytszego miejsca twej duszy, jak drogowskazy do skarbu, który wrogowie chcieliby ci ukraść.” – te słowa Stephena Kinga przychodzą na myśl, kiedy mamy do czynienia z rodzinnymi tajemnicami, Te, wzorem pani Dulskiej pieczołowicie skrywane w czterech ścianach, nie zawsze powinny wyjść na jaw. Pragnienie zatajenia pewnych faktów niekiedy nie wynika z obawy o opinię innych, ale o to, by ich słowa nie uczyniły tajemnicy trywialną, lub nie zbrukały wspomnień. 

Z takim właśnie sekretem spotykamy się w znakomitej powieści „Willow”, stanowiącej pierwszy tom rodzinnej sagi. Opublikowany nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka bestseller autorstwa Virginii C.Andrews to gotowy materiał na scenariusz filmowy, to powieść, która porywa, która skłania do zagłębienia się w skomplikowany ludzki umysł. Autorka, znana z niezapomnianych „Kwiatów na poddaszu”, po raz kolejny odkrywa przed nami pieczołowicie skrywane, wstydliwe tajemnice, zabiera nas w świat blichtru i próżności, wzbudza niepokój związany z losami bohaterów, a także … zmusza do analizy własnych emocji oraz reakcji na wydarzenia. To powieść adresowana do tych wszystkich czytelników, którzy cenią w książkach głębię, wielowarstwowość, stopniowe odkrywanie prawdziwej natury rzeczy i …ludzi. Andrews bowiem jak nikt inny potrafi portretować jednostki, ze wszystkimi ich słabościami, ambicjami czy lękami.

Poznajemy młodą studentkę psychologii, Willow De Beers, dziewczynę przedwcześnie dojrzałą, skupioną na nauce i przyszłej karierze. Jako córka znanego w kraju psychologa, właściciela ekskluzywnej kliniki psychiatrycznej, nie tylko pragnie zaspokoić oczekiwania otoczenia wobec niej, ale przede wszystkim chce, by ojciec był z niej dumny. To właśnie on swoimi pytaniami, podejściem do życia i pacjentów obudził w niej zainteresowanie naturą człowieka, poza tym ciężka praca zawsze stanowiła dla niej ucieczkę przed rzeczywistością. Jej dzieciństwo dalekie było bowiem od sielanki, a jako dziecko adoptowane, była narażona na szykany nie tylko ze strony rówieśników, ale przede wszystkim swojej … adopcyjnej matki. Ta bowiem nigdy nie zaakceptowała Willow, szczególnie że dziewczyna stanowi owoc zakazanego romansu asystenta jej ojca i jednej z pacjentek szpitala psychiatrycznego. Dorastała pod czujnym okiem despotycznej i pustej kobiety, która w każdym zachowaniu odbiegającym od normy, w każdej oznace emocji, dopatrywała się dziedzicznych skłonności do szaleństwa. Jedyną pociechą dla Willow była jej portugalska niania, bowiem ojciec stanowczo zbyt rzadko mógł interweniować w jej sprawie. 

Lata po śmierci adopcyjnej matki były dla Willow najszczęśliwsze – studia pozwalające na realizację marzeń, towarzystwo ukochanego ojca oraz pierwszy poważny związek, czy można chcieć więcej? Niestety przewrotny los postanowił po raz kolejny z niej zakpić, odbierając jej jedynego rodzica. Prawdziwy szok przychodzi jednak dopiero po jego śmierci, kiedy otrzymuje od prawnika list z dołączonym do niego dziennikiem. Okazuje się, że nie jest dzieckiem zwyrodniałego asystenta napastującego chorą kobietę, ale … prawdziwą córką swojego adopcyjnego ojca. Jest też dzieckiem miłości, a jej narodziny są efektem skazanego na klęskę związku, który – w przypadku ujawnienia prawdy – byłby końcem kariery mężczyzny, stanowił bowiem złamanie kodeksu etyki. Willow, kierowana potrzebą poznania historii do końca, postanawia odnaleźć biologiczną matkę. Ku oburzeniu swojego chłopaka rzuca wszystko i wyjeżdża do siedliska rozpusty, jakim jest Palm Beach na Florydzie.

Podając się za studentkę przygotowującą projekt dotyczący bogatych członków społeczeństwa, dociera do domu swojej matki. Okazuje się, że kobieta wycofała się z życia towarzyskiego, a zubożenie zmusiło ją do wynajęcia rezydencji parze majętnych utracjuszy. Sama mieszka w domu dla służby, razem z synem – stanowiącym owoc napastowania jej przez ojczyma. Czy Willow odkryje w kobiecie matkę i czy wyzna jej prawdę wiedząc o jej zaburzeniach? Czy nawiąże kontakt z przyrodnim bratem, pełnym nienawiści do ludzi outsiderem-artystą? Jakie jeszcze sekrety wyjdą na światło dzienne? Na te pytania odpowiedzi musimy poszukać w powieści „Willow”, która wprowadza nas w świat tajemnic, skomplikowanej ludzkiej psychiki i … luksusu. Przewodnikiem po świecie Palm Beach jest dla Willow przystojny Thatcher, my natomiast podążamy za nimi, nieustannie zastanawiając się nad pułapkami czekającymi na bohaterkę, tajemnicami skrywanymi w murach domostw i nad skomplikowanymi schematami ludzkich działań, motywami postępowania i … źródłami szaleństwa. Tym samym Virginia C. Andrews powraca z książką, która angażuje nasze serca i dusze podobnie, jak czyniły to „Kwiaty na poddaszu”. Warto było czekać na taką powieść i warto dzięki niej nieco inaczej spojrzeć na ludzkie historie, za każdą z osób stać mogą tragedie, splątane chorobą myśli, ale i małostkowość czy zepsucie. 

6 komentarzy:

 1. "To powieść adresowana do tych wszystkich czytelników, którzy cenią w książkach głębię, wielowarstwowość, stopniowe odkrywanie prawdziwej natury rzeczy i …ludzi." - czyli to powieść idealna dla mnie! :D Na pewno po nią sięgnę, jak tylko uporam z górą tytułów czekających w mojej biblioteczce. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam - na długo zostaje w duszy. Zapewnia kilka godzin oderwania od świata.

   Usuń
 2. Zaciekawiła mnie, więc będę się za nią rozglądała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam. Jeśli czytałaś "Kwiaty na poddaszu", to jest to obowiązkowa lektura:-) A jeśli nie, to założe się, że sięgniesz po inne pozycje autorki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wyczekuje na spotkanie, bardzo się cieszę, że zapowiada się ono interesująco. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, choć to "Kwiaty na poddaszu" pzoostają moją ulubioną książką autorki:-)

   Usuń