piątek, 14 kwietnia 2017

Królik, Zając i Kura, czyli trzy książki nie tylko na Święta Wielkanocne

Dzieci, zapytane o symbole Świąt Wielkanocnych, bez wahania wymieniają kurczaczki i jajka (symbolizują życie), baranka (symbol zmartwychwstania Jezusa) oraz zajączka, będącego symbolem płodności. Święta te, choć kojarzone przez najmłodszych wyłącznie z ich fizycznymi atrybutami oraz podarkami przynoszącymi przez zajączka, są tak naprawdę świętem duchowym i to jednym z najważniejszych i jednocześnie najstarszych świąt chrześcijańskich. O tym, dlaczego Triduum Paschalne obejmujące Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę oraz Niedziela Zmartwychwstania są tak ważne i z jakimi wydarzeniami są związane, dzieci mogą dowiedzieć między innymi z książek opublikowanych nakładem Wydawnictwa Jedność, takich jak "Wielkanoc" czy "Wielkanocna historia". 

Dziś natomiast, chciałam przybliżyć kilka książek, których lektura również może umilić dzieciom czas świąt, choć nie dotyczą one bezpośrednio Wielkanocy. Na kartach tych adresowanych do dzieci publikacji mieszkają jednak zajączki i króliczki, jest nawet jedna kurka, która wszystko wie najlepiej. 

Z Małym Króliczkiem maluchy mają możliwość spotkać się dzięki książce „Mały Króliczek i jego najlepszy przyjaciel”, autorstwa Heidi D`hamers. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja, to wspaniała opowieść o przyjaźni, empatii i trosce. Małego Króliczka zastajemy w domowych pieleszach, kiedy  odpoczywa on w swoim wygodnym fotelu. Na zewnątrz jest deszczowo i smutno, on zaś może cieszyć się ciepłymi ciasteczkami i pożywną zupą. Niestety nie każdy ma takie szczęście – na dworze jest malusieńki Króliczek, który z pewnością pragnie zaznać domowego ciepła. Mały Króliczek bez wahania zaprasza zabłąkanego wędrowca do siebie…


O tym, na ile sposobów można mówić o miłości i jak ważne są takie rozmowy, możemy przekonać się dzięki pięknej książce Wydawnictwa Egmont. Publikacja „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”, autorstwa Sama McBratneya, to piękna scena z życia Małego Brązowego Zajączka i Dużego Brązowego Zająca. Maluch, za pomocą różnych słów i gestów, pokazuje, jak bardzo kocha swojego opiekuna, zaś Duży udowadnia, że kocha jeszcze mocniej. To książka dla tych wszystkich, którzy mają problem z wypowiadaniem słów „kocham” i to nie tylko dotyczy dzieci. To wspaniała zachęta do tego, by rozmawiać z dziećmi o uczuciach, a także by zapewniać o swojej bezwarunkowej miłości.


O pewnej kurze, która zawsze wszystko najlepiej wiedziała, dowiedzieć się możemy dzięki książce wydawnictwa Debit. „Kura Adela. Jak kura zniosła jajko” Joanny Krzyżanek, to nie tylko wspaniałe i zabawne przygody kury, ale także okazja, by wprawiać się w nauce czytania. Czytając o wielkanocnym malowaniu pisanek dzieci ćwiczą literę „j”, wizyta u okulisty staje się pretekstem do trenowania litery „o”, zaś ortografię i pisownie litery „ó” poćwiczymy razem z Adelą, która jak zwykle wstaje punktualnie o ósmej, po czym rusza do swoich prac. 


Każda z tych pozycji jest godna uwagi, nie tylko w Święta Wielkanocne, każda rozbudza w dziecku nie tylko miłość do lektury, ale przede wszystkim do otaczającego go świata. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz